reklama

Co se stane, když neperete povlečení dost často? Tyto 3 důvody vás přesvědčí, že se čistota vyplácí

Povlečení měňte jednou za týden Foto: Povlečení měňte jednou za týdenFoto: istock.com

Povlečení může vypadat čistě, ale vůbec tomu tak není. Trávíme v něm poměrně dost času. Při ideálních osmi hodinách spánku to dělá 56 hodin. Tričko pereme často už po jednom nošení. Jak je to s povlečením?

To bychom měli vyměnit jednou za týden. Důvodem jsou bakterie, které v něm začínají množit. Může za to doba, kterou v povlečení strávíme. Mnozí z nás, kteří vlastní malé byty, navíc postel používají i jako pohovku, případně dovolují domácímu mazlíčkovi, aby si v posteli schrupl s námi. 

Podrážděná pokožka

Protože se naše kůže tře o povlečení, může dojít k podráždění kůže. Pokud je navíc povlečení špinavé, zaděláváme si na horší problémy, než je pouhé podráždění. Do oslabené kůže se snáze zanesou infekce, které způsobí ekzémy. Problém zhoršuje i použití krémů před spaním, které se dostanou do povlečení a vytvoří živnou půdu pro bakterie. 

Podráždění kůže je ještě nic proti jiným problémům, které špinavé povlečení způsobuje Foto: Podráždění kůže je ještě nic proti jiným problémům, které špinavé povlečení způsobuje. Foto: istock.com

Infekce

Bakterie, které se usazují v povlečení, způsobují i závažnější onemocnění. Proto je potřeba měnění povlečení nezanedbávat. Určitě nechcete, aby vám povlečení způsobilo různé infekce kůže, a dokonce astma nebo zápal plic.

Alergie

V nepraném povlečení se drží roztoči. Nevidíme je, ale v jedné posteli jsou jich statisíce až miliony. Kompletně se jich nezbavíme nikdy, jejich počty ale můžeme omezit. A to právě udržováním postele čisté. Nejde jen o praní povlečení, ale také čištění matrace a uklízení prachu v okolí lůžka. Roztoči a prach vyvolávají alergické reakce, které nemizí po sezoně tak jako třeba senná rýma. Trvají celoročně a často mohou být spojeny s astmatem. 

Roztoči mohou způsobovat alergie Foto: Roztoči mohou způsobovat alergie. Foto: istock.com

Co dělat?

Měňte povlečení jednou týdně, v nejhorším případě jednou za dva týdny. Perte ho vždy na vyšší teplotu než 60 stupňů, abyste bakterie a roztoče zlikvidovali. Ideálem je vlastnit bílé povlečení, které vyperte na devadesát stupňů. 

Čistota postele se ale týká i výplně polštářů nebo pyžama. Nezapomínejte tak čistit i polštáře a peřiny. Zároveň nenoste pyžama více než pár dnů, ideální je ho měnit po třech dnech. 

Další články:

Článek

Co uklízíme zbytečně často? Foto:

Tyto 4 věci v domácnosti čistíme příliš často. Co můžeme nechat špinavé?

Některé věci čistíme moc málo a jiné naopak zbytečně moc. Navíc „dobré“ bakterie nejsou vůbec na škodu. Kontakt s nimi zlepšuje imunitu a dokáže nás ochránit od alergií i...

Článek

Příroda často funguje lépe než chemie. Foto:

Úklid levně a bez chemie? Vyzkoušejte tyto babské tipy z domácích surovin

Rádi byste vyčistili váš dům, zvláště takhle před svátky, ale nechce se vám za „zázračné“ čističe utrácet celé jmění nebo jimi snad zamořit přírodu a už vůbec ne váš...

Článek

Tato uklízecí metoda vám změní život. Foto:

Konec nepořádku: Vyzkoušejte japonskou uklízecí metodu KonMari, která vám změní život

Pokud celý život bojujete s pořádkem, tedy vlastně s nepořádkem, a nejste schopná se ho zbavit, máme pro vás spásu. Jmenuje se KonMari a tato metoda vám změní život....

reklama