reklama

Vejce zajistí vězňům ve vězení soukromí

Kromě předního vstupu lze vejce opustit i nouzovým zadním východem  Foto: Kromě předního vstupu lze vejce opustit i nouzovým zadním východem Foto: archiv Safe Innovations

Vězni se možná budou vracet z káznic odpočatější než kdy dřív. Na chodbách těchto typicky hlučných zařízení se totiž chovanci budou léčit tichem v odhlučněných kapslích.

Ticho mají vězni zakoušet v mobilních terapeutických prostorách z dílny britské společnosti Safe Innovations. Vejce o průměru 2,4 metru je vyrobené z kompozitního plastu vyztuženého skelnými vlákny a jeho 8 dílů lze složit bez použití šroubů nebo svorek během půl hodiny.

„Věznice jsou z podstaty hlučné, většinou totiž sestávají z materiálů, které odrážejí a zesilují zvuky. Terapeutické vejce zevnitř pokrývá pěna, která zvuky vězeňského života tlumí, takže se lidé uvnitř slyší i bez nutnosti zvyšovat hlas,“ líčí výhody kapsle z pohledu vězně její vynálezce Karl Lenton. Uvnitř je k dispozici oválný stolek a prostor osvětlují lampy s proměnlivou barvou světla. K dalšímu vybavení mohou patřit reproduktory a dotykové obrazovky umožňující pohovor s lékařem.

Hluk zvenčí se uvnitř díky speciální izolační pěně nerozléhá Foto: Hluk zvenčí se uvnitř díky speciální izolační pěně nerozléháFoto: archiv Safe Innovations

Zlevnění zdravotních prohlídek vězňů je hlavní argument dodavatele k zavedení tohoto vynálezu do praxe. Úspora peněz daňových poplatníků přece jen vyznívá pádněji než představa izolovaného komfortu za mřížemi. Nakolik je toto očekávání reálné, brzy ukážou zkušenosti z věznice v anglickém Leedsu, která vejce instaluje jako první.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

5) Překližkový pokojík je umístěn nad výškou hlav kolemjdoucích, tak, aby nebránil provozu na chodníku nebo v užších ulicích.  Foto:

Skvělé řešení pro bezdomovce: Domeček, který se zavěsí kamkoliv na zeď

Mezinárodní architektonické soutěže jsou dobrou líhní netradičních návrhů. Tak tomu je i u soutěží o zajímavé koncepty loftů, které vyhlašuje firma Fakro.

Článek

Zvenku působí nenápadně Foto:

Unikátní minidomek vyrobí víc energie, než sám spotřebuje

Na první pohled je tento malý domek poměrně nenápadný. Má jednoduchý čistý design a zvenku nic nenaznačuje, že by se mohlo jednat o výjimečný kousek. Zdání ovšem klame.

Článek

Vratislavský byt obýval sám designér několik let Foto:

Na moderní městský byt stačilo polskému designérovi jen 13 m²

Třináctka nemusí být nešťastné číslo.


reklama