reklama

Encyklopedie

Ložnice

Ložnice Foto: LožniceFoto: Thinkstock

Myslete na klidný spánek.

Ložnice je místnost určená k odpočinku v noci i během dne. Obsahuje postel, noční stolek a šatní skříně či další úložné prostory.

Při zařizování ložnice je třeba vyvarovat se faktorů, které by mohly narušovat klid a kvalitu spánku. Důležité je ložnici především správně vymalovat. Nedoporučují se výrazné barvy, jako je červená, sytě žlutá, zelená a oranžová, fialová, ale ani černá. Naopak barvy uklidňující jsou světlé – modrá, bílá, béžová atd.

Je třeba si také vybrat správně vysokou postel. Příliš vysoké postele jsou rozhodně nevhodné, ale moc nízké taky. Ideální výška se udává 45–55 cm i s matrací. Pro starší lidi je vhodnější pořídit si postel o něco vyšší, aby se jim lépe vstávalo. Také délka a šířka postele je důležitá. Měla by být nejméně o 10 cm delší, než je výška člověka, který na ní spí, nejužší postel pro pohodlný spánek má šířku 80 cm.

Pořídit si do ložnice počítač a spojit ji tak s pracovnou nebo do ní umístit televizi a jiné elektronické hračky se nedoporučuje. Jejich „bzučení“ narušuje spánek, a přestože z nich máte unavené oči, nemůžete dlouho do noci usnout.

Doplňky, jako jsou těžké sametové závěsy na okna nebo postel s nebesy, se do ložnice také nehodí. Snadno se v nich ve velkém zabydlují roztoči. Nevhodné jsou i přebytečné deky a potahy na postel, protože čím je v posteli tepleji, tím víc se tam roztočům líbí.

Článek

Více úložných prostor se do této ložnice již nedostalo Foto:

Máte malou ložnici? 8 tipů, jak ji stylově zařídit a využít každý centimetr

I miniaturní prostory mohou být zařízeny stylově. Se správnými triky a technikami to bude zábava. V tomto článku se podíváme, jak efektivně zařídit malou ložnici.

Článek

V ložnici nepracujte, neplánujte a především se v peřinách netrapte starostmi a zbytečnými obavami Foto:

Ložnice pro spáče i milence! Jak ji zařídit, abyste se v ní cítili harmonicky?

Začínáme a končíme v ní svůj den. Dokáže ovlivnit náš spánek a také má na svědomí intimní aktivity dějící se pod peřinou. Vezměte ji konečně na vědomí a zařiďte si tuto...

reklama