reklama

Začíná čas tulipánů: Jmenují se po turbanech a měly cenu zlata. Čím ještě překvapí?

Králové jara už pokvetou Foto: Králové jara už pokvetouFoto: istock.com

Jestli je sněženka první posel jara, tak tulipán je jeho král! Svěží, pevný, barevný nám připomíná, proč je jaro tak plné nadějí. Víte, kde se na českých zahrádkách vlastně tenhle krasavec vzal?

Cizinec ze svahů Pamíru

Ačkoli je u nás jako doma, není tulipán tuzemec, naopak, je pořádně exotický a jeho cesta do váz střední Evropy má působivou historii.

Původní oblastí výskytu tulipánů je pravděpodobně Čína, konkrétně jižní svahy Pamíru, dále oblast Hindúkuše a kazašské stepi. Odtud se půvabná květina rozšířila s obchodními karavanami do Turecka, severní Afriky, Anatolie, Íránu a Japonska na východě. 

Domovinou tulipánů je Asie Foto: Domovinou tulipánů je Asie. Foto: istock.com

Prvenství má možná Praha?

Tulipány si zamilovali sultánové takového věhlasu jako byl Sulejman Veliký nebo Mohamed II. Ale ani evropští panovníci nezůstali pozadu a cizokrajnou květinu si nechávali dovážet. V Evropě se tulipány představily ve Vídni na dvoře Ferdinanda I. Habsburského a prý se v 16. století poprvé objevily v Praze v Jelením příkopě, odkud se začaly šířit po evropských dvorech a městech. 

Praha mohla být prvním evropským městem, kde tulipány vyrsotly Foto: Praha mohla být prvním evropským městem, kde tulipány vyrostly. Foto: istock.com

Cibulky nad zlato

Nakonec se ale dostaly do Nizozemí a tam vypuklo hotové tulipánové šílenství, které vrcholilo v 17. století. Popularita tulipánů byla tak závratná, že bohatí nizozemští měšťané byli ochotni za cibulky zvláštních odrůd platit i zlatem. Když však v roce 1637 krachla komoditní burza, spousta milovníků tulipánů jednoduše zkrachovala s ní. 

Tulipány máme spojené s Holandskem Foto: Tulipány máme spojené s Holandskem. Foto: istock.com

Jméno po turbanu

Kuriozní byl i vznik jména květiny, kdy jistý velvyslanec popisoval v depeši svému pánu krásy této zvláštní rostliny a její květ vylíčil jako obrácený turecký čepec turban neboli “tuliban”. A název tupilán byl na světě!

Podobnost s tulipánu a turbanu není náhodná Foto: Podobnost tulipánu a turbanu není náhodná. Foto: istock.com

Jaký je ten váš?

Věřte nebo ne, na světě je známo až 150 druhů tulipánů a pořád se šlechtí. Nejznámější jsou jednoduché ranné, liliokvěté, rozčepýřené papouškovité, pivoňkovité nebo vícekvěté. Určitě si vyberete ten svůj oblíbený druh i vy a zkrášlíte jimi jarní stůl.

Lidé vyšlechtili mnoho druhů tulipánu Foto: Lidé vyšlechtili mnoho druhů tulipánů. Foto: istock.com

Aby vám vydržely

Aby vám tulipány vydržely, nedávejte je do společné vázy s čerstvě natrhanými narcisy, které ostatní květiny spolehlivě otráví. Vyměňujte jim také často vodu a myslete na to, že je to jarní květina a proto voda musí být ledová. Klidně k tulipánům občas přihoďte hrst ledu za mrazáku. 

Tulipány potřebují ledovou vodu Foto: Tulipány potřebují ledovou vodu. Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Článek

Tulip Dance. Tato fotka vyhrála 2. místo v soutěži International Garden Photographer of the Year v roce 2013 v sekci European Garden Photography Award, pro více info o soutěži jdi na www.igpoty.com Foto:

Kde se vzaly černé tulipány?

Za vlast tulipánů je dnes považované Holandsko. Tato rostlina však pochází z Asie a do Evropy přišla přes pražský královský dvůr.

Článek

Jakou pergolu si pořídíte vy? Foto:

Pořiďte si pergolu. Těchto 20 fotek dokazuje, že se z ní stane nejkrásnější místo v zahradě

Je to asi nejromantičtější stavba, jakou můžete v zahradě najít. Díky popínavým rostlinám vypadá skvěle a nabízí i stín, ale ne tolik jako zahradní altán. Vytváří tak...

Článek

Udělejte si doma jaro Foto:

Udělejte si doma jaro: Vyrobte si kvetoucí zahrádku

Na záhonky plné jarních květů si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Vy můžete mít ale svou zahrádku v pokoji rozkvetlou mnohem dřív. Bude vám dělat radost a provoní...

reklama