reklama

Encyklopedie

Lilie / Lilium

Lilie/Lilium longiflorum Foto: Lilie/Lilium longiflorumFoto: Jindřich Votýpka

Stále oblíbené lilie pocházející nejvíce z Asie, ale také ze severní Ameriky. Dnes pěstované zahradní kultivary jsou výsledkem křížení zejména amerických pěstitelů.

Pěstování:

Liliím prospívá propustná, humózní půda s dostatkem vláhy. Nevyhovují jí kamenité, přemokřené, nebo naopak příliš suché. Lidově se říká, že lilie mají mít „nohy“ ve stínu a „hlavu“ na slunci.

Cibule lilií sázejte v březnu, co nejdříve po zakoupení. Nemají ochrannou slupku jako tulipány, i proto se prodávají ve vrstvě rašeliny, aby nevyschly.

Použití:

Lilie se dobře vyjímají ve skupinách po několika rostlinách, pěkné jsou i ve smíšených záhonech. Liliová partie by měla mít klidné popředí, například trávník a tmavší pozadí, které mohou tvořit například okrasné keře. Tak nejlépe vynikne krása liliových květů.

Lilie jsou také oblíbenou květinou k řezu. Vázané kytice se dělají často pouze z lilií nebo v kombinaci s dalšími květinami a nezbytnou doplňkovou zelení, jako je například ruskus, asparagus či rumora.

Lilium longiflorum

Oblíbenosti této bílé lilie svědčí mimo jiné i to, že se pěstuje jak na záhonech, tak i v nádobách, ale hlavně se používá k řezu. Její květ dosahuje délky až 16cm!

Lilii vyhovuje venku na záhoně mírný stín a lehce vápenitá půda. Během růstu potřebuje stejnoměrnou zálivku.

Rostlina kvete v červnu až červenci a květní stvol dosahuje výšky 100 centimetrů.

Lilie/Lilium longiflorum Foto: Jindřich Votýpka

Lilie/Lilium longiflorum, Foto: Jindřich Votýpka

Lilie/Lilium longiflorum Foto: Jindřich Votýpka

Lilie/Lilium longiflorum, Foto: Jindřich Votýpka

reklama