DIY: Jak opravit a znovu využít starý nábytek

Renovací starého nábytku mohou vzniknout opravdu originální, designové a nadčasové kousky do našeho bytu. Vše je jen o fantazii. Skvělé na tom je, že si nábytek můžeme přizpůsobit stylu našeho bydlení. Nebojte se experimentovat!

Určitě se vám někdy stalo, že jste přemýšleli, co uděláte skusem starého nábytku, který vám leží doma. Nechcete ho vyhodit, protože kněmu máte citovou vazbu nebo si říkáte, že by se mohl vbudoucnu ještě hodit. Někdy jde čistě o úsporné opatření, například při zařizování prvního bydlení. Občas si prostě hned nemůžeme dovolit koupit nové vybavení bytu. Když se chceme pustit do opravy starého nábytku, je dobré vědět jak na to, aby naše nové dílo vypadalo dobře.

Věnujte pozornost materiálu

U starého nábytku se nejčastěji setkáváme se dřevem, které je různě natírané a dýhované. Může mít různé molitanové výplně nebo některé části mohou být prosklené. Nejdříve je potřeba postarat se o samotnou konstrukci nábytku. Starý nátěr je potřeba odstranit, až poté se věnujeme dalším částem. U čalouněného nábytku vyměníme potahové a výplňové materiály. Některé kusy budeme muset rozebrat a postarat se i o části, které nejsou na první pohled vidět. Velmi poškozené kusy musíme nahradit za nové.

Dřevo s výraznou barvou funguje vždy. Foto: Pinterest

Odstranění povrchových nátěrů

Máme na výběr použít mechanické nebo chemické odstraňování. Každá nábytek si žádá něco jiného. Před samotným odstraňováním nátěru nábytek nejdříve lehce omyjeme vlažnou vodou skapkou octa nebo mýdla. Poté ho necháme oschnout.

Nejlepšími pomocníky se pro nás vtuto chvíli stávají škrabky, kartáče, brusky anebo brusné kotouče. Dřevo brousíme ve směru vláken. Nechceme jej poškodit ještě více. Při opačném broušení by mohly vznikat nežádané rýhy. Při navlhčení dřeva na něm vyniknout další vady, které můžeme opravit. Pokud je nátěr opravdu silný, doporučujeme opalovací nebo horkovzdušnou pistoli.

Jak vyrobit originální hodiny. Foto: Pinterest

Druhou možností je chemické odstraňování. Jedná se o organická rozpouštědla, louh a podobně. Stěmito přípravky musíme zacházet opravdu opatrně. Jedná se o žíraviny, proto je nezbytné si chránit kůži a oči. Vždy je lepší pracovat venku, ne uvnitř pokoje. Dávejme si pozor na lepidlo. Louh lepidlo zcela vyžere a nábytek se může rozpadnout.

Louh lze koupit jako hotový roztok nebo vgranulích. Dřevo se jim polije a starý nátěr jde poté odstranit velmi snadno. Výhodou je, že se louh dostane i do špatně přístupných míst a dřevo tak zcela očistí. Je důležité nechat dřevo dobře vyschnout před dalším postupem renovace. Úplné vyschnutí může trvat až dva měsíce. Dřevo před dalším postupem znovu obrousíme a očistíme od prachu.

Rýhy a prohlubeniny

Pokud jsou na nábytku promáčklá místa, doporučujeme použít žehličku. Místo propaříme a promáčklé místo srovnáme. Místa, která jsou více poškozena, zakapeme lakem a necháme uschnout.

Nanášení nového nátěru

Pokud chceme dosáhnout co nejkvalitnějšího provedení nového nátěru, použijeme více vrstev naředěného roztoku. Mezi jednotlivými nátěry dřevo brousíme a důkladně čistíme od prachu.

Až po celkové opravě jednotlivých kusů nábytku montujeme jednotlivé díly nábytku dohromady. Důležité je očistit každý díl a překontrolovat zda nejsou nikde přebytky laku a podobně.

Nebojte se barev. Foto: Pinterest

Nebojte se využít barevných nátěrů a lazur. Zvolte ekologické barvy, které můžete použít i do interiéru. Nábytek lze polepit i tapetou. Je to nejjednodušší metoda renovace. Hrajte si sbarvami a tvary. Fantazii se meze nekladou.


Přečtěte si také