reklama

Vrazit nůžky do zásuvky? U chytré zásuvky Brio žádný problém

Chytrá zásuvka je v klidu bez napětí Foto: Chytrá zásuvka je v klidu bez napětíFoto: Brio

Na největším veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas se mimo jiné představila chytrá zásuvka, která pozná, zda jste zapojili spotřebič nebo do ní strčili prsty či nůžky.

Pokud máte malé děti nebo jste je měli, znáte to: většina nepoužívaných elektrických zásuvek je zaslepená, takže když si chcete nabít telefon nebo zapojit jiný přístroj, čeká vás klopotné vyndavání chrániče. To by do budoucna mohlo odpadnout. Na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas se tento týden představila chytrá zásuvka Brio stejnojmenné firmy, která rozezná, co se do ní právě dobývá. Dokáže tak poznat, že to jsou například dětské prstíky či psí čumák a výstupy zůstanou bez proudu.

Jak to celé funguje?

Chytrá zásuvka Foto: Chytrá zásuvkaFoto: Brio

Klasická zásuvka má na výstupech napětí 220 V, i když do ní není nic zapojeno. Nevyužitá zásuvka Brio má na výstupech napětí 0 V. V zásuvce je zabudovaný mikroprocesor a senzor, který dokáže poznat, zda je do zásuvky připojena zástrčka elektrického spotřebiče nebo jiný předmět. Pokud se jedná například o nůžky, tužku, výstupy zásuvky zůstanou odpojeny. Naopak po zapojení zástrčky spotřebiče je na výstup zásuvky dodáno (řekněme testovací) napětí 24 V. V testovací fázi Brio zjistí odpovídající velikost odporu, z čehož si odvodí, zda se jedná o vhodný spotřebič, například lampu. Pokud zjistí, že se jedná o vhodný výrobek, přivede na výstupy regulérní napětí. Jinak zůstane zásuvka bez šťávy. Ačkoliv zásuvky Brio obsahují chytrou technologii, instalují se podle výrobce úplně stejně jako klasické zásuvky.

Chytrá zásuvka umí poznat, co se do ní dobývá Foto: Chytrá zásuvka umí poznat, co se do ní dobýváFoto: Brio

Vtipné na tom je, že celý projekt získává prostředky přes kickstarter, kde v prosinci 2014 vybral potřebnou částku na to, aby mohl pokračovat. První zásuvky by se měly začít prodávat na podzim tohoto roku.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Víceúčelová konzole NuBryte od Lucis Technologies slouží k ovládání světel a k účinnějšímu využívání energií prostřednictvím aplikace v telefonu. 4500 Kč Foto:

Trendy pro rok 2015: Jaká bude chytrá domácnost brzké budoucnosti?

Přinášíme vám novinky z prestižního veletrhu spotřební elektroniky CES 2015 v Las Vegas.

Článek

 

reklama