reklama

Využijte předjaří, a dokud je chladno, zatočte s odpornými roztoči!

Roztočům se v peřinách velmi daří. Foto: Roztočům se v peřinách velmi daří.Foto: istock.com

Celou zimu jste větrali jen pomálu a povalovali se na gauči a v posteli až běda… Je čas podívat se pravdě do očí a dát vale všem nežádoucím potvůrkám ve vaší domácnosti. Bohužel právě v postelích a gaučích se nejvíce daří roztočům. Jak s nimi zatočit?

Sice nejsou vidět, ale jejich přítomností si můžeme být jistí! I v úplně nové matraci se totiž roztoči dokážou zabydlet během čtyř měsíců. Je to poněkud nechutné, ale nutno si přiznat, že roztoči se živí především odpadlými šupinkami lidské kůže a alergii vyvolávají právě jejich exkrementy a natrávená potrava. Libují si také v gaučích, kobercích a dalších interiérových tkaninách, kterými se doma tak rádi obklopujeme a děláme si “útulno”.

Nic pro alergiky

Jak poznáme, že je to problém? Roztoče máte doma téměř určitě, ale zatímco někomu nic nedělají, jiní lidé trpí. Alergie na roztoče se projevuje těmito příznaky, znáte je? Jsou to hlavně otoky očí a slzení, spojené se záněty spojivek. Astmatici zažívají dušnost, citliví lidé bolesti hlavy, objevují se ekzémy a vyrážky. Nic moc, že! Zkuste zabojovat, aby se stav vašeho obydlí a roztočů v něm změnil k lepšímu.

Jak zatočit s roztoči? Foto: Zbavit se odporných roztočů je náročné. Foto: istock.com

Roztoči přímo zbožňují vlhko, teplo, tmu a místa, kde mají dostatek potravy. Zkoušíte je vyhnat občasným luxováním matrací? Svatá prostoto! Tyhle malé potvory se drží v hloubce, kam síla běžného vysavače nedosáhne. A dostat je z dek a polštářů je možné pouze vypráním na hodně vysokou teplotu, což v některých syntetických případech prostě nejde. Zkuste naše tipy a na jaře se s roztoči nadobro rozlučte.

Povlaky

Nejvíc roztočů a jejich alergenů se z celé domácnosti vyskytuje v lůžku, zejména v matracích a polštářích. Roztočům se stejně dobře daří v peřinách z peří i z dutého vlákna, v tom není rozdíl. Žádné jiné opatření není tak efektivní, jako povléci lůžko protiroztočovými povlaky. 

Nestelte tolik

Bude to znít divně, ale neustlané postele jsou na tom o dost lépe než ty vzorně zastlané. Pokud je peřina jen odkopaná, daleko lépe v lůžkovinách cirkuluje vzduch než v dokonale ustlané a upevněné posteli. Pro kompromis (nejste divoši) zkuste peřiny ležérně přehodit přes pelest nebo je přes den obrátit.

Ustlaná postel je pro roztoče oázou! Foto: Ustlaná postel je pro roztoče oázou! Foto: istock.com

Úklid s hepa filtrem

Roztočů se nezbavíte, ale můžete je držet v šachu. Při úklidu se snažíme o minimální víření prachu, a proto stírejte na vlhko a raději než smeták použijte už zmíněný vysavač, ale ten s hepa filtrem, který na hladkých plochách prach vysaje. Podstatným zdrojem roztočů může být i čalouněný nábytek. Ten je vhodné pravidelně ošetřovat speciálním sprejem na hubení roztočů, který se dá běžně sehnat a stojí stokoruny.

Často vysávejte. Foto: Vysávejte s hepa filtrem. Foto: istock.com

Využijte rozmary počasí

Dokud vládne chlad nebo ještě lépe mráz, vystrčte matrace na balkon a nechejte je “vymrznout” na pět až šest hodin. V létě se roztočům nebude líbit, když matrace pravidelně proklepete a vystrčíte na sluníčko. Tyhle potvůrky nemají nemají rády větrání a sucho!

Peřiny pravidelně větrejte. Foto: Peřiny pravidelně větrejte. Foto: istock.com

Co ještě funguje?

Rozhodně pouštějte do ložnice světlo a nový vzduch. Teplotu  v místnosti pak udržujte kolem 22 stupňů Celsia. Můžete také zkusit eukalyptový nebo tea tree olej, které roztoči nesnášejí. V boji pomůže i čistička vzduchu a naprosto pragmatické odstranění zbytečných textilií jako jsou koberce, čalounění a závěsy.

Roztoči mohou způsobit nepříjemné alergie. Foto: Zatočte s roztoči. Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Článek

Příroda často funguje lépe než chemie. Foto:

Úklid levně a bez chemie? Vyzkoušejte tyto babské tipy z domácích surovin

Rádi byste vyčistili váš dům, zvláště takhle před svátky, ale nechce se vám za „zázračné“ čističe utrácet celé jmění nebo jimi snad zamořit přírodu a už vůbec ne váš...

Článek

Znáte osvědčené triky na mytí oken? Foto:

Zoufáte si z jarního mytí oken? S naším návodem to zvládnete lépe než vaše babička

Jakmile první jarní slunce pronikne oknem, je vidět to, co celou zimu nebylo. Okna jsou špinavá až běda. Ať chceme, nebo ne, čeká nás jarní čistka oken – a kdo z nás se na...

Článek

Catio dodá kočce potřebnou přírodu a pohyb Foto:

Už máte doma catio? Vychytávka pro kočky ochrání vaše mazlíčky a dopřeje jim přírodu

Pořízením škrabadla to nekončí. Kočky jsou sice oblíbenými mazlíčky i díky tomu, že je nemusíte venčit, nepotřebují obrovský výběh, a když odjedete na dovolenou, nebudou...

Článek

Když jsou sami doma, mohou ničit věci Foto:

Necháváte psa doma samotného? Podívejte se, kolik hodin je maximum

Odcházíte do práce a necháváte psa v bytě nebo na zahradě. Smutně se na vás kouká, ale víte, že to jinak nejde. Na rozdíl od koček, kterým je víceméně jedno, zda jste...

reklama