Pokojové květiny

24. března 2018 06:00

Tereza Javorová

7 květin držáků: Pokojovky pro začátečníky či zapomnětlivé. Tyhle přežijí i vaši drsnou péči

Nepatříte k nadšeným pěstitelům, ale máte pocit, že by váš byt snesl trochu té zeleně? Nenasazujte si laťku příliš vysoko, tyhle nenáročné druhy vám doma vydrží.

Zdaleka ne všechny pokojovky mají vysoké nároky na stanoviště či péči. Živou zelenou dekoraci si určitě mohou dopřát i pěstitelé začátečníci, zapomnětlivci, lidé, kteří často cestují nebo ti, kterým se prostě nechce péči o květiny věnovat příliš času. Proč si vůbec pokojové rostliny pořizovat, když víte, že jim u vás nebude zrovna nejlépe? Kromě toho, že vypadají krásně a oživí interiér, dokážou vyčistit vzduch a zvýšit jeho vlhkost! A nebojte, tyto pokojovky toho příliš nepotřebují.

Spokojená rostlina zaujme svěží barvou, působí pevně, roste, případně dokonce kvete. Jsou druhy pokojovek, které si tento vzhled zachovají i sminimem naší péče. Pojďme se podívat, které to jsou.

Kořenovka vyšší (Aspidistra elatior)

Pokojovka zvaná také Domácí štěstí nebo Ševcovská palma je odolná a skromná, takže představuje přesně to, co hledáme. Patří ke květinám našich babiček, ale právě pro její nenáročnost bychom na ní neměli zapomínat ani dnes. Dorůstá výšky asi jednoho metru a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Uškodit by jí mohlo pouze přímé slunce a příliš vydatná zálivka. Stanoviště vybírejte světlé až stinné, nevadí jí ani místnost situovaná na sever. Zalévejte jen málo, vždy nechte zeminu úplně vyschnout. Jednou za 14 dní přidejte do vody nízkodusíkaté hnojivo. Kteplotám je tolerantní, zimu přežije i ve vytopené místnosti. Příliš vzrušovat se nemusíte ani kvůli přesazování, to je nutné až při úplném prokořenění nádoby, zhruba jednou za čtyři roky.

Zelenec chocholatý (Chlorophylum comosum)

Zelenec chocholatý (Chlorophylum comosum) Foto: istock.com

Zelenec je nejenom odolný, ale navíc úžasně dekorativní, zvláště vyniká ve skupinách a vzávěsných nádobách. Na stanoviště je nenáročný, nevadí mu ani přímé slunce, ani stín, přes léto může být i venku, vzimě prosívá i vnormálně vytopené místnosti. Květině vyhovuje vydatnější zálivka a rosení, ale možná vás uklidní, že když na ni na pár dní zapomenete, zvládne to. Jednou až dvakrát měsíčně přihnojujte nízkodusíkatým hnojivem, přesazování řešte, až když kořenový bal vytlačuje květinu zkvětináče, ideální je to jednou za dva roky.

Žumen (Cissus)

Žumen (Cissus) Foto: istock.com

Další nenáročná a zároveň dekorativně působící popínavá rostlina. Vyžaduje světlé až polostinné stanoviště spíše mimo dosah přímého slunce. Zaléváme mírně, snažíme se, aby zemina nebyla přemokřená ani úplně suchá. Květina snáší teplo i chlad a nevadí jí ani průvan. Přihnojujeme vobdobí růstu, vzimě vůbec, přesazujeme zhruba jednou za tři roky, až když substrát úplně prokoření.

Potos (Epipremnum pinnatum)

Potos (Epipremnum pinnatum) Foto: istock.com

Tuto nenáročnou liánovitou květinu, které se říká také Scindapsus, pěstovaly soblibou už naše babičky. Daří se jí na světlém stanovišti, ale prospívat bude i vzastrčeném tmavém koutě, kde by řada jiných květin chřadla. Vyžaduje pravidelnou zálivku, ale když náhodou zapomenete, přihlásí se o vodu tím, že začne dočasně svěšet lístky. Vděčná bude za občasné přihnojení a jarní přesazení tak jednou za tři roky. Velice rychle roste, jednotlivé šlahouny dorůstají až do dvou metrů, snadno se rozmnožuje řízky. Vystačí si i smalým květináčem, ale roste dobře i vpouhé vodě.

Tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata)

Tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata) Foto: istock.com

Že tyto rostliny sdužnatými listy opravdu nepotřebují moc, dokazují případy, kdy zdatně rostou třeba vtmavých koutech hospod či čekáren. Nevadí jim průvan a vzimě zvládají i vytopenou místnost. Co se týče zálivky, je Tchýnin jazyk spokojenější, když šetříme vodou a necháme zeminu, ve které je, úplně vyschnout. Při nadbytku vody mu mohou zahnívat kořeny, takže pozor na přemíru péče. Květině prospěje jednou za 14 dní přihnojení hnojivem pro kaktusy. Přesazuje se na jaře zhruba jednou za tři roky spíše do mělké nádoby.

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiofolia)

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiofolia) Foto: istock.com

Vposledních letech patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Je to tím, jak skvěle vypadá, má krásně zelené, lesklé listy, ale určitou roli hraje i odolnost a skromnost rostliny. Zamiokulkas, který dorůstá výšky až 80 cm, potřebuje přímé světlo až polostín, nevadí mu ani zásah slunečními paprsky. Neublíží mu průvan a díky podzemním zásobním orgánům vpohodě zvládá i přeschnutí. Pozor na přemíru vody, ta vede ke žloutnutí a padání listů. Vyživujeme hnojivem pro kaktusy a přesazujeme jednou za tři roky hned časně zjara.

Dracéna (Dracaena marginata)

Dracéna (Dracaena marginata) Foto: istock.com

Říká se jí také Dračinec, je to oblíbená pokojovka a další skvělá volba pro začátečníky. Má nejraději rozptýlené světlo, nevadí jí průvan a nemá ani zvláštní požadavky na zálivku. Květinu dvakrát do měsíce přihnojíme a o jarní přesazování dbáme hlavně, když je rostlina mladá, později stačí méně často, podle potřeby.

(bras)

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také