reklama

Mahónie je tajný tip do zahrady

Mahonie neboli mahon Foto: Mahonie neboli mahonFoto: Miroslav Honsů

Mahónie neboli mahon je podceňovaný keř, který se ovšem v zahradě postará o velkou parádu.

Není příliš mnoho listnatých keřů, které by v naší zeměpisné šířce snesly stín či polostín a přitom byly stále zelené. Patří k nim ovšem mahónie či mahon, která dokonce dokáže vytvořit zelenou plochu pod vzrostlými keři či stromy.

Mahonie je keř, který lze jen doporučit. Je velmi nenáročná, dokonce je to taková potvora, která si roste a roste, zatímco s jinými keři se musíte piplat, ona příliš péče nepotřebuje. Jediné, na co je citlivá, je dostatek vláhy v zimě. Protože je zelená i v zimě (neprochází obdobím vegetačního klidu), potřebuje v suché zimě zalévat. Jinak ji můžete stříhat, jak chcete, zase vám obroste a své místo na slunci si vybojuje i v konkurenci dalšího porostu.

Kvete právě v tomto období – na konci dubna, začátku května (v teplejších oblastech už letos dokonce odkvetla) a má nadherné žluté květy seskupené do vzpřímených hroznů. Po odkvětu se plody promění v modré bobule, které jsou ve městech oblíbenou potravou ptáků. Plody však stejně jako ostatní části rostliny obsahují alkaloidy, které při požití u člověka na rozdíl od opeřenců vyvolávají nevolnost a působí hypnoticky.

Další věc, kterou na mahonii oceníte, jsou lesklé vitální listy, velmi výrazné svou svěžestí. Mahonie se hojně používá do růsných dušičkových vazeb právě pro své stále zelené listy, které vydrží dlouho, i když větve odstřihnete.

Nejčastěji u nás narazíte na mahonii cesmínolistou (Mahonia aquifolium).

 

reklama