reklama

Encyklopedie

Žaluzie

Slovo žaluzie pochází z Francie, původně se jednalo o mříž, která umožňovala pohled ven, ale zároveň zabraňovala pohledům zvenčí Foto: Slovo žaluzie pochází z Francie, původně se jednalo o mříž, která umožňovala pohled ven, ale zároveň zabraňovala pohledům zvenčíFoto: thinkstock.com

Jedna z možností, jak zastínit okno.

Žaluzie je sestava horizontálních nebo vertikálních lamel různých tvarů, z rozličných materiálů, která se umisťuje nejčastěji do oken jako stínící prvek. U spuštěných žaluzií se dají lamely naklánět do různých úhlů, na tom pak závisí množství světla, které proniká do místnosti.

 

Pro byty nebo rodinné domy jsou nejčastější variantou žaluzie horizontální (z hliníku nebo dřeva, častý je bambus), látkové vertikální žaluzie jsou běžným řešením v kancelářských prostorách.

 

Interiérové (vnitřní) žaluzie se umisťují u starších dřevěných oken mezi okenní tabule, u plastových oken před okno. Ovládají se manuálně nebo elektricky.

Exteriérové (venkovní) žaluzie jsou častější variantou stínění rodinných domů a kancelářských budov, u bytových domů je vídáme většinou v případě, kdy se s nimi počítalo už ve fázi projektu.

 

reklama