reklama

Levné bydlení z 3D tiskárny: Podívejte se, jak budou vypadat moderní domy za 200 tisíc korun

Takhle vypadají domky z 3D tiskárny Foto: Takhle vypadají domky z 3D tiskárnyFoto: profimedia.cz

A nemuselo by zůstat jen u jednotlivých domů. V budoucnu se možná budou tisknout celé čtvrti. Ambiciózní projekt amerických firem překvapil svět. Jak to bude fungovat a pro koho jsou domy určeny?

Pořízení bydlení představuje problém na celém světě. V některých státech je prakticky nedosažitelné a lidé jsou nuceni bydlet ve slumech postavených často přes noc. Těch, kteří bydlí v chatrčích z vlnitého plechu, žije na naší planetě až 1 miliarda.

Jedním z nerozvinutých států, který se s přítomností slumů potýká, je středoamerický El Salvador. Právě v této zemi se rozjede projekt amerických společností ICON a New Story, který garantuje vybudování domů z betonu pomocí 3D tiskáren za velice nízkou cenu a v rekordním čase.

Jak to funguje?

Veliké přenosné 3D tiskárny budou schopny postavit dům z vrstev betonu během 24 hodin. Beton používaný pro tyto účely velice rychle tvrdne a navíc je odolný. Díky tomu se nebude jednat o dočasné bydlení, ale o domy, v nichž půjde bydlet dlouhodobě.

Takhle vypadají stěny uvnitř Foto: Takhle vypadají stěny uvnitř. Foto: profimedia.cz

Tomu odpovídá i možnost hypoték. Rodiny, které se projektu zúčastní, získají hypotéky se splatností pět až dvanáct let na nízký úrok. Pozemky, na nichž se bude stavět, poskytnou salvadorské úřady a rodiny se po splacení hypotéky stanou jejich majiteli.

V první vlně se postaví stovka domovů různých velikostí, jejichž cena se bude pohybovat mezi 4 a 10 tisíci dolarů, nejdražší domy tak budou stát něco málo přes 200 tisíc korun. Hotovo by mělo být na přelomu léta a podzimu 2019.

Jednoduché a účelné bydlení

I když se jedná o stavbu pro dlouhodobé bydlení, má blíže k alternativním minidomům. Stěny jsou z betonu a budou jen bíle omítnuty, i tak zůstane ale viditelná textura jednotlivých vrstev stavebního materiálu. Domy jsou nicméně plně funkční, mají i toaletu a koupelnu, což mnohdy slumové chatrče postrádají. Je to velký krok dopředu v otázce bydlení v rozvíjejících se státech. Rodiny konečně dostanou příležitost se nastěhovat do vlastního domu, který má k dispozici i obývací pokoj nebo verandu.

(mh)

Další články:

Článek

Zvládne tam bydlet i v zimě Foto:

VIDEO: Teenager se odstěhoval do vlastního. Postavil si geniální 8 m2 velký dům na zahradě rodičů

Hodně lidí o pořizování vlastního bytu ani neuvažuje a domov si pronajímá, jenže teprve 13letý Luke Thill z Iowy na nic nečekal a na zahradě svých rodičů si vybudoval...

Článek

Student si udělal bydlení po svém Foto:

Student se chtěl vyhnout dluhům za bydlení. Postavil si geniální minidům na kolech

Rostoucí ceny bydlení nutí lidi hledat alternativy ke klasickému pronájmu nebo nákupu nemovitosti. Ve světě to mají zejména mladí lidé ještě složitější než u nás....

Článek

Autobus dostal i novou "fasádu" Foto:

Rodina udělala byt z autobusu. Jezdí s ním na dovolené. Jsou v něm i kamna

Starý autobus byl k mání na eBayi ani ne za 35 tisíc korun, rodina z Británie si ho koupila a rozhodla se, že ho předělá na ideální místo pro odpočinek při dovolené....

reklama