reklama

Český unikát: Potřetí u nás rozkvetl komín. Zdobí ho přes tisíc muškátů

Takto vypadá rozkvetlý komín Foto: Takto vypadá rozkvetlý komínFoto: archiv společnosti AGRO CS

Takový komín hned tak neuvidíte. Mají ho v České Skalici, je celý porostlý barevnými muškáty a rozhodně stojí za návštěvu.

Do nevídaného projektu se pustili v České Skalici na Královéhradecku. V areálu jedné z místních firem na jaře vysázeli kolem dokola celého obvodu 40 metrů vysokého komínu rovných 1 420 bílých a červených převislých muškátů, které tvoří naprosto unikátní podívanou. Cílem celé akce, jejíž letošní ročník je již třetí v řadě, je dokázat, že květiny lze pěstovat nejen doma za oknem, ale i v extrémních podmínkách. Třeba na starém komíně.

Evropský rekord i nebývalá atrakce

V roce 2013 byl komín za pomoci horolezců osázen poprvé a měl téměř okamžitě nevídaný úspěch. Stal se místní atrakcí, která přilákala tisíce návštěvníků. Navíc si vydobyl titul nejvyššího rozkvetlého komínu ve střední Evropě.

Truhlíky letos zdobí kontrastní bílé a červené rostliny Foto: Truhlíky letos zdobí kontrastní bílé a červené rostlinyFoto: archiv společnosti AGRO CS

Letos ve Skalici kolem komínu osázeli rovných 33 kruhů, které pojaly 355 truhlíků. Oproti prvním dvěma ročníkům byl v roce 2015 obměněn typ rostliny. Převislé muškáty totiž nahradily dříve vysazované surfinie. Autoři nápadu z firmy AGRO CS si s rozkvetlým komínem pohráli i co se týče barevných kombinací. Truhlíky letos zdobí kontrastní bílé a červené rostliny.

Letos přišly na řadu muškáty Foto: Letos přišly na řadu muškátyFoto: archiv společnosti AGRO CS

Nejen příprava komínu, ale ani jeho samotná údržba není žádná hračka. Vysoký počet květin si žádá i pořádnou a pravidelnou závlahu. K tomuto účelu slouží přívodní a kapací hadice celkem o délce více než 1 tisíc metrů.

Tip na výlet

Pokud byste se na komín s pruhovaným kabátem z živých rostlin chtěli podívat na vlastní oči, máte právě ideální příležitost. Muškáty jsou již krásně vykvetlé. Budete-li mít zájem, můžete se okolo samotného komínu projít a vše si prohlédnout pěkně zblízka. Výlet do České Skalice si můžete navíc okořenit návštěvou dalších zajímavostí v nejbližším okolí. Přímo ve městě se nachází Muzeum Boženy Němcové, Muzeum textilu a za návštěvu stojí také areál Barunčiny školy. Cestou se můžete zastavit v Babiččině údolí, na zámku v Ratibořicích nebo se osvěžit u přehradní nádrže Rozkoš.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Zelenina si dobře rozumí s květinami Foto:

Chcete velkou úrodu zeleniny? Vysázejte k ní květiny

Květiny v zeleninové zahrádce nejsou jen pro ozdobu

Článek

I když jeho jméno zní řecky, pochází rostlina z Madagaskaru (Zamiokulkas) Foto:

Pozor na teplotu aneb Jak správně zalévat pokojové květiny v létě?

V horku máte chuť na ledové nápoje a zmrzlinu. Pro pokojové rostliny by to však byl pořádný šok...

Článek

Zvolte vertikálu, získáte místo Foto:

Když už na květiny není moc místa

Stojánky na květiny geniálně řeší nedostatek místa. V zahradě i v bytě.


reklama