reklama

Jak správně osvětlit byt? Tato světla navodí romantiku i příjemnou atmosféru

Jaké osvětlení zvolíte? Foto: Jaké osvětlení zvolíte?Foto: istock.com

Vhodné osvětlení dokáže divy. Vytvořte příjemnou útulnou atmosféru v obýváku a tam, kde je to potřeba, umístěte jasná praktická světla. Podívejte se, jak na to.

Ještě před nákupem si ujasněte několik základních otázek. Jaké jsou dispozice vašeho bytu? Kam světla umístíte? Máte dostatek zásuvek? Do bytu s nízkým stropem nemůžete nacpat velký barokní lustr, působil by akorát směšně. Naopak pokud vám dopřává váš dům luxus vysokých stropů, určitě pořádně hledejte vhodný velký lustr, který se stane králem místnosti. Problémem mohou být zásuvky, pokud jich je nedostatek nebo jsou na nevhodných místech, musíte myslet i nákup prodlužovaček. 

Osvětlení - Obrázek 4 Foto: Foto: istock.com

Interiér oživí kombinace různých druhů osvětlení. Proto se nebojte použít v jednom pokoji více světel. Ve velké místnosti můžete využít až pět zdrojů světla s různou intenzitou.  Pro příjemnou atmosféru si promyslete rozmístění jednotlivých lamp, aby vám nikde nechyběly.

Příjemnou atmosféru navodí teplé světlo

Pokud potřebujete ryze účelové osvětlení, je dobrou volbou zářivka dosahující 5000 K. Ale pro dekorativní účel obecně volte spíše nižší stupně, které se podobají svitu svíčky, a mají kolem 1800 K. Světlo bude měkčí a ne příliš výrazné.  

Romantické podsvícení

Tento způsob umístění světla vytváří působivý a romantický efekt. Hodí se tedy do intimnějších částí domu, jako jsou ložnice nebo obývací pokoje. Zkuste podsvítit postel, zrcadlo nebo poličky. Zabudovat je ale lze i na místa, jako jsou schodiště nebo úložné prostory, kde namísto romantické funkce budou plnit tu účelovou. Výhodným řešením jsou také v bytech s příliš vysokými stropy. Nebudou tak upoutávat pozornost na nekonečné stěny. 

Osvětlení - Obrázek 3 Foto: Foto: istock.com

Stolní lampa ozdobí interiér

Výhodou stolních lamp je jejich variabilita. Dají se snadno stěhovat, často se vejdou do obývacích stěn nebo knihoven. Určitě si nějakou pořiďte na noční stolek. Tam se bude hodit třeba ta s možností regulace intenzity světla. Nepřijdete tak o romantickou atmosféru ani o možnost si v posteli přečíst knihu bez namáhání očí.

Osvětlení - Obrázek 1 Foto: Foto: istock.com

(bp)

Další články:

Článek

Bílá barva dokáže nejen prosvětlit byt, ale také jej opticky zvětšuje. Zvlášť, když je světlá i podlaha.  Foto:

Světlo a prostor: Architekti v Izraeli vytvořili moderní světlý byt s minimem nábytku

Prostor a dostatek světla potřebují stejně tak rostliny jako člověk. Zvlášť, když se chcete cítit doma příjemně, mít možnost odpočinout si a nabrat dostatek sil na své...

Článek

Toužíte po designovém osvětlení? Inspirujte se! Foto:

GALERIE: 10 designových osvětlení v interiéru, která jsou zároveň luxusní dekorací

Tma nás v zimních měsících doslova pohltila a denního světla si užijeme jen několik málo hodin. Ačkoliv jsme odkázaní na umělé osvětlení, tato designová světla rozhodně...

Článek

Stísněně se tu určitě cítit nebudete, a to díky pěkné dřevěné přepážce … kterou je vidět i na televizi. Oblíbený pořad neunikne ani v době jídla. Foto:

Malý byt má tři patra a skleněné podlahy. Takhle se bojuje s nedostatkem světla

Bydlet se dá všelijak. Umět ale propojit pohodlí s nevšedním rozdělením menšího prostoru, k tomu je již potřeba talent a pochopení pro nároky dnešního bydlení. Výsledek je...

reklama