Bydlení

21. září 2016 06:00

Markéta Zídková

Zen-Houses v Liberci naplňují představu o co nejjednodušším bydlení, tedy i životě

Zjednodušené domy opláštili laminátem.

Jak dalece lze zjednodušit dům? A vnese taková stavba jednoduchost i do života svých obyvatel? Odpověď hledá úspěšný experimentální projekt libereckých architektů.

Nevšednímu zadání navrhnout domy naprosto zjednodušující definici bydlení i výstavby architekti dostáli netypickým materiálem i dispozicemi. Dvojice domů Zen Houses vznikla s použitím základních výrobních modulů SIP (Stuctural Insulated Panel) a vnitřní dispozice víceméně odpovídají vnějšímu tvaru těchto staveb.

Zvenku oba domy oddělují tři venkovní pobytové prostory – veřejný, poloveřejný a soukromý. Příhodné umístění na pozemku spolu s velkými prosklenými plochami dovoluje skvělé průhledy do okolní krajiny. Interiér nepůsobí stísněně ani přes pouze třímetrovou vnější šířku domu. Obyvatelé na sebe vidí i mezi objekty a vnitřní atrium mohou chápat jako další pokoj.

Celou konstrukci tvoří výrobní sortiment SIP panelů K-Kontrol, tzn. obvodové stěny, podlahu i střechu. Vložené stropní konstrukce jsou z dřevěných komponentů, stejně jako druhá vrstva ploché střechy. Domy spočívají na betonových mikropilotech. Zajímavá je průsvitná fasáda ze sklolaminátu vynesená na dřevěném roštu.

Každý z dvojice experimentálních domů je navenek stejný, jejich účel je ale jiný. Zatímco jeden slouží k bydlení, ten druhý je ateliér. Snaha o co nejúspornější výstavbu ovšem není samoúčelná. Architekti tímto konceptem chtějí kromě jednoduchých stavebních postupů prověřit i možnost, že by mohl zjednodušit i způsob života svých obyvatel.

Zen-Houses liberecké kanceláře Petr Stolín Architekt se dostaly mezi nominované projekty České ceny za architekturu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také