reklama

Vybíráme dveře do interiéru. Dřevo, nebo imitace?

Jaké dveře vybrat? Foto: Jaké dveře vybrat?Foto: iStock

Dveře by měly být odolné, ale zároveň správně doplňovat celkový dojem z interiéru...

Interiérové dveře nejsou jen automatickou součástí našich domovů, které mají za úkol zajistit soukromí v jednotlivých místnostech. Jsou regulérním doplňkem, který může celkový prostor doladit k dokonalosti. Zároveň by měly sloužit dlouho. I výběru dveří je tak vhodné věnovat určitou pozornost. Možností, jaké řešení nakonec zvolit, je relativně dost. Čemu dát přednost, pokud jde o provedení? Záleží nejen na osobních preferencích či financích, ale i na tom, jestli máte děti nebo domácí mazlíčky... 

Dřevěné dveře masivní

Celodřevěné dveře jsou nejdražší variantou, kterou lze zvolit. Těmito dveřmi přinesete domů kus reálné přírody. Jsou odrazem tradiční řemeslné práce. Upravují se ještě dalšími technikami – lakují, voskují či napouštějí olejem. To by mělo zabránit kvalitativním změnám. Přesto se může časem stát, že kvůli dopadu slunečních paprsků ztratí postupně původní barvu. Nicméně i to může být pro někoho právě tou největší doménou takových dveří, které budou průběžně vypravovat svůj příběh. Velmi snadno se mohou poničit, nicméně také snadno opravit – obrousit a znovu nalakovat. Celkově ale potřebují největší péči v průběhu času než ostatní typy dveří. 

Pokud jde o vzhled, dřevěné dveře si můžete dovolit umístit v jakémkoliv interiéru. Většina výrobců nabízí několik řad – od klasických dveří po dveře určené do moderních domovů v zajímavých designech. Navíc si můžete jednoduše nechat udělat i dřevěné dveře za míru přesně podle vašich představ. Masiv ale zároveň potřebuje prostředí bez výraznějších výkyvů teplot a vlhkosti vzduchu. Proto není vhodné umístit takové dveře do koupelny nebo kuchyně.

 

Dveře s dýhou

Druhou variantou úpravy dveří ze dřeva je dýha. Chcete-li si dopřát právě dřevěné provedení, ale nemůžete nebo nechcete utrácet za masiv, tohle je alternativa. Dveře s dýhou tvoří dřevěná, ale velmi tenká vrstva masivu, která pokrývá speciální, velmi často dřevotřískovou desku. V dnešní době jsou dveře s dýhou jen těžko rozeznatelné od 100procentně masivního provedení, rozdíl najdete většinou v ceně. Povrch dýhovaných dveří je ošetřován speciálními laky, takže je relativně odolný vůči různým chemickým prostředkům i mechanickému poškození. I tak ale dýha může být barevně nestálá, je třeba počítat, stejně jako u masivních dveří s tím, že časem například zešednou. A také není vhodné tyto dveře mít v koupelně. V nabídce výrobců nicméně najdete nejrůznější design dveří, která se hodí do moderních, luxusních i tradičních interiérů.

 

Laminátové dveře

Vysoká odolnost, snadná údržba a čištění. To jsou největší přednosti dveří v laminátovém provedení. Pokud máte domácí mazlíčky nebo je u vás vlhko, je vhodné spíš než po dřevěných variantách sáhnout po laminu. Právě kvůli odolnosti. Na druhou stranu, když už se povede je poničit, nelze je opravit.

Nicméně tyto dveře jsou levnější než s použitím dýhy a v dnešní době stále více umí ve svém provedení dobře imitovat dřevo. Hodí se do běžných domácností, na chalupu i do nemovitostí k pronájmu. Do všech místností – i tam, kde kolísá teplota či vlhkost. Jedná se o materiál, který si dobře poradí s nevýhodami dřevěných dveří – nevadí mu ani ostrý sluneční svit, barvy zůstávají stále stejné. Ale pozor na kvalitu provedení. Velmi levné produkty mohou být i méně kvalitní a časem hrozí, že se začnou ohýbat.


Dveře s fólií

Nejlevnější variantou úpravy povrchu dveří jsou fólie. V současné době je podle informací některých prodejců o tento typ provedení největší zájem. A to právě kvůli ceně. Vyrábějí se i v takových dekorech, které velmi úspěšně imitují vzhled přírodních materiálů včetně dřeva. Jsou vhodné do domácností s běžným provozem. Tam, kde se interiér potýká se zvýšenou zátěží, je ale doporučit nelze. Fólie není moc odolná a velmi snadno se může mechanicky poškodit – například při hře dětí či zvířecích kamarádů.

 

Ivana Kropáčková

reklama