reklama

Celer můžeme nechat na záhonu až do října

Celer bulvový Foto: Celer bulvovýFoto: SEMO

Se sklizní bulev celeru nespěchejte. Pokud má dostatek vlády, roste ještě v říjnu.

Celer bulvový patří k zeleninám, které nejsou na pěstování jednoduché a k dobrému vývoji potřebují kvalitní půdu a dostatek vláhy.

Celer se v Čechách pěstuje zhruba od 17. století, kdy se k nám dostal z jižní Evropy. U nás se nejvíce pěstuje celer bulvový, méně pak řapíkatý a listový. Celer bulvový má velice dlouhou vegetační dobu, od 210 až po 270 dnů, proto je potřeba sazenice předpěstovat včas, tedy s výsevem v únoru či nejpozději v březnu. Celer nesmíte vysazovat dříve než v polovině května, jinak můžou sazeničky nastydnout a pak místo tvorby bulvy vyrazí do květu.

Jak sklidit celer
Doporučuje se pro jeho dlouhou vegetační dobu počkat i s jeho sklizní co nejdéle a nechat ho na záhonu až do příchodu prvních mrazíků.
Ty bulvám ani listům nevadí. Z půdy ho vyndejte za suchého počasí, aby nebyl příliš obalený blátem. Bulvy očisťte od zeminy, vylámejte velké listy a ponechte pouze srdéčko. Pečlivě odřízněte kořeny (rány po řezu se rychle zatáhnou bez ošetření). Bulvy naskládejte do přepravky natí nahoru a přikryjte bílou netkanou textilií. Poškozené nebo nevyvinuté rostliny přednostně spotřebujte.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.Takto ošetřený bulvový celer vám v dobře větraném sklepě vydrží až do jara. Nemáte-li sklep, můžete bulvy uchovat v krabici obalené polystyrénem na balkoně. V tomto případě pečlivě kontrolujte jeho zdravotní stav. Doporučuje se dát mezi celer pár bulviček ředkve černé, která bude zeleninu chránit před plísní.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Krása travin Foto: Archiv Marty Pawlicové

Okrasné traviny vnášejí do zahrady svobodu. Vyberte si svůj druh

Traviny jsou zajímavým architektonickým prvkem zahrad, trvalkových záhonů i skalek.

Článek

Cibuloviny sázejte na podzim Foto: Thinkstock

Cibuloviny sázíme na podzim. Poradíme, jak

Kdo zahradničí, ten to dobře ví: na podzim je potřeba se chystat na jaro.

Článek

Chryzantémy zvané listopadky jsou symbolem podzimu Foto: Thinkstock

Chcete, aby vám chryzantémy dlouho kvetly? Poradíme, jak vybrat

Chryzantémy se do Evropy dostaly až z daleké Číny a Japonska.

reklama