reklama

Vila ve tvaru bumerangu dokonale zapadá do okolní krajiny

Přízemní stavba, která názorně ukazuje, že luxus nemusí být pompézní Foto: Přízemní stavba, která názorně ukazuje, že luxus nemusí být pompézníFoto: Audrius Ambrasas architects

Podoba této přízemní, ale o to rozlehlejší vily vychází z jejího umístění v regionálním parku. Architekti se shodli na tom, že se stavba musí doslova ztrácet v krajině.

Stavět v krajinné rezervaci bývá složité, což platí i o předpisech platných v litevském regionálním parku Pavilniai. Ať už tu postaví kdokoli cokoli, stavba z krajiny nesmí jakkoli vyčnívat.

Mizet v okolní krajině Vile G – jak ji autoři nazvali – pomáhá především zaoblená střecha protažená až k zemi, ale i dřevěné pergoly. Dům na půdorysu ve tvaru bumerangu tak vyčnívá jen svou nápaditostí. Šikovné je i rozvržení interiéru. Technická místnost, garáž, komora, kuchyně a prádelna jsou na severní straně. Čtveřice ložnic a koupelna jsou orientované na východ. Obývací pokoj je v rovině s dlouhou terasou, která se táhne podél prosklené stěny.

Obývací pokoj takřka volně přechází do dlouhé terasy Foto: Obývací pokoj takřka volně přechází do dlouhé terasyFoto: Audrius Ambrasas architects

Na stranu odvrácenou od zahrady se pak dům otevírá jen menšími okny. Ač dům nabízí veškerý myslitelný komfort, názorně také ukazuje, že luxus nemusí být nutně pompézní.

(dah)


Mohlo by vás zajímat:

Článek

Bazén s terasou vystupují nad útes. Koupelny a komora jsou naopak orientované ke svahu Foto:

Dům je pod garáží a auto parkuje na střeše

Pozemků, zvláště těch s pěkným výhledem ubývá a tak rostou domy i v obtížném terénu.

Článek

V sousedním novém rodinném domě se nacházejí pokoje všech členů rodiny Foto:

Na titěrném pozemku postavili druhý dům

Zrekonstruovat starý dům, nebo na jeho místě postavit nový? Osmičlenná rodina v Austrálii našla řešení v kombinaci obou možností.

Článek

Ve spojení se scenerií za okny má i tvar domu svůj smysl Foto:

Kanadský pár si postavil dům, který shazuje sníh

Česko má za sebou další z již obvyklých mírných zim. O to kuriózněji působí z pohledu Středoevropana dům od kanadských architektů, jehož tvar z velké míry předurčily právě...

 

reklama