reklama

Psychedelie 70. let se vrací. Jak hippie styl zvládnout ve vašem bytě?

Pustíte si sedmdesátky do bytu?  Foto: Pustíte si sedmdesátky do bytu? Foto: istock.com

Minimalismu už bylo moc. Klasického retra taky. Rok 2018 by se měl vrátit k sedmdesátým rokům a spojit je se současným designem. Napovídají tomu i očekávané trendy. Samet, přírodní materiály nebo měděné odstíny se do hippie domu hodí skvěle.

Nemusíte se nastěhovat do dodávky a omezit svůj šatník na vesty s třásněmi a spodní prádlo (pokud vůbec). Uvolněná nálada inspirovaná sedmdesátými roky nám může pomoct překonat současný shon, přidat do bytu barvy, a přitom si zachovat komfort klasického domu. 

Zvláště stránka Etsy, kde se sdružují designéři samouci i ti profesionální, aby prodávali své výrobky, prorokuje návrat sedmdesátek do našich bytů. Důvodů je několik. Rozverný barevný prvek dokáže místnost rozzářit (a když nás omrzí, může ho snadno vystřídat další) a navíc prorokované trendy pro rok 2018 ukazují, že sedmdesátá léta se na letošek opravdu hodí. 

Nebojte se barev a rostlin Foto: Nebojte se barev a rostlin. Foto: istock.com

Na potahy našich gaučů a křesel se bude vracet samet v nejrůznějších odstínech. Nadále se udrží starorůžová mezi oblíbenými barvami a ke všemu Pantone vyvěštilo, že barvou roku 2018 bude sytě fialová. Návrat se očekává i u pletených dekorací, jako jsou závěsy na květináče, dečky nebo koberce. To všechno dohromady společně se vzestupem obliby alternativního bydlení v minidomech (často postavených z přívěsů) naznačuje, že comeback stylu sedmdesátých roků je jen otázkou času. 

Kombinace vzorů může vyjít Foto: Kombinace vzorů může vyjít. Foto: istock.com

Jak na sedmdesátkový styl? 

Předně si myslíme, že je potřeba s ním šetřit a vyhnout se psychedelickým obrazům, ze kterých bolí oči. Vhodnější bude sáhnout po nějakém plakátu nebo grafice ve výrazných barvách, nikoli s hypnotizujícími vzory. 

Zvykli jsme si bydlet v nadčasových jednoduchých až minimalistických interiérech bez výrazných barev (zvlášť Češi se barev stále bojí). Z toho důvodu by se skok do barevnosti a hýřivosti sedmdesátých let stal pouhým módním výstřelkem, který by nás za chvíli omrzel. Musíme si tak vybrat z éry hippie a diska to nejlepší a přinést to do našich domovů. 

Špalek místo konferenčního stolku? Proč ne Foto: Špalek místo konferenčního stolku? Proč ne. Foto: istock.com

Lapače snů se snadno stanou kýči, podívejte se proto radši po pletených dekoracích a nebo sametových polštářích v temnějších odstínech. Gauč krásně uzemní a přidají mu pohodový, a přitom elegantní vzhled. 

Nevyhýbejte se barvám, ale nepřehánějte to s nimi. Pokud se inspirujete doporučením Pantone, pak se zajímejte o to, jaké možnosti vám nabízí fialová barva. Můžete sáhnout po temné i optimističtěji laděné levandulové. Zvláště tmavší odstíny se skvěle hodí k přírodnímu nábytku z proutí nebo dřevěným dekoracím. 

Fialová je barva roku 2018 Foto: Fialová je barva roku 2018. Foto: istock.com

Pokud přece jen chcete zabrousit do psychedelických vod minulého století, vyberte grafiky, fotografie a obrazy v kontrastních barvách (červená s modrou, zelená s oranžovou, fialová se žlutou) a dejte jim prostor, aby vynikly třeba na bílé, nebo naopak tmavě šedé nebo modré stěně. 

Podívejte se po výrazných grafikách a plakátech Foto: Podívejte se po výrazných grafikách a plakátech. Foto: istock.com

Můžete si pořídit i pléd nebo polštář s etnickými vzory, ale pozor, aby váš byt pak nevypadal lacině. Etnické vzory sice evokují éru hippie nejsnáze, ale brzy se okoukají a začnou nudit. Něco jiného jsou originální vzory z And nebo Mexika. Takže jestli plánujete cestu do Ameriky, dívejte se na trzích po místním zboží, případně se podívejte na internet a kupte něco podobného, i když evropského. Etnické vzory Ameriky jsou prověřené tisíciletími a dokonce i jejich jásavé barvy působí velice vkusně. 

Indiánské vzory se ke stylu 70. let náramně hodí Foto: Indiánské vzory se ke stylu 70. let náramně hodí. Foto: istock.com

Velké kusy nábytku mohou být problematické. Řešením je ale nechat v pokoji vyniknout jeden soliterní kousek, který strhne pozornost. Co třeba komoda ve výrazné barvě, nebo velký vzorovaný koberec? 

Pohovka inspirovaná Salvadorem Dalím strhne pozornost Foto: Pohovka inspirovaná Salvadorem Dalím strhne pozornost. Foto: istock.com

Nezapomeňte na květiny. Muškáty nechte balkonům svých babiček, pořiďte si nekvetoucí rostliny, a pokud máte v domě dostatek tepla, sáhněte i po těch tropických. Případně investujte do hezky rostlého velkého kaktusu. Ty bývají prakticky „bezúdržbové“, což ocení zejména mladší ročníky, které nemají čas přemýšlet o zalévání květin…

Improvizovat se dá i s květinami...a květináči Foto: Improvizovat se dá i s květinami... a květináči. Foto: istock.com

Matouš Hartman

Další články:

Článek

Lapače snů jsou symboly boho stylu. Foto:

Jste zasněný bohém? Vykouzlete si doma uvolněný boho styl. Přinese vám pohodu a štěstí

Jste tak trochu bohém, romantik, a přitom zapřisáhlý fanoušek pohodlí? Tak pak se vám bude božsky bydlet tam, kde hlavní housle hraje populární styl boho. Inspirujte se,...

Článek

V koloniálních domech najdete i velice temné barvy, které se ale k tomuto stylu báječně hodí Foto:

Vraťte se k tradicím. Koloniální styl vytvoříte i v českém obýváku a bude vonět starými dobrými časy

Koloniální styl si vybral to nejlepší z Evropy a stvořil jednoduchou účelnou, a přitom majestátní architekturu bývalých kolonií. Je to i inspirace pro váš domov. Využijte...

Článek

Jak využít staré sklenice? Foto:

Vdechněte starým sklenicím nový život! Stačí mít pět minut a kreativního ducha

Také se vám doma hromadí staré zavařovací sklenice od marmelád a kompotů? Nebo spíš lahve od vína? V tom případě rozhodně nic nevyhazujte! Dnes vám totiž poradíme, jak...

reklama