reklama

Krásné bydlení bez utrácení. Máme 5 triků, jak levně dekorovat byt a nevyhazovat peníze

Dekorujte bez utrácení Foto: Dekorujte bez utráceníFoto: istock.com

Na bytové doplňky často nezbývají peníze. Ale právě dekorace dotvářejí ducha domácnosti. Jak tedy dát bytu osobní styl a neutrácet? Poměrně snadno! Mrkněte se na tipy, jak dekorovat a přitom ušetřit.

Myslíte si, že váš pokoj potřebuje drahé závěsy nebo že bez skříně se nedá žit? Je to omyl. Hezké bydlení se dá zařídit i s minimem nákladů a velice omezenými nákupy. Stačí nevýhody přetavit v plusy. Zásadním benefitem je fakt, že bytu dodáte svůj osobní styl. Budete totiž nuceni tvořit a hledat jiné cesty, než otevřít peněženku u pokladen v obchoďáku s nábytkem.

Plánujte

Ušetřit se nedá bez rozmýšlení. Nemusíte si kreslit plánek bytu a vymýšlet, co kam přijde. Stačí, když si uděláte seznam toho, o čem si myslíte, že potřebujete. Pak začněte škrtat to, co oželíte. Zbyde vám základní nákupní seznam, podle kterého se budete řídit. Pamatujte také na prostor. Pokud máte malý byt, nemá smysl ho naplnit dekoracemi, naopak minimalismus a světlé barvy takovému domovu prospějí.

Udělejte si seznam toho, co potřebujete...a pak škrtejte Foto: Udělejte si seznam toho, co potřebujete... a pak škrtejte. Foto: istock.com

Použijte to, co máte

Každý má věci „z minula“, ať už to jsou obrázky, plakáty, fotky, odkládací stolky, věšáky, zkrátka cokoli. Využijte je. Nemá smysl kupovat nové dekorace, když ty staré můžete zužitkovat, předělat, jinak použít. Tenhle bod je především o kreativitě. Vezměte si všechny dekorace, které máte, dejte je před sebe na jednu hromadu a vymýšlejte, co s nimi.

Staré věci můžete renovovat Foto: Staré věci můžete renovovat. Foto: istock.com

Případně se vydejte na půdu, do sklepa anebo na bleší trh. Můžete sehnat zajímavé dekorace. Ty z půdy a sklepa budou zadarmo. Navíc je můžete přetvářet dle libosti. Podívejte se třeba, co se starým struhadlem, které má doma snad každý:

Článek

Co s ním? Foto:

Proměňte staré struhadlo v okrasu bytu. Jde to snadno, zkuste tyto tipy

Už je vaše struhadlo tupé a je s ním náročné pracovat? Nevyhazujte ho a dejte mu druhou šanci. Může váš byt ozdobit nebo mu dodat rustikální nádech. Podívejte se, co se...

Tvořte

Nemáte ani na reprodukci známého díla natož na originál? Tak si malujte a kreslete sami. Je jasné, že asi nenamalujete obraz, který budou chtít v galerii, ale ozdobit s ním byt klidně můžete. Zkuste abstrakci. Inspirujte se třeba Jacksonem Pollockem nebo Pietem Mondrianem a vytvořte si vlastní obraz, který nemůžete pokazit. 

Internet je taky plný nápadů na vytváření vlastních motivačních plakátů nebo třeba fotokoláží. Tady vám poslouží zejména Pinterest, který je biblí všech, kdo rádi tvoří a šetří.

Buďte umělcem Foto: Buďte umělcem. Foto: istock.com

Hledejte

Pokud už musíte něco kupovat, nekupujte to naráz. Nejprve se podívejte na internet a zjistěte si, kolik kde jaký druh zboží stojí. V kamenných obchodech pak hlídejte slevy. Mnohdy se v nich najdou zajímavé kousky, které pro někoho byly až moc odvážné.

Nebo vyrazte do starožitnictví. Tipy, jak nakupovat a neprohloupit, najdete v článku:

Článek

Nábytek ze starožitnictví dodá bytu originalitu Foto:

5 triků, jak nakupovat ve starožitnictvích. Sežeňte originální nábytek za dobré ceny

Vybavit byt je práce. Někdy náročná, ne jen zábavná. Nakonec můžeme dospět do fáze, kdy radši všechen nábytek nakoupíme při jednom útoku na vybraný obchodní dům, a máme...

Dejte do bytu sama sebe

To, že musíte tvořit a hledat cestičky, jak udělat hezké bydlení a přitom ušetřit, má jednu výhodu. Dáte do bytu sami sebe. Bude jasné, že vám tenhle dům patří. Ukažte, že jste kreativní a máte nápady.

Dejte bytu svou osobnost Foto: Dejte bytu svou osobnost. Foto: istock.com

(mh)

Další články:

Článek

Jakou chybu jste udělali vy? Foto:

Toto je 8 nejhorších chyb při zařizování obýváku. Kolika jste se dopustili?

Místnost, kde trávíme většinu volného času (pokud zrovna nespíme), si zaslouží naši pozornost. Mnohdy obývací pokoj ale přehlížíme. Dopouštíme se v něm chyb, které mu...

Článek

Kolika chyb jste se dopustili vy? Foto:

Toto je 11 největších hloupostí při zařizování kuchyně. Kolik jste jich udělali?

Kuchyň je rozhodně jednou z nejdůležitějších místností v bytě, a to nejen díky tomu, že tam stojí lednička. Přesto se moc nezajímáme o to, jak ji zařídíme. Zdá se totiž,...

reklama