reklama

Z korku nemusí být jen zátka v lahvi vína. Pozvěte tento unikátní materiál do interiéru

Korek je úžasný materiál. Foto: Korek je úžasný materiál.Foto: istock.com

Korek je tvárný, pružný a lehký. A zvláštní! Rozhodně neunikne zvědavým pohledům vašich návštěv. Zkuste z něj nejen podlahu, ale i nábytek nebo doplňky. Poradíme vám, jak tento skvělý materiál použít u vás doma nejen jako zátku od vína nebo dětskou nástěnku.

Pokud se chcete v interiérových trendech držet přírody, ale zároveň toužíte po něčem neobvyklém, zkuste se zamyslet nad korkem. Materiálem, ze kterého máme nejčastěji špunty v lahvích vína nebo nástěnky. Dejte mu však šanci! Kromě podlah proniká korek i do nábytkového designu a nevede si špatně!

Pro alergiky, děti i seniory

Korek dokáže velice dobře kumulovat teplo a také odhluční, proto je vhodný do všech domácností, které mají být teplým a hřejivým místem a hodí se do prostor, které je třeba co nejvíce odhlučnit. Podlahové krytiny s korkem mají dnes mnoho podob, které jiné podlahy neumožňují. Jsou použitelné kdekoli v bytě od kuchyně po koupelnu.

Z korku nemusí být jen školní nástěnky! Foto: Z korku nemusí být jen školní nástěnky! Foto: istock.com

Olejované korkové podlahy mají nejpřirozenější vzhled, jsou také nejteplejší, zmírňují tlak na nohy, klouby i záda a předcházejí zranění při pádu. Kromě toho má taková korková podlaha i antibakteriální vlastnosti, což jistě ocení astmatici a alergici. 

Pozor na slunce

Korková podlaha má ale své limity. Především v dekorativní rovině je škála vzorů a barev omezená. Moc se nekamarádí se slunečním světlem, původní barva po pár letech vezme za své a hodí se do žluta. Moc nepotěší ani váš rozpočet, korková podlaha je docela drahá.Jak využít korek v domácnosti? Foto: Jak využít korek v domácnosti? Foto: istock.com

Ekology nadchne!

Není to úplně obvyklá záležitost, ale zaryté ekology okouzlí korek jako materiál dokonale šetrný k přírodě. Korkovníky, ze kterých se korek získává, nejsou ani poráženy, pouze “svlékány“ z jedné vrstvy kůry a ta zase doroste. Kmen stromu se pouze jednou za 9 let oloupe, strom se tak nepoškodí a za dalších 9 let se může proces opakovat. Přičemž platí, že čím starší kůra, tím kvalitnější korek. Ty nejkvalitnější jsou až 30 let staré.

Korek je dokonale šetrný k přírodě. Foto: Korek je dokonale šetrný k přírodě., Foto: istock.com

Zkuste začíst maličkostmi 

Pokud nechcete hned celou podlahu, začněte třeba s kusovým nábytkem. Korkový nábytek rozhodně není nijak masivní, naopak je příjemně lehký a je s ním jednoduchá manipulace. Z korku se dá vytvarovat prakticky cokoliv! Od nábytku po dekorativní předměty nebo kancelářské pomůcky.

Vypadá stylově, a přitom velmi přirozeně. Foto: Vypadá stylově, a přitom velmi přirozeně. Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Článek

Jak použít obyčejnou tužku? Foto:

Znáte 10 geniálních způsobů, jak využít obyčejnou tužku s gumou ve vaší domácnosti? Naučíme vás je!

Tužku s gumou na konci má doma snad každý. Věřte nebo ne, neposlouží vám jen k luštění křížovek a zapisování nákupů, ale můžete ji zapřáhnout do domácnosti dalšími...

Článek

Jak využít alkohol v domácnosti? Foto:

Držíte suchý únor? Ukážeme vám, jak využít alkohol v domácnosti, při úklidu i na zahradě

Alkoholu příliš neholdujete, přesto se vám doma kupí dárkové lahve? A věděli jste, že je můžete využít i jinak, než jen do koktejlů? Ukážeme vám, jak alkoholem vyčistit...

Článek

Takto vypadá "dobře" odvedená práce. Foto:

GALERIE: 15 příkladů "dobře" odvedené práce. Tohle musel udělat jedině profík!

Učený z nebe nespadl, ale v případě řemeslnických prací tak nějak očekáváme, že je bude provádět někdo, kdo je nedělá poprvé v životě. Nebo v to alespoň doufáme, když...

reklama