reklama

Luxusní zlatá v interiéru: Nechte ji vyniknout tak, aby z ní nebyl kýč

Zlatá dokáže interiér příjemně oživit Foto: Zlatá dokáže interiér příjemně oživitFoto: istock.com

Zlatá je nebezpečná, ale její popularita neustále roste. Pokud jí použijete moc, v mžiku proměníte svůj pokoj v ruský palác nevkusu. Pokud ale zlatou zkrotíte a najdete pro ni jen omezený, ale výrazný prostor, váš interiér získá originalitu i nádech luxusu.

Zlatá barva představuje symbol přepychu. Zatímco současný minimalismus volá po střídmých barvách nastavených v době meziválečného vzestupu funkcionalismu, zlatá se vrací do minulosti. Vesměs ji tak najdeme na historizujícím nábytku. Nicméně není potřeba bydlet na zámku, abyste si zlatou mohli užít i u sebe v obýváku. Jen je potřeba s ní šetřit a dát jí prostor zejména na menších nebo solitérních kusech nábytku. Tam vynikne.

Zlatá v detailech 

Aby to u vás nevypadalo jako u Kateřiny Veliké, vyberte jen omezený počet dekorací nebo kusů nábytku, na nichž zlatou použijete. Ideální je zaměřit se na rámy obrazů nebo zrcadel případně dekorace, které se snadno vymění, jako jsou vázy nebo svícny. Zlatá se totiž může okoukat mnohem snáze než ostatní barvy. 

Zlatá je vhodná pro detaily Foto: Zlatá je vhodná pro detaily. Foto: istock.com

Roky upadala v zapomnění a lidé ji znovu objevili zejména v souvislosti s oblibou barokních židlí nebo používáním zlatého spreje teprve nedávno. Nejsme na ni tak zvyklí a může na nás působit výstředně. Mnohem snáze tak odstraníte zlatý květináč než psací stůl. 

To ale neznamená, že byste se měli zlaté bát. Její extravagantnost je to pravé, pokud chcete se svým bytem trochu experimentovat. Podívejte se po obchodech a vyberte zlaté dekorace. Cenově nijak nevyčnívají, takže vás nebude tolik mrzet, když je za rok odstraníte. 

Zlatý rám je klasika, se kterou si můžete pohrát i v moderních interiérech Foto: Zlatý rám je klasika, se kterou si můžete pohrát i v moderních interiérech. Foto: istock.com

Pokud jste si zlatou jistí, sáhněte již po zmíněných rámech. Zrcadlo ve zlatém rámu je klasikou, která je odvážná a přitom nepůsobí výstředně. Zlaté rámy v kombinaci s černobílými fotografiemi vypadají skvěle. Ovšem nepřežeňte to s nimi. Jejich jásavost ztlumíte rámy v neutrálních barvách, jako je černá nebo bílá, které umístíte do blízkosti rámů pozlacených. 

S ostatními barvami 

Zlatá nemůže být dominantní barvou, slouží k doplnění jiných barev. Velice jí to sluší s černou a bílou, ale hodí se i k tmavším odstínům červené, modré, zelené, šedé i hnědé. Nicméně i s takovou starorůžovou bude vypadat úžasně. Pozor si dávejte na její kombinaci s jásavými barvami, jako je oranžová nebo růžová. Tyto barvy jí seberou pozornost a vesměs s nimi vypadá kýčovitě. 

Zlatá nemusí být jen pompézní, dokáže být i decentní Foto: Zlatá nemusí být jen pompézní, dokáže být i decentní. Foto: istock.com

Pamatujte také, že není zlatá jako zlatá. Odstínů zlaté je mnoho od temnějších měděných až po sluníčkové, zářící a velice často nevkusné odstíny. Pro jistotu volte klasickou zlatou, jakou znáte ze šperků, nebo sáhněte po takových odstínech, které se blíží mědi. Zlatá je totiž sice symbolem luxusu, ale v některých svých odstínech dokáže působit lacině. 

temnější odstíny zlaté, které se blíží barvě mědi, vypadají skvěle zvlášť s temnějšími barvami Foto: Temnější odstíny zlaté, které se blíží barvě mědi, vypadají skvěle zvlášť s temnějšími barvami. Foto: istock.com

(mh)

Další články o barvách v interiéru:

Článek

Spojení modernosti a inspirace historií funguje báječně Foto:

Černá barva v interiéru. Smutná a temná? Dejte jí šanci, bude vypadat luxusně

Není to tradiční barva pro naše domovy. Máme ji spojenou se smutkem. Jenže proč jí nedat šanci v obývacím pokoji nebo jídelně? Působí majestátně, moderně a elegantně. Jen...

Článek

I dětský pokoj může být založený na kombinaci bílé s černou Foto:

Bílá v interiéru: Jak použít bílou barvu nejen na stěny, a  přitom nebydlet jako v nemocnici?

Sněhově bílé stěny jsou klasika, kterou nic nezkazíte, ale proč sáhnout i po bílém nábytku a dekoracích? Přesvědčíme vás, že bílá může být plnohodnotnou barvou v každém bytě.

Článek

Šedá s fialovou působí dohromady dobře... Foto:

Fialová uklidňuje a provokuje zároveň. Může být exkluzivní ozdobou bytu

Pokud rádi doma odpočíváte a meditujete nebo chcete začít, vsaďte určitě na fialovou barvu. Je toho ale víc, co vám může nabídnout...

reklama