reklama

Ve 200 let starém domě na poutní cestě si zařídili moderní bydlení

Místo drahého nábytku na míru posloužila kombinace vysokých a méně hlubokých kuchyňských skříněk z Ikey Foto: Místo drahého nábytku na míru posloužila kombinace vysokých a méně hlubokých kuchyňských skříněk z IkeyFoto: www.houzz.fr

Starý francouzský dům na Svatojakubské cestě do Compostely má po rekonstrukci moderní interiér a staví na odiv kamenné zdivo.

Tato pozoruhodná rekonstrukce se odehrála v městečku Clisson poblíž Nantes, jemuž místní přezdívají „malá Itálie“. Šarm městečka spolu s jeho vlídnými obyvateli okouzlil i architektku Alexandru Crémoisovou, která si tu zařídila jedinečný domov. Malý starý městský dům, který tu koupila, své vnitřní dispozice za posledních 200 let, co tu stojí, podle všeho příliš nezměnil. Architektka usoudila, že je načase, aby se tak stalo, ale zároveň si uvědomovala, že si bude muset počínat nanejvýš opatrně. Dům totiž stojí na Svatojakubské cestě do Compostely a ještě k tomu uprostřed prostranství s historickými budovami templářů.

Rekonstrukce, při níž mělo v domě vzniknout moderní bydlení, tedy nesměla narušit architektonický soulad domu s okolními stavbami. Po rozsáhlých úpravách interiéru v domě jsou tři ložnice a velký otevřený obytný prostor. Dříve dům uvnitř tvořilo větší množství malých místností. „Zbourali jsme příčku mezi chodbou a jednou místností, čímž jsme získali větší obytný prostor,“ popisuje Crémoisová. Ze strhávání zdi neměla radost. Jak sama říká, vyčítala si, že zraňuje duši stařičkého domu. Obývací pokoj o původní ploše pouhých 16 m² ale potřeboval za každou cenu rozšířit.

Dům sice stojí na jihu kontinentu, volba přesto padla na nábytek ve strohém severském stylu Foto: Dům sice stojí na jihu kontinentu, volba přesto padla na nábytek ve strohém severském styluFoto: www.houzz.fr

Protože rozpočet na přestavbu byl napnutý, architektka upustila od nábytku namíru a nedostatek úložných prostor kompenzovala kombinací vysokých a méně hlubokých kuchyňských skříněk z Ikey. Díky tomu, že zvolila řadu s méně výrazným designem a ještě mezery mezi jednotlivými kusy obložila dubovými deskami, tato improvizovaná skříňová stěna dobře zapadá do obývací zóny.

Jestliže zbouraná zeď architektku mrzela, jiným zásahem naopak obnovila dávnou podobu domu. Řeč je o kamenné zdi v obývacímu pokoji, z níž nová majitelka nechala odstranit omítku, čímž největšímu pokoji propůjčila jedinečnou atmosféru historického stavení.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

100 let starý dům má nesporné kouzlo. Designéři znovu oživili jeho ducha Foto:

Jak se staví sen vsadí na původní kamenné zdivo v kombinaci s venkovským stylem

Troufli byste si stavět sami krb podle návodu z internetu? Srpovi na to odvahu měli a podle toho jejich domov vypadá. Sledujte pořad Jak se staví sen v sobotu v 17.35 na...

Článek

Dům je po rekonstrukci světlejší a vzdušnější Foto:

Tradiční anglický venkovský dům se díky rekontrukci proměnil v moderní domov

Uklidňující barvy, slunce a přírodní materiály proměnily zastaralý interiér ve světlý, vlídný domov.

reklama