reklama

Takhle bydlí bezdomovci: Teenager se nastěhoval do stylového kontejneru. Podívejte se dovnitř

Kieran už bydlí  Foto: Kieran už bydlí Foto: profimedia.cz

Stavba o ploše 17,2 metrů čtverečních je inspirovaná jachtami a pohodlím prvních tříd v letadlech. Nabízí všechno potřebné a ani nepotřebuje základy. Prostě se na pozemek nastěhuje jeřábem. Revoluční projekt má vyřešit bydlení pro mladé i bezdomovce.

První budova z projektu iKozie se objevila na jedné zahradě v britském Worcesteru. Na pozemek ji usadil jeřáb a potom stačilo už jen nastěhovat se. Tím šťastlivcem se stal osmnáctiletý Kieran Evans, který poslední rok strávil životem na ulici. Teenager tak dostal příležitost začít nový život a to rovnou ve vlastním bydlení. 

Pokud zkušební projekt uspěje, přibydou další domky. Stojí pouhých 40 tisíc liber (zhruba 1 500 000 korun), což je na ostrovní království velice nízká cena. Bezdomovci si musí platit nájem, účty za energie a kupují si jídlo. Za to dostanou možnost bydlet v plně vybaveném domě a nadace Homeless Foundation, která projekt rozjela, se postará i o to, aby je naučila žít samostatně. 

Může se nastěhovat Foto: Foto: profimedia.cz

Nadace chce poskytnout mladým lidem bez domova možnost naučit se žít a neměnit neustále bydlení nebo střídat gauče v bytech přátel. Projekt ale může mít i přesah mimo komunitu bezdomovců. Vzhledem k rostoucím nájmům i cen nemovitostí se tak tento minidům může stát řešením i pro mladé lidi po škole nebo studenty a lidi bez rodin. 

Dům lze umístit prakticky kamkoli, kde je rovný stabilní terén, takže stavby mohou využívat i města, která potřebují ubytovat některé ze svých obyvatel. Navíc se nejedná o žádné krizové bydlení. V kuchyni najdete i pračku s ledničkou. Dům disponuje miniobývákem s televizí a u ložnice s postelí pro dva je umístěn „koupelnový modul“, v němž je sprchový kout i toaleta. 

Plán domku i fotky interiéru najdete v galerii: 

(mh)

Další články o alternativním bydlení:

Článek

Zvládne tam bydlet i v zimě Foto:

VIDEO: Teenager se odstěhoval do vlastního. Postavil si geniální 8 m2 velký dům na zahradě rodičů

Hodně lidí o pořizování vlastního bytu ani neuvažuje a domov si pronajímá, jenže teprve 13letý Luke Thill z Iowy na nic nečekal a na zahradě svých rodičů si vybudoval...

Článek

Bydleli byste v přívěsu?  Foto:

GALERIE: V přívěsu se dá žít i s batoletem. Podívejte se, jak se rodina vyhnula dluhům a bydlí stylově

Minidomy nemusí být jen alternativním bydlením. Mohou se proměnit v plnohodnotné domovy, kde může žít celá rodina. Z módního výstřelku se stal fenomén. Že k životu stačí...

Článek

Autobus dostal i novou "fasádu" Foto:

Rodina udělala byt z autobusu. Jezdí s ním na dovolené. Jsou v něm i kamna

Starý autobus byl k mání na eBayi ani ne za 35 tisíc korun, rodina z Británie si ho koupila a rozhodla se, že ho předělá na ideální místo pro odpočinek při dovolené....

reklama