reklama

Zdařilá rekonstrukce zachovala ráz prvorepublikové vily

Funcionalistickou vilu navrhl známý prvorepublikový architekt Vladimír Karfík Foto: Funcionalistickou vilu navrhl známý prvorepublikový architekt Vladimír KarfíkFoto: Archiv Adam Rujbr Architects

I zdařilému domu z první republiky mohou prospět výraznější zásahy. Platnost této možná nestoudně znějící proklamace potvrzuje i rodinný dům, který u Prahy v roce 1938 postavil přední československý funkcionalistický architekt Vladimír Karfík (autor např. Baťova mrakodrapu ve Zlíně).

Starou funkcionalistickou vilu zvanou Propast si nechal zrekonstruovat klient ve středních letech podnikající v médiích. Dům koupil bez většího rozmýšlení, když ho zaujal jak samotný dům, tak i jeho půvabné okolí. Není se čemu divit, ve své lokalitě, na polosamotě nad obcí Hradec, je to zcela výjimečná stavba, funkcionalistická vila stojí na pozemku 3 290 m2 na okraji lesa kousek od chatové osady. Parcela se mírně svažuje k jihu a otevírá se z ní nádherný výhled do údolí Jevanského potoka.

Dům stojí na pozemku o rozloze tři hektary Foto: Archiv Adam Rujbr ArchitectsDům stojí na pozemku o rozloze tři hektaryFoto: Archiv Adam Rujbr Architects

Rekonstrukci provedlo architektonické studio Adam Rujbr Architects, které respektovalo původní řešení. To bylo v předválečné době velmi nadčasové, přičemž je dodnes účelné a aktuální. Při rekonstrukci studio nijak neměnilo velikost domu, nerozšiřovalo jej ani nic nedemolovalo. I tak se ale architekti odhodlali k poměrně výraznému zásahu, když unikátní stavbu větším prosklením otevřeli do zahrady, a to díky francouzským oknům s minimální šířkou parapetu.

Další realizace studia Adam Rujbr Architects naleznete ZDE.

Výrazných dispozičních změn doznal interiér, kde při rekonstrukci padly některé dělicí příčky menších pokojů. Bourací kladiva prostor odlehčila a zvětšila. V přízemí tak vznikl jednotný obytný prostor propojující kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. V prvním patře je ložnice majitelů a pokoj hostů, který bude sloužit i jako pracovna. Z obou místností vede přímý výstup na střešní terasu. V patře je navržena větší koupelna.

Autor stavby Vladimír Karfík byl významný československý funkcionalistický architekt. Ve 20. letech minulého století absolvoval studijní praxi u Le Corbusiera v Paříži a u Franka Lloyda Wrighta v jeho studiu Taliesin. V letech 1930–1946 byl vedoucím projekčního oddělení firmy Baťa ve Zlíně, je autorem slavného Baťova mrakodrapu.

 Beze změny zůstal klasický funkcionalistický ráz bílé kostky s výklenkem verandy a střešní terasy posazené na stávajícím kamenném soklu. Nicméně architekti fasádu zateplili polystyrenem, dům pak získal bílou fasádu, sokl i sloupy u vjezdu jsou obloženy keramickým obkladem v šedé barvě. Vila se po rekonstrukci stala dobrým příkladem toho, že ani architektonicky zajímavé stavby není třeba za každou cenu jen konzervovat.

Technické údaje

Dispozice: 3 + kk
Zastavěná plocha: 81 m2
Obytná plocha: 133,4 m2 + terasy 26 m2
Plocha pozemku: 3 290 m2
Spolupráce: Marek Poddaný (interiér)
Konstrukce: cihlová, podsklepená stavba
Střecha: plochá, PVC fólie s oplechovanou atikou
Výplně otvorů: okna a vstupní dveře – dřevěné rámy s trojskly, dveře vnitřní – plné, bíle lakované
Podlahy: přízemí a 1. patro – dubová lepená podlaha, suterén – betonový potěr s nátěrem
Vytápění: elektrický kotel, radiátory, krb

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Manažerka z vydavatelství časopisů Laura Frerer-Schmidtová si obývací pokoj zařídila v hravém duchu   Foto: Briak Zak/Stylist: Brice Gaillard

Manažerka si zařídila luxusní byt pod mostem

Luxusní bydlení pod manhattanským mostem v New Yorku vystavěla z ruiny Laura Frerer-Schmidtová, manažerka z amerického měsíčníku Women’s Health.

Článek

Dům s fotoateliérem vyrostl na místě původního zahradního domku Foto: Adam Rujbr Architects

Investor se zcela spolehl na architekta. Získal tak jedinečný vzdušný dům

Investor je vášnivý amatérský fotograf a to předurčilo podobu domu.

Článek

Ze zařízené terasy se nabízí pohled na Temži...  Foto: archiv Roger Stirk Harbour + Partners

Hovadství přepychu aneb Londýnský mezonet za tři čtvrtě miliardy

Dvoupodlažní byt o ploše 650 m² s rozlehlou terasou v jedné ze dvou šestistěnných věží na břehu Temže stojí v přepočtu 760 milionů korun.

 

 

 

 

reklama