reklama

6 rad, jak probudit zahradu ze zimního spánku

Jarní péče o trávník  Foto: Jarní péče o trávník Foto: Thinkstock

Nespěchejte.

Abyste byli na jaře připraveni dobře pečovat o svou zahradu, potřebujete jen několik dobrých rad a pár spolehlivých pomocníků. Co tedy potřebuje vaše zahrada jako první po probuzení ze zimního spánku?

1. Neunáhlete se a počkejte na jaro
S probouzením zahrady nespěchejte a počkejte až teploty stoupnou výrazněji nad nulu a půda doopravdy rozmrzne. Jinak byste mohli zejména trávníku nenapravitelně uškodit.

Článek

Hrnky se dají využít různě Foto:

Výbava: Jarní doplňky s romantickou náladou

Pro někoho už je možná okoukaný, ale pořád funguje. Venkovský styl.

2. Začněte sekáním
Jarní péče o trávník by měla začínat co nejkratším sestřihem. „Trávník by měl mít začátkem jara délku zhruba 3 cm. Buď jste jej dostatečně zastřihli již na podzim, nebo jej zkraťte hned s příchodem jara. Na moderních sekačkách lze délku sekaného trávníku snadno nastavit,“ radí Radovan Bureš ze společnosti Briggs & Stratton. Také doporučujeme před prvním sekáním zkontrolovat ostrost nožů.

3. Provzdušněte
Zdravý trávník potřebuje zejména vláhu, živiny a vzduch. Právě přísunu vzduchu se mu často po měsících odpočinku nedostává. Přes podzim a zimu trávník zarostl mechem, kořínky, zbytky trávy a listí. Tato vzniklá bariéra brání půdě i trávníku v příjmu kyslíku, což jeho vzhledu ani pohodě nepřidá. Provzdušňování půdy pomocí vertikutátoru je pohodlné a rychlé. Vertikutátor provzdušní trávník pomocí ostrých ocelových nožů několik centimetrů do hloubky a díky záchytnému koši se nemusíte starat o rostlinné zbytky, které byste jinak museli shrabat. Na menší plochy pak můžete použít obyčejné železné hrábě. Provdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez problému vyrůstat nová stébla trávy.

Článek

Petrklíče, narcisky, hyacinty... Foto:

Hyacinty, narcisy, petrklíče aneb Jarní hrnkovky: Jak je vybírat, aby dlouho vydržely

Jsou notoricky známé, na jaře nám dělají radost, ale víte, jak se o ně starat? Vhodnou péčí můžete krásu takové rostlinky prodloužit o řadu dní. Detailně vám ji ukážeme na...

4. Srovnejte terén
Krásné zahradě mohou vadit drobné nerovnosti terénu. A začátek vegetačního období je ten pravý čas něco s tím udělat. Ověřeným postupem je zaplnění prohlubní půdou. Ta by měla mít podobnou kvalitu jako půda stávajícího trávníku. Toto období je i vhodnou příležitostí k dalším potřebným terénním úpravám.

5. Výsev
Máte-li již plochu upravenou podle svých představ a někde se vyskytují holá místa, zasejte na ně travní směs. Půdu nejprve prohrábněte a smíchejte s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte travním válcem. Pak místo pořádně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C. Osivo následně vpravíte do země opět pomocí válce s hroty či hráběmi.

6. Má-li tráva nedostatek živin, pak hnojte

Pokud má váš trávník z nějakého důvodu nedostatek živin a vy z něj chcete mít stoprocentní koberec, který bude hustý a sytě zelený, pak budete muset trávník občas přihnojit. Hnojení trávě také pomáhá, aby se prosadila proti rozpínavému plevelu a mechu. Rovněž ji posílí a bude odolná vůči problémům s travními chorobami. Nejdůležitější je první hnojení hned na jaře, na začátku vegetačního období. „Doporučuji však věnovat zvýšenou pozornost dávkování. Při vyšší koncentraci můžete trávníku naopak uškodit a popálit ho,“ varuje Bureš.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dům je zadní částí orientovaný k silnici, a proto tím směrem zůstává uzavřený Foto:

Tráva patří nejen do zahrady, ale i na střechu!

I rodinný dům se může klanět přírodě.

Článek

Zavlažovací systém - Zřízení zavlažovacího systému může znamenat trochu práce navíc, ale vyplatí se. Můžete si koupit hotový, ale pokud jste šikovní, snadno ho vyrobíte z obyčejné zahradní hadice.  Foto:

Co osázet trávník před panelákem záhony a pěstovat si vlastní jídlo?

Vypěstovat si vlastní jídlo nemusí jen ten, kdo žije na vesnici a vlastní obrovskou zahradu. Stačí na to jít chytře.

Článek

Tráva na louce nebo zahradě přímo láká k dětským hrám. Málokdy se to ale obejde bez zelených památek na oblečení.  Foto:

Skvrny od trávy? Vyzkoušeli jsme několik fíglů. Co funguje?

Zaschlá tráva a hlína na kalhotách či legínkách asi většinu matek malých dětí nepřekvapí, zvlášť v době, kdy je léto v plném proudu. Travička je přeci nejlepší koberec, co...

reklama