Bydlení

5. listopadu 2014 05:22

Markéta Zídková

Zvlhčovače, ionizátory, čističky aneb Jak mít doma čerstvý vzduch i v zimě

Zhluboka dýchat, zhluboka dýchat... i v zimě!

S podzimem nás chladné počasí zahnalo do uzavřených prostor a po čerstvém vzduchu jako by se zaprášilo. Ale bez něj to přece nejde! Jak si tedy i doma užívat příjemného vzdušného prostředí a přitom nezmrznout na balkoně?

Čerstvý čistý vzduch potřebujeme nejen pro své plíce, ale i pro hlavu a celkovou psychickou pohodu. Bez něj se totiž často dostavují bolesti hlavy, trpíme únavou a špatně spíme. Takto oslabený celkový stav přímo přitahuje nejrůznější nemoci a snižuje výkonnost.

Co se proti tomu dá dělat, když v dnešní době trávíme zavření v nejrůznějších místnostech většinu života a v zimě jsme schopni i to málo letního prohánění venku omezit na nezbytné minimum? Existuje více řešení a nejlepší je jejich kombinace.

Větrejte

Přirozený způsob, jak do místnosti vehnat čerstvý vzduch, je vyvětrat si. V chladném počasí to však znamená ztrátu tepla, které nás přece jen nějakou tu korunu stojí. Úbytek tepla můžeme omezit na minimum paradoxně tím, když všechna okna otevřeme dokořán na 5–10 minut a opravdu pořádně vyvětráme. Teplo sice nějaké uteče, ale vyhřátý prostor po zavření oken vzduch opět rychle ohřeje.

Nejméně výhodné je v zimě větrat málo a dlouho. Okna na tzv. větračku nám místo pokoje vyvětrají spíš peněženku. Přirozené je, že čím chladnější období, tím kratší doba intenzivního větrání. V létě to může být půlhodina, během teplého jara a podzimu i 20 minut V zimě raději jen do 10 minut a zhruba třikrát během dne, poprvé nejlépe hned ráno.

Vyčistěte si vzduch

Přístroje, které jsou schopné čistit vzduch, jsou nezbytné v domácnostech alergiků a astmatiků. Ale i u lidí bez dýchacích problémů nalezne čistička své oprávněné místo, zejména ve městech, u frekventovaných silnic, v průmyslových oblastech a v domácnostech, které sdílíte se svými mazlíčky.

Proces čistění je jednoduchý. Nejdřív vyvětrejte a následně zapněte čističku, která by měla během svého provozu vzduch v místnosti i několikrát prohnat přes své filtry a pročistit jej. Během provozu přístroje už nechte okna zavřená. Čistička čistí tím účinněji, čím je její výkon větší a má kvalitní a nezanesené filtry. Ty mohou být omyvatelné nebo se vyměňují jednou za čas. Frekvenci určuje míra zanesení a kvalita filtru. U citlivějších jedinců je dobré mít zapnutou čističku třeba i přes noc. Pak oceníte její méně hlučný provoz.

Ionizátor vzduchu

Další možností, jak si doma zlepšit kvalitu vzduchu, je využití ionizátoru. Nemusíte se bát jeho působení. V přírodě jsou nabité částečky vzduchu – kationty a anionty – v rovnovážném poměru, v uzavřených místnostech se však kvůli činnosti člověka a použitým materiálům ve vybavení domácnosti ztrácí hlavně anionty. Dochází k nerovnováze.

Ionizátor vzduch anionty opět nabije. Je to o to prospěšnější, když si uvědomíme, že kladně nabité částice se nacházejí hlavně v prachu a toxických látkách, kdežto anionty naleznete například u moře a vodopádu nebo při úderu blesku. Ionizátory vzduchu pomáhají hlavně astmatikům, ale i zdravý člověk ocení lepší hojení ran a spálenin, zlepšení koncentrace, paměti a působení účinků přístroje proti depresi a šíření bakterií a nákazy.

Výhodou je u tohoto přístroje jeho nehlučnost a malá spotřeba. Čisticí schopnost je však výraznější při spojení ionizátoru a čističky vzduchu. Prachové částice se pak usazují hlavně na k tomu určených místech v čističce.

Zvlhčovač vzduchu

V zimě, kdy méně větráme a více topíme, se vzduch v domácnosti snadno a rychle vysuší. Nízká vlhkost vzduchu vysušuje naše sliznice, které jsou pak často podrážděné a oslabuje se jejich schopnost zachycovat a bojovat s bakteriemi, alergeny a nečistotami.

Přístroje, které dorovnají v místnostech vlhkost vzduchu na optimální mez kolem 50 %, pracují na různém principu a podle toho jsou také hlučnější a více či méně výkonné. Hlídat byste si tak měli při nákupu přinejmenším alespoň tyto dva parametry.

Abyste nepřekročili hranici 60 % vlhkosti vzduchu v uzavřené místnosti, dokážou některé z přístrojů i samy sebe regulovat. Ty levnější sice musíme vypnout sami, ale když máme doma meteostanici nebo vlhkoměr, na nichž optimální vlhkost snadno naměříme, není problém.

Vysoušeč vzduchu

V období, kdy okna otevíráme jen sporadicky, se v některých prostorách může vlhkost vzduchu naopak nevhodně zvýšit, například v koupelně, kuchyni, někdy i v ložnici. Pokud se tak děje dlouhodobě, vznikají plísně, a jistě uznáte, že to není vítaný host. I na to pochopitelně existuje řešení, které už možná znají lidé v nových nebo čerstvě zrekonstruovaných domech. Někdy stačí jen cíleně a správně větrat, jindy se už musíme poohlédnout po pomocníkovi.

Odvlhčovač neboli vysoušeč vzduchu pomůže jednoduchým způsobem. Pomocí ventilátoru je do přístroje vehnán vlhký vzduch, tam se ochladí a vlhkost z něj zkondenzuje a steče do nádoby. Následně vysoušeč vzduch ohřeje a vrátí zpět do místnosti. Přesušení místnosti se však bát nemusíte. Odvlhčovače sníží poměr vlhkosti ve vzduchu nejvíce tak na 40 %.

Chcete-li se tedy doma cítit komfortně, dýchat čistý, svěží vzduch, existuje řešení i v chladných měsících. Správně větrejte a případně si vyberte takový přístroj, který právě do vašeho interiéru padne nejlépe. Mnohé z nich jsou kombinované nebo mají lákavý moderní design. Nejdůležitější je ale jejich účinnost a hlučnost.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také