reklama

GALERIE: Uvítejte jaro se zahradními trendy roku 2018. Vyzkoušejte těchto 6 změn

Jaký bude rok 2018 v zahradách?  Foto: Jaký bude rok 2018 v zahradách? Foto: istock.com

Zahrady taky potřebují oživit. Vysázet květiny nebo vytvořit skalku rozhodně nestačí. Podívejte se na to, co přinese rok 2018 do našich zahrad. Máme ještě čas se připravit a dát zahradám, balkonům a terasám nový kabát.

Společné chvíle venku

I když nám naše klima nenabízí tolik příležitostí pro společenské akce na zahradě, jako je tomu například ve Středomoří, letos bychom se měli zamyslet nad tím, jak a kde trávíme čas se svými blízkými. Proč neuspořádat nedělní oběd na terase, když je venku hezky? Vytvořte si v zahradě kout, který bude sloužit odpočinku i společenským setkáním. Je to cesta ověřená jihoevropskými státy a současnost jí je nakloněná. Osvětlení můžete vyřešit skrze LED světla, nábytek shánějte po bazarech, u používané židle nebude vadit, že zmokne nebo se z ní oloupe lak. Patina je krásná. 

Zahradní party udělá dojem Foto: Zahradní párty udělá dojem. Foto: istock.com

Výrazné barvy do zeleně

Rok 2018 si libuje ve výrazných barvách. Týká se to i zahrad, kde je potřeba jednotvárnou zeleň rozbít nějakou jasnou barvou. Co zkusit sytě červenou anebo fialovou, která se stala i barvou roku 2018? Takové odstíny použijte zejména na nábytku a dekoracích teras. 

Zahradní nábytek nemusí být z plastu! Foto: Zahradní nábytek nemusí být z plastu! Foto: istock.com

Zahrada na balkoně

Hodně lidí touží po zahradě a nakonec se musí spokojit s pár květináči. Pokud máte balkon a jeho rozměry vám to dovolí, udělejte si na něm minizahrádku. Přispějete tak i okolí, na dům bude i z ulice hezčí pohled. Vybírejte květiny, které nejsou vyloženými alergeny (kvůli sousedům) a sáhněte zejména po bylinách, které můžete použít i při vaření. 

Detaily k tipům pro rok 2018 najdete v galerii:

Návrat k užitkovým zahradám

Pamatujete, jak vaše babička opečovávala mrkev, okurky, papriky a další zeleninu? My si je koupíme v obchodech nebo na farmářských trzích, ale už ztrácíme představu o tom, jakou to dá práci, než něco vyroste. Vyzkoušejte si proto pěstování. Začít můžete bylinkami, ale zkuste i rajčata. Těm se bude dařit i ve velkém kbelíku. Pokud zkombinujete praktickou i okrasnou funkci zahrady, vyhráli jste! 

Zahrada na balkoně poslouží i k vypěstování rajčat Foto: Zahrada na balkoně poslouží i k vypěstování rajčat. Foto: istock.com

Konec exotických rostlin 

Rok 2018 by měl přát skromnějším rostlinám, které najdeme v našich luzích a hájích. Dejte příležitost vřesu, mechu, skalničkám, lesním jahodám a borůvkám. Ze stromů vybírejte třeba vrby. Pokud nenáročné rostliny spojíte s výraznými barvami zahradního nábytku z druhého bodu, dosáhnete originálního vzhledu zahrady. Bude působit extravagantně a přitom skromně. 

Luční kvítí se letos vrátí Foto: Luční kvítí se letos vrátí. Foto: istock.com

Kameny

Využijte toho, že se vyskytují v různých velikostech a barvách. Co takhle umístit jeden velký balvan doprostřed zahrady nebo několik větších umístit do těsné blízkosti. Je jen na vás, jak si s nimi pohrajete. Můžete použít i ty opracované třeba do krychlí a dodat zahradě lehce geometrický vzhled. 

Kameny mohou být i praktické Foto: Kameny mohou být i praktické. Foto: istock.com

Další články:

Článek

Jaké trendy nás čekají v roce 2018? Foto:

6 nejzajímavějších trendů v interiérovém designu pro rok 2018: Zkusíte je všechny?

Pokud přemýšlíte, jak oživit domov, co do něj přidat, jak ho udělat útulnějším, podívejte se, co si interiéroví designéři přichystali pro rok 2018. Tyhle trendy nás čekají...

Článek

Bydlení ve mlýně je jako z pohádky. Foto:

GALERIE: Bydlete jako v pohádce! Tento romantický mlýn se třemi ložnicemi a kouzelnou zahradou je na prodej

Jste-li opravdoví romantici, pak vás následující bydlení zaručeně nadchne. Starý mlýn blízko Brightonu na jižním pobřeží Velké Británie je překrásnou historickou budovou...

Článek

Zvládne tam bydlet i v zimě Foto:

VIDEO: Teenager se odstěhoval do vlastního. Postavil si geniální 8 m2 velký dům na zahradě rodičů

Hodně lidí o pořizování vlastního bytu ani neuvažuje a domov si pronajímá, jenže teprve 13letý Luke Thill z Iowy na nic nečekal a na zahradě svých rodičů si vybudoval...

reklama