reklama

Základní pravidla správného sezení aneb Zařizujeme pracovnu

Správné sezení Foto: Správné sezeníFoto: profimedia

Nejen u sexu je důležité střídat polohu. Pokud nechcete, aby vás ze sedění bolela záda, hýbejte se.

Musíte-li trávit u počítače notnou část dne, víte, o čem je řeč. O rozbolavělých zádech, hlavě i očích. Pokud tedy sedíte značnou část dne na židli, musíte si své pracovní místo zařídit tak, abyste při práci netrpěli. Navíc je třeba dodržovat jistá pravidla. Jaká? Čtěte dál.

Jak na správné sezení

Každých nejméně třicet čtyřicet minut si udělejte kratinkou pauzu, pár kroků, protahovacích cviků. Pokud to nejde, můžete nenápadně zakroužit rameny, na chvíli si stoupnout. Zařiďte si své pracoviště tak, abyste nedosáhli na vše ze židle a byli nuceni vstát.

Článek

Sezení nemusí bolet Foto:

Posaďte se – pan Židle přichází

Norský designer Peter Opsvik je ve světě bytového designu ikonou.

Několik základních úhlů pro správné sezení

Vzpřímený sed: sedněte si pořádně na celý zadek, nekrčte nohy pod sebe, naopak vnitřní úhel v koleni by měl být 90° stupňů (či malinko více) a celá chodidla opřete o podlahu. Přední hrana židle by vás zespodu neměla tlačit do stehna. Ramena táhněte uvolněně vzad, bradu lehce tlačte do hrudní jamky a dozadu. Pozor, nesprávné držení hlavy, je velmi častým problémem, hlava vám uteče dopředu a máte ztuhlou šíji.

Sesuňte se v židli: když už vás začnou bolet záda, opřete se celými zády do opěradla nebo se sesuňte v židli (tzv. relaxační poloha). Sice tak ochabnou zádové svaly, ale uvolníte si šíji a bedra. Je to vhodný doplněk vzpřímeného sedu.

Článek

Knoll MR Chaise Longue je jednou z raných Miesových prací, při nichž se úspěšně pokusil nově interpretovat designové prvky nábytku z 19. století Foto:

Kde se vzala dlouhá židle

Pohodlný kus nábytku v podobě chaise longue neboli dlouhé židle je tu s námi déle než elektrické křeslo. Základem jeho obliby je důmyslná koncepce známá už po tisíce let.

Podle jednoho britského výzkumu strávíme až 36 let dospělého života sezením. Každý den si odsedíme 14 hodin a 28 minut. Ale i kdyby to bylo jen osm hodin u počítače v práci, není divu, že si většina z nás stěžuje na migrény, ztuhlou šíji či bolesti v bedrech.

Ruce: Paže a předloktí by měly svírat 90° stupňů, zápěstí by měla být v prodloužení předloktí, tedy neohýbat se u klávesnice nahoru. Proto byste měli mít klávesnici i myš na výsuvné desce pod stolem a použít podložku pod zápěstí, jinak se vám paže brzy unaví a zápěstí hrozí syndrom karpálního tunelu.

Umístění monitoru: Pořiďte si držák na monitor, pokud ho postavíte pouze na pracovní desku stolu, budete si přetěžovat krční páteř. Horní okraj obrazovky by měl být ve výšce očí, případně dejte do této výšky střed obrazovky, pokud se na ni většinou díváte. Vzdálenost monitoru od očí je minimálně 50 cm, tedy větší než vzdálenost papíru při psaní a čtení.

Klekačka

Klekačka vám bezkonkurenčně nejlépe zajistí optimální držení pánve, což je jeden ze základních předpokladů správného držení páteře. Nicméně sedět na ní musíte pořád v jedné poloze a nemůžete se opřít, proto je klekačka spíše alternativou než pozicí na celodenní práci.

Článek

Toto není hudba budoucnosti, ale současná promyšlená skládací židle Leaf (list), využívající dostupné moderní materiály Foto:

Nejtenčí složená židle je tlustá 2 centimetry

Kdo má židli bydlí zpívá se ve známé písničce „Dáme si do bytu“...

Sezení na míči

Nespornou výhodou míče je, že sezení na něm je nestabilní, což vás nutí aktivovat svalstvo hlubokého stabilizačního svalového systému podél páteře. Narovnáte záda, správně podsadíte pánev. To je ovšem dosti náročné, proto na něm nevydržíte sedět správně dlouho. Míč může mít ve vaší pracovně/kanceláři místo jako alternativa na pár minut a možnost relaxace a protažení.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dům je v životní velikosti Foto:

V centru Londýna se pomalu rozpustil dům z vosku

Na první pohled klasický britský domek. Jeho životnost ale byla 2 měsíce.

Článek

Mochyně židovská (Physalis alkekengi) lidově zvaná lampionky má krásné oranžové plody i oplodí, které lze usušit a použít jako dekoraci.  Foto:

Tipy na jednoduché dekorace z mochyně

Dekorace, kterou zvládnete ani ne za hodinu.

Článek

Dům jistí ocelové skoby Foto:

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Máte rádi život na hraně? Tak toto je přesně dům pro vás!

reklama