Domácí mazlíčci

14. října 2017 06:00

Tereza Javorová

Zvíře v bytě podle zákona: Mohou vám ho sousedé zakázat?

Máte rádi zvířecí mazlíčky a život bez nich si neumíte představit ani v městském bytě? Prima, proč ne, ale připravte se na to, že nastěhování zvířecího kamaráda nemusí být jen tak...

Nejde v podstatě o nic jiného než pravidla slušného soužití všech obyvatel (i chlupatých) v obývaném objektu. Nikdo vám vašeho Alíka nebo Micku zakázat nemůže a vy na oplátku zajistíte, že nikoho nebudou obtěžovat. Nový občanský zákoník vysloveně povoluje chovat v bytě zvíře a toto právo nelze omezit ani vyloučit v nájemní smlouvě mezi nájemcem a pronajímatelem. Platí to stejně pro byty soukromé i družstevní, kde družstvo nesmí chov zvířete nijak omezovat.

Majitelé mazlíčků se také setkávají čím dál častěji s požadavkem za svého psa (kočku či krokodýla) zaplatit poplatek do společné kasy. V USA je to rutina, Američané platí za domácí mazlíčky každý měsíc v průměru 50 až 100 dolarů. U nás to bývá podobná částka, ale zatím v korunách. V Česku, které je „velmocí“ v počtu chovaných psů a koček, se za domácí mazlíčky běžně platí například v hotelech či v kempech.

Psa nebo jiné zvířátku tedy podle zákona chovat v bytě můžete, ale existují jistá pravidla, která chrání i druhou stranu v případě, že by nastaly potíže v soužití.

Přinášíme pět základních informací, které by měli majitelé “bytových mazlíků” znát a vědět:

1) Bez problémů, prosím!

Chov zvířete nesmí způsobit ostatním obyvatelům v domě nepřiměřené obtíže. Zvíře nesmí poškozovat byt, či společné prostory domu, ani zatěžovat okolí například nadměrným štěkotem, ptačím křikem a podobně.

2) Jdu se podívat dovnitř!

U nájemního bydlení (družstvo nebo pronájem bytu) zůstává vlastníkovi bytu právo vstupu do bytu a kontroly, zda chov zvířete byt nepoškozuje.

3) Agresivního koně raději ne!

Nájemník nesmí chovat zvířata, která by ostatní obtěžovalo například nepřiměřenou velikostí, svými tělesnými projevy, zápachem nebo tím, že by představovala nebezpečí pro ostatní nájemníky.

4) Nájemné za psa? Proč ne!

Právo také nevylučuje povinnost nájemníka hradit zvýšené náklady na údržbu společných prostor v domě, pokud si je chov zvířete vyžádá. Prostě jakési nájemné “za psa”.

5) Kdo zlobí, musí jinam!

Nedodržování podmínek vzájemného soužití může u nájemního bydlení (včetně družstevního) v extrémním případě vést až k výpovědi z nájmu.

(ku)

Podívejte se do galerie na nejhorší naschvály spolubydlících. Který máte chuť někomu provést?

Další články:


Přečtěte si také