reklama

3 jednoduché tipy na výrobu vlastního krmítka pro ptáčky

Klasické krmítko je stále in Foto: Klasické krmítko je stále inFoto: Thinkstock

Dříve v našich krajích bylo mnohem více drobného ptactva než dnes. Postarejme se alespoň o to zbývající.

Bez péče o pěvce není zahrada dokonale připravena na zimu. Krmení ptáčků je přímo symbol dobrého soužití člověka a volně žijících zvířat, která na zahradě nacházejí útočiště, obživu a na oplátku zde pomáhají. Například sýkorky při hnízdění zlikvidují neuvěřitelné množství hmyzu, ale i semenožraví ptáci jako vrabci, zvonci či dlaskové krmí své mladé hmyzem. V zimě mnohým ptákům, kteří neodlétají do teplých krajin, přikrmování zachrání život.

Rozmístěte krmítka na bezpečná místa, aby na ně nemohla kočka. Zároveň můžete vybrat takové místo, abyste na opeřence dobře viděli, v zimě vás pobaví svým hopsáním a mlsáním toho, co jste jim připravili. V závislosti na počasí jim dávejte krmení už od listopadu. Ideálním krmením jsou semínka slunečnic, lůj, lojové koule, nejrůznější semínka a obilniny. Nikdy nedávejte zbytky jídel, cokoli slaného nebo sladkého, co by ptákům ublížilo a mohlo je i zabít.

Krmítko můžete koupit – ceny se pohybují od 100 do 1000 Kč –, záleží na tom, co chcete, pro jaký druh ptáčků a jak má být krmítko trvanlivé. Druhů je opravdu bezpočet – namátkou jsme vybrali 3 krmítka pro různé druhy ptáků.

Krmítko pro ptáčky z PET lahve

PET lahví máte určitě doma habaděj Foto:

Krmítko si ale také můžete jednoduše vyrobit. Nejjednoduší a nejrychlejší je vzít prázdnou PET lahev o objemu 1,5–2 litry. V dolní části cca 5–10 cm ode dna udělejte na boku alespoň 8 cm vysoký a 6 cm široký otvor.

Aby hrany nebyly ostré, můžete je oblepit izolepou nebo opálit třeba svíčkou či zapalovačem, aby se zakulatily. Za hrdlo lahev zavěste a na dno nasypte krmení, třeba slunečnicová semínka.

 

 

 

Krmítko pro ptáčky z květináče či kokosového ořechu

Po létě vám určitě zbyly květináče. I když z pálené hlíny budete muset koupit asi extra Foto:

Známý a tradiční postup pro malé mlsouny, kteří rádi i lůj. Vezměte květináč nebo půlku kokosového ořechu, provlékněte jím provázek, za který květináč/ořech pověsíte. Na spodní straně nechte delší konec, provázek by měl po zavěšení viset pod květináčem či ořechem, aby se ptáčci měli za co zachytit.

Rozpusťte lůj a smíchejte ho se semínky či ořechy, nalijte do květináče/ořechu a nechte ztuhnout.

 

 

Krmítko pro ptáčky ze šišky

Stačí šiška, troch aloje a semínka Foto:

Vezměte borovicovou šišku a namočte ji v tekuté směsi loje a semínek a zavěste. Ptáčkům se po ní bude dobře šplhat a přitom si ji budou ozobávat.

Jen pozor, krmítka s lojem nevěšte na místo, kam svítí slunce, aby se lůj nerozpustil.  

 

 


(maw, mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

V listopadu musíte většinu rosltin zazimovat Foto:

Zahradníkův rok: Zahrada v listopadu

Zahrada je stále ještě živá. Na sklizeň čeká poslední ovoce a pořád ještě kvetou některé pozdní okrasné rostliny. Nabízí se vysévat některé druhy kořenové zeleniny, ale i...

Článek

No jistě, po krmení se celá paráda zasune a je od toho pokoj. Přístup k vodě ale zůstane zachován   Foto:

Skvělý napád, nebo bizár? Psí misky integrované do kuchyňské linky

Psí lobby získala na svou stranu interiérové architekty a ti integrovali a implementovali jejich dvě misky do kuchyňské linky. Pes od té chvíle nenadělá a ani lidé mu už...

Článek

Kočce, kterou dokážete zabavit, nezbude čas na lotrovinky Foto:

Tipy jak zabavit kočku: Kdo si hraje, nezlobí

Možná i vy patříte k těm, kteří sdílejí byt s kočkou a občas přemýšlíte, jak jí pobyt u vás doma co nevíc zpříjemnit. Rada je prostá – nechte ji skákat, šplhat, prolézat a...

 

reklama