reklama

Sklenka a deka: Vyzkoušejte skotskou pohodu. Nová relaxační technika vás v zimě bude bavit

Naučte se relaxovat na skotský způsob Foto: Naučte se relaxovat na skotský způsobFoto: istock.com

Naučte se odpočívat. Není to nic jednoduchého, i k relaxaci jsou potřeba zkušenosti a ukazuje se, že severní Evropa jich má nejvíce. Po dánském hygge a švédském fredagsmys přichází i Skotsko se svou odpočinkovou technikou.

Jmenuje se còsagach a prý by se mohla stát velkým trendem roku 2018. Zatímco fredagsmys je o odpočinku na gauči u televize a hygge se soustředí i na aktivní relax v teple domova, còsagach má širší pojetí. Skotsko skrze propagaci své formy odpočinku láká výletníky. Ke còsagachu byste totiž měli mít hezký výhled do krajiny.

Nicméně jsme na Britských ostrovech, takže není nutností, aby bylo zrovna hezky. Naopak pro còsagach sluníčko vůbec nepotřebujete. Důležitý je kontrast mezi chladným venkem a příjemným prostředím uvnitř domu. 

Nejlepší je odpočívat v teple domova, když je venku zima Foto: Nejlepší je odpočívat v teple domova, když je venku zima. Foto: istock.com

Takže právě zima je pro vytvoření pravé còsagach atmosféry nejlepším ročním obdobím. Pokud zrovna krásně nenasněží, vesměs nás venku čeká bláto a vlezlá zima. Takže je mnohem lepší nečas pozorovat zevnitř a vzít si k tomu šálek něčeho dobrého nebo knížku a na chvíli vypnout. Nenechat se rušit telefonem ani počítačem a prostě si pořádně odpočinout. 

Základem je tedy něco teplého k pití ve spojení se zachumláním se do dek. Hned bude skrývání se před zimou a špatným počasím příjemnější. Navíc získalo i své jméno. To je sice podle odborníků novotvarem inspirovaným skotskou gaelštinou, ale třeba se ujme. 

Další články o odpočinku:

Článek

Víte, co je to hygge? Foto:

“Hygge" je dánský recept na domácí štěstí, který okouzlil svět. Zkuste ho vyčarovat i u vás doma

Víte, který národ je nejšťastnější na světě? Prý Dánové! A milerádi věříme. Vždyť tito severoevropští pohodáři dokonce vymysleli pro životní klídek jméno – říkají tomu...

Článek

Relaxujte, zasloužíte si to Foto:

Fredagsmys je nové hygge. Užijte si pohodlí domova naplno díky švédské relaxační technice

Na severu umějí odpočívat. V Dánsku vymysleli hygge jako absolutní formu pohodového relaxu doma u horkého nápoje, ve Švédsku přišli s trochu aktivnějším, ale i tak pořád...

Článek

Zařiďte si ložnici tak, abyste se v ní cítili opravdu dobře a bezpečně Foto:

7 pravidel, jak zařídit ložnici, kde si skutečně odpočinete

Ruku na srdce, jak se cítíte po ránu? Pokud u vás nepřevládá pocit radosti z nového dne, ale řešíte spíše únavu a nevyspání, nastal čas přehodnotit zařízení ložnice.

reklama