reklama

Encyklopedie

Brnkačka

Jednoduchý nástroj, který se vyrábí v různých provedeních. Princip je ale vždy stejný Foto: Jednoduchý nástroj, který se vyrábí v různých provedeních. Princip je ale vždy stejnýFoto: Brusivo-shop.com

Narýsovat rovnou čáru na zeď? S brnkačkou je to brnkačka.

Narýsovat dlouhou rovnou čáru na zeď např. při malování není vůbec nic složitého. Potřebujeme k tomu pouze primitivní nástroj nazývaný malířská linkovačka nebo též brnkačka.

 

Vyrábí se v různých provedeních, ale princip je vždy stejný. Je to několik metrů dlouhá tenká šňůra, navinutá na cívce uzavřené v plastovém nebo kovovém pouzdru, ve kterém je nasypána modrá nebo červená jemně rozemletá křída. Když z pouzdra šňůru vytahujeme, křída na ní ulpívá. Poté stačí přidržet napnutou šňůru mezi dvěma body, kterými má procházet zamýšlená čára, uprostřed šňůru mírně natáhnout směrem od zdi a pustit neboli „brnknout“. Tím se na zeď otiskne rovná modrá nebo červená čára. Šňůru pomocí kličky zatáhneme zpět do pouzdra a stejným postupem můžeme pokračovat. Některé brnkačky je možné použít i jako olovnici pro vyznačení svislice.

 

reklama