Encyklopedie

14. ledna 2020 16:00

Iva Kropáčková

Hyacint / Hyacinthus orientalis

Hyacint, pocházející ze Středozemí se stal v 18. století módní květinou a za jeho cibule se platilo zlatem. Dnes si můžete koupit tyto nádherně vonící rostliny za pár korun v květinářstvích v různých barvách od čistě bílé až po tmavě červenou.

Jak hyacint pěstovat

  1. Zakoupíte-li si pěkně rozkvetlý hyacint, můžete se hned kochat jeho barvou a vůní. Riskujete však, že vám brzy odkvete. Nevíte totiž, jak dlouho je již rostlina vkvětu. Je proto lepší pořídit si zakořenělou cibuli vkvětináčku sjiž založeným květenstvím, která vám vykvete až doma.
  2. Z počátku cibule držte vteple a ve tmě, jakmile se květenství přehoupne přes listy, přeneste rostliny na světlo.
  3. Rozkvetlé hyacinty držte raději vchladnější místnosti, anebo máte–li možnost, vmeziokenním prostoru. Tak vám vydrží krásně rozkvetlé po dlouhou dobu - minimálně však čtrnáct dní.

Rychlení hyacintu ve sklenici s vodou

  1. Do sklenice nalijte vodu, na její okraj položte cibuli tak velkou, aby nepropadla. Spodní část cibule by se měla jen lehce dotýkat hladiny, jinak by voda mohla začít hnít.
  2. Sklenici postavte do tmavé chladné místnosti asi na 8 týdnů. Nádobu doplňujte podle potřeby vodou.
  3. Cibule začne postupně vytvářet kořínky a květní pupen. Na světlo přeneste rostlinu teprve tehdy, až se květní stvol vyhoupne nad listy, teprve tehdy je hyacint připravený kvést.

Co s odkvetlými hyacinty

Po odkvětu omezte zálivku na minimum a rostliny nechte zatáhnout. Očištěné cibule nasázejte do záhonu na zahradě, kde se během léta při pravidelné zálivce a přihnojování částečně zregenerují. Krychlení můžete použít opět cibule až za další rok.


Přečtěte si také