reklama

V milánském Muzeu hovna dostane dárek každý

Galerie je pěkně úhledně omítnutá  Foto: Galerie je pěkně úhledně omítnutá Foto: archiv Museo della merda

Mnohá muzea (čokolády, voskových figurín) jsou lidově řečeno na dvě věci. Právě otevřené Milánské "Museo della merda" to alespoň rovnou čestně přiznává.

Stěny milánské galerie jsou opatřeny vrstvou výkalů, a výmluvně tak demonstrují jedno z možných využití nedoceněného materiálu. Nejde však o žádný dětinský výstřelek, instalace architekta Luca Cipellettiho je myšlena nanejvýš seriózně.

Cipelletti v rámci tohoto projektu, který uskutečnil ve spolupráci s novým Museo della Merda – Muzeem hovna – v italské provincii Piacenza, pracoval s kravským trusem. Hnědavou tvárnou hmotou opatřil stěny galerie POMO v Miláně.

Kurátory výstavy The Shit Show (Hovnová show) jsou zmíněná galerie společně s magazínem o designu Pin-UP.

I když jde o malé muzeum, dárek tu dostane každý Foto: I když jde o malé muzeum, dárek tu dostane každýFoto: archiv Museo della merda

Výstava navazuje na veletrh Týdne designu (Design week), který proběhl v dubnu v Miláně, kde exkrementy rovněž hrály prim při prezentaci nizozemské školy Design Academy Eindhoven.

Jen ty nejčistší exkrementy

Pro svou instalaci Cipelletti použil sušený materiál, který byl zbavený metanu, než jej nanesl na stěny a strop malé místnosti. Vchod do ní je zatarasený cihlami z téhož materiálu. Cihly spočívají na pódiu tak, že jsou viditelné oknem z ulice. „Tento projekt se pokouší zbořit kulturní normy i předsudky a je věnovaný transformaci přírodní substance obyčejně považované za odporný odpad na něco nového,“ oznamuje galerie v prohlášení k výstavě s tím, že jejím cílem je otevřít debatu o trvale udržitelném životním stylu a zdravém vztahu člověka k přírodě. „POMO Show předjímá téma, jemuž se muzeum hodlá trvale věnovat: hovno, které se ve virtuózním koloběhu za přispění přírody, lidskosti, technologie, architektury a umění proměňuje v něco jiného,“ provokují galeristé.

Závěrem jedno varování: každý z návštěvníků výstavy dostane ke vstupence dar v podobě cihly.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Elegance inspirovaná Indií Foto:

Tohle křeslo by vám nemělo uniknout. Vyhrálo prestižní designérskou cenu

Lounge křeslo Dowel od výrobní společnosti TON a.s. získalo titul Interior Innovation Award – Selection 2015v Kolíně nad Rýnem.

Článek

reklama