reklama

Slavná architektka Zaha Hadid postavila na vrcholu hory jedinečné muzeum

MMM Corones Foto: MMM CoronesFoto: inexhibit.com

Spojení dvou slavných jmen, oba jsou profesionálové a bezesporu je můžeme označit za legendy. Každý vynikl v jiném oboru. Jeden v architektuře, druhý v horolezectví. A dohromady je svedla stavba jedinečného muzea.

Řeč je o společném projektu MMM Corones (Messner Mountain Museum), na němž pracovala mezinárodně uznávaná architektka Zaha Hadid a neméně respektovaný horolezec Reinhold Messner. Ten, jakožto první člověk, kterému se podařilo zdolat všechny osmitisícovky světa a který drží prvenství také v sólovém výstupu na Mount Everest bez kyslíkového přístroje, se má s veřejností ve svém již šestém horském muzeu čím pochlubit a zaujmout. Jak uvnitř, tak zvenku.

Výhled je úchvatný Foto: Výhled je úchvatnýFoto: Werner Huthmacher

Architektonické zpracování je dílem studia Zaha Hadid Architects. Muzeum je umístěno na vrcholku 2 275 metrů vysoké hory Kronplatz ležící v italských Alpách. Aby budova v duchu horolezcova života a přesvědčení co nejméně narušila okolní přírodu, rozhodla se ji architektka z části zapustit přímo do skály. Na okraji srázu muzeum zase v podobě dvou typických oblých oken a jedné terasy vystupuje a nabízí nádherný panoramatický výhled do údolí a na Dolomity. Tematicky byl zvolen také materiál, z něhož bylo muzeum postaveno. Světlý železobeton má připomínat skálu.

Muzeum je zapuštěno do vrcholu hory Foto: Muzeum je zapuštěno do vrcholu horyFoto: Wisthaler

Muzeum má celkem tři patra. Z přízemí, kudy se vstupuje, se návštěvníci mohou vydat po schodišti, které má evokovat vodopád, ještě o dvě patra níže, pod zem. Najdou tady souhrn vývoje tradičního horolezectví a alpinismu.

Stavělo se už od léta 2013. Veřejnosti se muzeum slavnostně otevřelo přesně o dva roky později. Dnes už jednasedmdesátiletý Messner dodává, že stavba komplexu po něm pojmenovaných muzeí vydala za zdolání 15. osmitisícovky.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Nádhera Julských Alp v plné kráse Foto:

Horská chata s nejkrásnějším výhledem na světě. Ubytování je tu zdarma

Má to ale jeden nemalý háček. Abyste se v této chatce mohli skutečně ubytovat, budete totiž muset vyšplhat do nadmořské výšky, která přesahuje 2500 metrů.

Článek

Spolupráce studentů a jejich mentorů se zadařila Foto:

Alpskou chatu navrhli studenti Harvardu

Tuto moderní chatku navrhli studenti z Harvardu a na místo, do překrásné scenérie slovinských Alp, ji přepravila armáda za pomoci vrtulníku a za asistence horské služby.

Článek

Kostka dřevostavby na první pohled působí, jako by ji nějaká síla o několik metrů posunula Foto:

Posunula dřevostavbu v Jizerských horách lavina?

Architekti ze studia Prodesi svou dřevostavbu zasadili do okolí velmi decentně. Neodpustili si však jeden vtípek.


reklama