reklama

Encyklopedie

Čemeřice: Něžná kráska, která kvete i v zimě

Čemeřice by neměla chybět v žádné zahradě Foto: Čemeřice by neměla chybět v žádné zahraděFoto: Thinkstock

Čemeřice je nenáročná rostlina, která snese i stín.

Je krásná, nenáročná, ale jedovatá. Na čemeřici (Helleborus) si tak na jedné straně musíte dát pozor, na druhé straně jinak vaši péči v podstatě nebude vyžadovat. Tato rostlina k nám přišla z Alp a Karpat, tedy z horského prostředí, kde roste čemeřice černá (Helleborus niger). Paradoxně navzdory svému jménu kvete bílou barvou a to už od prosince. Dnes existuje celá řada hybridů, takže najdete rostliny se světle zelenkavou barvou, růžovou, fialovou, s bílofialovými květy.

Rostllina vytváří nízké keříčky, které se postupně s přibývajícími roky rozrůstají a i po odkvětu rostlina vypadá na záhonu moc pěkně, protože má dekorativní listy. Má ráda stinné až polostinné stanoviště a to je tak k jejím nárokům na pěstování asi všechno. Jen pozor, čemeřice je jedovatá, a tak i když je to jedna z mála květin, které kvetou i v zimě, pokud máte malé děti, na štědrovečerní stůl si ji raději nedávejte.

Zajímá vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Přírodní materiály jsou vždy krásné Foto:

Nejen vánoční dekorace lze vyrábět ze šišek

Pokud máte nasbírané šišky, přinášíme tipy, jak je využít.

Článek

Nápadům se meze nekladou Foto:

10 netradičních tipů pro advent

K adventu neodmyslitelně patří věnec se čtyřmi svíčkami. Jeho tradiční verzi z chvojí nebo proutí najdete v každém květinářství, my přinášíme inspiraci pro ty, kteří rádi...

 

reklama