reklama

DIY: Jak opravit a znovu využít starý nábytek

Z nudného kousku novou komodou. Foto: Z nudného kousku novou komodou.Foto: Pinterest

Renovací starého nábytku mohou vzniknout opravdu originální, designové a nadčasové kousky do našeho bytu. Vše je jen o fantazii. Skvělé na tom je, že si nábytek můžeme přizpůsobit stylu našeho bydlení. Nebojte se experimentovat!

Určitě se vám někdy stalo, že jste přemýšleli, co uděláte s kusem starého nábytku, který vám leží doma. Nechcete ho vyhodit, protože k němu máte citovou vazbu nebo si říkáte, že by se mohl v budoucnu ještě hodit. Někdy jde čistě o úsporné opatření, například při zařizování prvního bydlení. Občas si prostě hned nemůžeme dovolit koupit nové vybavení bytu.

Krásný nový kout. Foto: Krásný nový kout. Foto: Pinterest

Když se chceme pustit do opravy starého nábytku, je dobré vědět jak na to, aby naše nové dílo vypadalo dobře.  

Věnujte pozornost materiálu

U starého nábytku se nejčastěji setkáváme se dřevem, které je různě natírané a dýhované. Může mít různé molitanové výplně nebo některé části mohou být prosklené. Nejdříve je potřeba postarat se o samotnou konstrukci nábytku. Starý nátěr je potřeba odstranit, až poté se věnujeme dalším částem. U čalouněného nábytku vyměníme potahové a výplňové materiály. Některé kusy budeme muset rozebrat a postarat se i o části, které nejsou na první pohled vidět. Velmi poškozené kusy musíme nahradit za nové.

Dřevo s výraznou barvou funguje vždy. Foto: Dřevo s výraznou barvou funguje vždy. Foto: Pinterest

Odstranění povrchových nátěrů

Máme na výběr použít mechanické nebo chemické odstraňování. Každá nábytek si žádá něco jiného. Před samotným odstraňováním nátěru nábytek nejdříve lehce omyjeme vlažnou vodou s kapkou octa nebo mýdla. Poté ho necháme oschnout.

Nejlepšími pomocníky se pro nás v tuto chvíli stávají škrabky, kartáče, brusky anebo brusné kotouče. Dřevo brousíme ve směru vláken. Nechceme jej poškodit ještě více. Při opačném broušení by mohly vznikat nežádané rýhy. Při navlhčení dřeva na něm vyniknout další vady, které můžeme opravit. Pokud je nátěr opravdu silný, doporučujeme opalovací nebo horko vzdušnou pistol.

Jak vyrobit originální hodiny. Foto: Jak vyrobit originální hodiny. Foto: Pinterest

Druhou možností je chemické odstraňování. Jedná se o organická rozpouštědla, louh a podobně. S těmito přípravky musíme zacházet opravdu opatrně. Jedná se o žíraviny, proto je nezbytné si chránit kůži a oči. Vždy je lepší pracovat venku, ne uvnitř pokoje. Dávejme si pozor na lepidlo. Louh lepidlo zcela vyžere a nábytek se může rozpadnout.

Louh lze koupit jako hotový roztok nebo v granulích. Dřevo se jim polije a starý nátěr jde poté odstranit velmi snadno. Výhodou je, že se louh dostane i do špatně přístupných míst a dřevo tak zcela očistí. Je důležité nechat dřevo dobře vyschnout před dalším postupem renovace. Úplné vyschnutí může trvat až dva měsíce. Dřevo před dalším postupem znovu obrousíme a očistíme od prachu.

Rýhy a prohlubeniny

Pokud jsou na nábytku promáčklá místa, doporučujeme použít žehličku. Místo propaříme a promáčklé místo srovnáme. Místa, která jsou více poškozena, zakapeme lakem a necháme uschnout.

Nanášení nového nátěru

Pokud chceme dosáhnout co nejkvalitnějšího provedení nového nátěru, použijeme více vrstev naředěného roztoku. Mezi jednotlivými nátěry dřevo brousíme a důkladně čistíme od prachu.

Až po celkové opravě jednotlivých kusů nábytku montujeme jednotlivé díly nábytku dohromady. Důležité je očistit každý díl a překontrolovat zda nejsou nikde přebytky laku a podobně.

Nebojte se barev. Foto: Nebojte se barev. Foto: Pinterest

Nebojte se využít barevných nátěrů a lazur. Zvolte ekologické barvy, které můžete použít i do interiéru. Nábytek lze polepit i tapetou. Je to nejjednodušší metoda renovace. Hrajte si s barvami a tvary. Fantazii se meze nekladou.

Nahlédněte do naší galerie a nechejte se inspirovat:

Článek

Září se blíží a naše ratolesti půjdou brzy do školy. Foto:

Jak vybrat správný psací stůl pro školáka

Září se nebezpečně blíží a my se musíme smířit s tím, že prázdniny končí a děti půjdou co nevidět opět do školy. Nejen nás čekají velké povinnosti, ale především naše děti...

Článek

Nezouváte se doma? To je chyba! Foto:

Nezouváte se? Je to ta nejvíc nechutná věc, kterou doma můžete udělat. Proč?

V dětství asi každý přezouvání nesnášel a proklouznout ve venkovní obuvi kolem školníka na základní škole byla ta největší rebélie. Pro ty hodnější z nás. Navíc ve filmech...

Článek

Malý byt můžete rozdělit například jen regálem s květinami. Foto:

7 osvědčených triků, jak opticky zvětšit malý byt

Máte rádi svůj malý byt. Je tak útulný! Prostornější zatím ani nepotřebujete, kdo by se s tím uklízel. Nebo by přece jen mohl být trošičku větší? Poradíme vám pár triků,...

reklama