Bydlení

19. září 2014 06:00

Markéta Zídková

Zdařilá rekonstrukce zachovala ráz prvorepublikové vily

I zdařilému domu z první republiky mohou prospět výraznější zásahy. Platnost této možná nestoudně znějící proklamace potvrzuje i rodinný dům, který u Prahy v roce 1938 postavil přední československý funkcionalistický architekt Vladimír Karfík (autor např. Baťova mrakodrapu ve Zlíně).

Starou funkcionalistickou vilu zvanou Propast si nechal zrekonstruovat klient ve středních letech podnikající v médiích. Dům koupil bez většího rozmýšlení, když ho zaujal jak samotný dům, tak i jeho půvabné okolí. Není se čemu divit, ve své lokalitě, na polosamotě nad obcí Hradec, je to zcela výjimečná stavba, funkcionalistická vila stojí na pozemku 3 290 m2 na okraji lesa kousek od chatové osady. Parcela se mírně svažuje k jihu a otevírá se z ní nádherný výhled do údolí Jevanského potoka.

Rekonstrukci provedlo architektonické studio Adam Rujbr Architects, které respektovalo původní řešení. To bylo v předválečné době velmi nadčasové, přičemž je dodnes účelné a aktuální. Při rekonstrukci studio nijak neměnilo velikost domu, nerozšiřovalo jej ani nic nedemolovalo. I tak se ale architekti odhodlali k poměrně výraznému zásahu, když unikátní stavbu větším prosklením otevřeli do zahrady, a to díky francouzským oknům s minimální šířkou parapetu.

Další realizace studia Adam Rujbr Architects naleznete ZDE.

Výrazných dispozičních změn doznal interiér, kde při rekonstrukci padly některé dělicí příčky menších pokojů. Bourací kladiva prostor odlehčila a zvětšila. V přízemí tak vznikl jednotný obytný prostor propojující kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. V prvním patře je ložnice majitelů a pokoj hostů, který bude sloužit i jako pracovna. Z obou místností vede přímý výstup na střešní terasu. V patře je navržena větší koupelna.

Autor stavby Vladimír Karfík byl významný československý funkcionalistický architekt. Ve 20. letech minulého století absolvoval studijní praxi u Le Corbusiera v Paříži a u Franka Lloyda Wrighta v jeho studiu Taliesin. V letech 1930–1946 byl vedoucím projekčního oddělení firmy Baťa ve Zlíně, je autorem slavného Baťova mrakodrapu.

Beze změny zůstal klasický funkcionalistický ráz bílé kostky s výklenkem verandy a střešní terasy posazené na stávajícím kamenném soklu. Nicméně architekti fasádu zateplili polystyrenem, dům pak získal bílou fasádu, sokl i sloupy u vjezdu jsou obloženy keramickým obkladem v šedé barvě. Vila se po rekonstrukci stala dobrým příkladem toho, že ani architektonicky zajímavé stavby není třeba za každou cenu jen konzervovat.

Technické údaje

Dispozice: 3 + kk Zastavěná plocha: 81 m2 Obytná plocha: 133,4 m2 + terasy 26 m2Plocha pozemku: 3 290 m2Spolupráce: Marek Poddaný (interiér) Konstrukce: cihlová, podsklepená stavba Střecha: plochá, PVC fólie s oplechovanou atikou Výplně otvorů: okna a vstupní dveře – dřevěné rámy s trojskly, dveře vnitřní – plné, bíle lakované Podlahy: přízemí a 1. patro – dubová lepená podlaha, suterén – betonový potěr s nátěrem Vytápění: elektrický kotel, radiátory, krb

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také