reklama

5 pokojových rostlin, díky kterým se vám bude lépe spát

Které rostliny nám zajistí lepší spánek? Foto: Které rostliny nám zajistí lepší spánek?Foto: istock.com

Nedostatek kvalitního spánku je jedním z nejčastějších problémů, kterým čelíme. Nemusíte ovšem hned sahat po prášcích na spaní. Řešení totiž může být nejen jednodušší a levnější, ale také zdravější. Pomoci vám mohou některé květiny a rostliny. Jaké to jsou?

V jarním období můžeme přes den zápasit s únavou, ale v noci ne a ne zamhouřit oka. Nejen náš životní styl má vliv na kvalitu našeho spánku.

Způsob, jakým si vyzdobíme ložnici, může mít zásadní vliv na kvalitu a množství našeho spánku. Jedná se např. o závěsy, které dobře izolují světlo, vhodně umístěné postele a třeba také výběr rostlin. Ty nám navíc pokoj pěkně zútulní. Zapátrejte po nejbližším květinářství nebo zahradnictví a zkuste, zda vás následující rostliny dokážou příjemně uspat.

1)      Tchynin jazyk

Tchýnin jazyk uvolňuje kyslík i přes noc. Foto: Tchynin jazyk uvolňuje kyslík i přes noc. Foto: istock.com

Jaké má účinky: Lidé potřebují kyslík po celý den, aby přežili, to je známá věc. Pokud přijímají hodně kyslíku i během noci, jejich spánek je kvalitnější. Přestože většina rostlin uvolňuje kyslík především ve dne a v noci naopak odpočívají, tchynin jazyk ho uvolňuje po celou dobu, tedy i když spíte. 

Jak se o ni starat: Tato pozitivní rostlina je naprosto nenáročná. Vystačí si s jakýmkoliv množstvím světla a je třeba ji zalévat zhruba jednou za dva týdny.

 

2)      Levandule

Levandule vás dokáže příjemně zklidnit a zrelaxovat. Foto: Levandule vás dokáže příjemně zklidnit a zrelaxovat. Foto: istock.com

Jaké má účinky: Existuje důvod, proč najdete levanduli v pracích prášcích a v řadě vůní (nejen) do bytu. Mnoho studií v průběhu let prokázalo, že krásná fialová květina vám může pomoci uklidnit se a relaxovat. Živá rostlina levandule vydává silnější vůni než její sušená varianta, která se často nachází v různých sáčcích (např. v polštářích, v maskách na oči apod.). Proto raději na vyzdobení ložnice preferujte živou rostlinku. Čerstvá a uklidňující vůně vám navodí klidný noční spánek. 

Jak se o ni starat: Tyhle krásné květiny potřebují k životu co nejvíce slunce. Zkuste je umístit v hrnci na parapet, ideálně na jižní stranu. V létě mohou být i venku, třeba na balkoně. Základem je hodně světla a málo vody. 

 

3)      Lopatkovec

Lopatkovec zvládne pročistit vzduch od některých alergenů a škodlivin. Foto: Lopatkovec zvládne pročistit vzduch od některých alergenů a škodlivin. Foto: istock.com

Jaké má účinky: Tato běžná rostlina mj. slouží coby přírodní čistič vzduchu. Zbavuje ho takových škodlivých látek a chemikálií, jako je např. formaldehyd, vzdušná plíseň nebo jiné typy dráždivých alergenů. Ovzduší naopak obohacuje o čistý kyslík. Udržování čistého vzduchu vám pomůže udržet si zdraví, což je předpokladem pro lepší noční spánek. 

Jak se o něj starat: Lopatkovec potřebuje méně světla, proto je pro něj ideální ložnice bez větších oken. Stačí ho zalévat jednou týdně. Pokud ovšem necháte rostlinu poblíž okna nebo v zimě hodně topíte, raději jí zavlažujte dvakrát týdně. 

 

4)      Gardénie jasmínovitá

Vůně gardénie působí podobně jako sedativum. Foto: Vůně gardénie působí podobně jako sedativum. Foto: istock.com

Jaké má účinky: Není pochyb o tom, že mají květy gardénie nádhernou vůni. Nejenže potěší vaše čichové buňky, ale navíc bylo zjištěno, že má tento příjemný odér účinky podobné sedativům. 

Jak se o ni starat: Pěstovat gardénii není úplně jednoduché. Květina totiž potřebuje hodně světla, ale nemůže se umístit někam, kde na ni přímo dopadají sluneční paprsky. Pokud by dostala příliš přímého světla, mohly by se jí spálit listy.  

 

5)      Jasmín mnohokvětý

Vůně jasmínu mnohokvětého vás pomůže zbavit úzkosti. Foto: Vůně jasmínu mnohokvětého vás pomůže zbavit úzkosti. Foto: istock.com

Jaké má účinky: Jasmín mnohokvětý je okouzlující už jenom svým vzhledem. Na vašem nočním stolku se bude skvěle vyjímat. A proč byste ho tam měli mít? Protože vůně této květiny má přirozené relaxační účinky. Nižší úzkost rovná se klidnější spánek.  

Jak se o něj starat: Pokud máte jasmín v květináči, určitě ho umístěte k oknu, protože potřebuje hodně světla. Ovšem i v tomto případě se vyplatí ho sledovat, aby se mu nepopálily list. Měli byste ho dostatečně zalévat, ale dávejte pozor, aby příliš dlouho nestál ve vodě.

(šp)

 

Další články:

Článek

Jaká květina se hodí k vašemu znamení? Foto:

Jaká pokojová rostlina se hodí k vašemu znamení? Kaktus, nebo třeba tchynin jazyk?

Datum narození může určit i to, jakými květinami byste se měli obklopovat. Zjistěte, jaké rostliny se nejvíce hodí k vašemu znamení zvěrokruhu.

Článek

Jak připravit pokojovky na jaro? Foto:

NÁVOD: Jak připravit pokojové květiny a rostliny na jaro, aby vydržely krásné po celý rok

Máte rádi v bytě zeleň? Milujete, jak květiny nebo jiné pokojové rostlinky skvěle doplňují interiér? Určitě se shodneme na tom, že je třeba o živou část bydlení pečovat. S...

Článek

Tyhle pokojovky vám přežijí! Foto:

7 květin držáků: Pokojovky pro začátečníky či zapomnětlivé. Tyhle přežijí i vaši drsnou péči

Nepatříte k nadšeným pěstitelům, ale máte pocit, že by váš byt snesl trochu té zeleně? Nenasazujte si laťku příliš vysoko, tyhle nenáročné druhy vám doma vydrží.

reklama