reklama

Jak vidí proměnu designéři František a Kamila?

Ing. arch. Kamila Douděrová a Ing. František Kobližka Foto: Ing. arch. Kamila Douděrová a Ing. František KobližkaFoto: FTV Prima

Proměnit byt za pět dní, to je pěkná výzva.

První proměnu bytu v pořadu Jak se staví sen mají na svědomí designéři Kmail a František. Jak ji vnímají:

Kamila Douděrová:

"Hned nám bylo jasné, že to bude veliká proměna, ale také jsme si hned řekli, že ručně vyrobený nábytek z parohu využijeme. Nicméně zásadním problémem bylo právě všudypřítomné dřevo a parohy. Nejprve jsme odstranili příčku mezi kuchyní a obývákem, což bytu nejvíce prospělo. Interiér jsme udělali moderní s avantgardními prvky parohů, které jsme ponechali proto, aby se tatínek v bytě cítil dobře, ale zároveň jsme chtěli, aby byt působil svěže, světle a moderně pro mladou dceru. 

Anketa

Jak se vám líbí proměna bytu Kušnierových?

Parohy daly základ ostatnímu vybavení, ve kterém se opakuje křivka - například na tapetě či na světlech. Těžký dřevěný stůl v jídelně jsme nahradili skleněným, židle jsme zvolili transparentní plastové, cílem bylo prostor uvolnit, dostat do něj vzduch a světlo. Podle mě to je vydařená proměna, největší radost mi udělalo to, jak se nám podařilo zakomponovat parohy do interiéru. Tatínek samozřejmě nejvíce ocenil parohy, všem se líbily nové dispozice a barvy. Myslím si, že se ale nedokáží razantně rozloučit se zbytečnými věcmi a pořídí si nějakou skříňku. Do budoucna bych doporučovala až rodina našetří vrhnout se na dosluhující umakartové jádro," říká Kamila s tím, že teď už je po první proměně jsem také klidnější a ví, že se může na cely tym spolehnout. 

František Kobližka:

"Proměna bytu byla totální a výsledek předčil moje očekávání. Když jsme tam tak poprvé stáli, tak to se  díváte, myšlenky jedou na plné obrátky, rodí se nápad, lítáte nahoru dolu, tam a zpátky. Pak se to uklidní, přijdou pragmatické a technické záležitosti – změří se, nakreslí se a přijde vakuum, tvrdá práce, boj o čas a s časem, těžkosti, tma, slepé uličky,…to je jako celek proces, který se opakuje vždy, když něco vytváříte, měníte, proměňujete…výsledek tedy není náhoda, naopak sáhnete si na dno a vymačkáte ze sebe to nejlepší, co ve vás je... a to má smysl!

Článek

ŽLutá, hnědá a krémová se opakují v celé obytné části Foto:

Sbírka přeřeků aneb Scény, které jsme museli při natáčení Jak se staví sen opakovat

I zkušený moderátor potřebuje jet některé scény na několikrát. A co teprve designér?

Výsledek proměny zásadně ovlivnilo to, že jsme zbourali příčku mezi kuchyní a obývákem, od toho se odvíjely další detaily. Problém byl pak jen trefit polohu nových dveří do kuchyně, kde jsme museli pracovat na centimetry!

Nejde přesně popsat styl proměny, je to nezařaditelné, nicméně lze to interpretovat jako jakousi formu práce s „artefakty“ a jejich zakomponování do nového návrhu. Díky nim měla proměna jasné základní kameny, což nám velmi pomohlo. Nejtěžší je pracovat s tím, co nejde uchopit. Trofeje a výrobky z nich nám předurčily hlavní propojovací článek proměny, i když byly de facto původně v nemilosti, my jsme za ně velmi vděční.

Kuchyň jsme pojali prakticky a funkčně. Modernost je dána  jejím vybavením, tvarem a barvami. Mám dobrý pocit z proměny jako celku, ze synergie původního a nového. Dostali jsme tam vše, co bylo třeba v množství a formě, která netíží, nepadá, nedusí, je tam světlo, vzduch, vzpomínky.

Janko ocenil samozřejmě zakomponování a nový háv svých trofejí, to, že jsme s nimi pracovali jako s živou hmotou, ne pouze jako s kusem rohoviny nebo kůže. Je rád za svůj nový koutek, azyl pro chlapa, který si potřebuje sednout a být jen tak chvilku sám se sebou…

Věrka s Luckou ocení kuchyň plnou nových funkcí, velký prostor prakticky zařízeného obývacího pokoje. Myslím, že konečně mají pocit domova kam se těší, ne místa, kde se čas pomalu zastavil… Ze setkání s nimi mám pocit, že nám věřili a nechali vše na nás. Prožívali obavy a očekávání zároveň. Krásný pocit se na něco těšit. Z reakcí po proměně čišila radost. Janko byl rezervovanější, ale o to víc to něm bylo vidět!

Myslím si, že si v bytě změní a upraví drobnosti. Jako celek to zůstane. Předmětem rekonstrukce byla kuchyně a obývací pokoj. Během proměny jsme ještě nad rámec původního záměru vstoupili do předsíně a koupelny (původně jsme z ní pouze odstranili pračku, kterou jsme nahradili vestavnou v kuchyňské lince). Prostoru to však prospělo, zejména pak jednotná podlahová krytina, která prostory skvěle spojila. Z výsledku mám radost."  

Inspirovali jsme vás? Zvažujete, že půjdete taky do rekonstrukce nebo koupě nového bytu? Spočítejte si, kolik by vás to stálo.

Vše o pořadu Jak se staví sen najdete ZDE.

Pořad můžete sledovat vždy v sobotu v 17.35 na Primě. Po odvysílání ho najdete zdarma na Prima Play.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

ŽLutá, hnědá a krémová se opakují v celé obytné části Foto:

Sbírka přeřeků aneb Scény, které jsme museli při natáčení Jak se staví sen opakovat

I zkušený moderátor potřebuje jet některé scény na několikrát. A co teprve designér?

Článek

Nebe a dudy Foto:

Před a po: srovnejte si proměnu bytu v pořadu Jak se staví sen

Je to velká změna: není divu, že mají Kušnierovi slzy v očích.

Článek

Rodina spolu s moderátorkou Laďkou Něrgešovou (uprostřed) a designéry Kamilou Douděrovou (zcela vlevo) a Františkem Kobližkou (vzadu vlevo) Foto:

Profil rodiny Kušnierových. První odvážlivci, kterým se snad splní Sen

První proměna, na kterou se můžete těšit už zítra, tedy 7. března od 17.35 na Primě, změní bydlení a snad i život rodině Kušnierových.

Článek

Ale je vidět, že se rodina snaží povrch nezavalit věcmi Foto:

Jak vypadá byt měsíc od proměny v pořadu Jak se staví sen? A kouří se v kuchyni?

"Je to krásné, ale chybí nám úložné prostory. A pračka v kuchyni nás zaskočila," říká Lucie Kušnierová, která svou rodinu do pořadu Jak se staví sen přihlásila.

Článek

Rodina se stěhuje do nového... Foto:

Jak financovat bydlení? Hypotéka vs. stavební spoření: Výhody a nevýhody

Plánujete koupit nebo rekonstruovat bydlení, ale chybí vám peníze? Možná zvažujete financování pomocí stavebního spoření nebo hypotéky. Jaký způsob zvolit? Sepsali jsme...

 

reklama