reklama

Chcete velkou úrodu? Začněte měřit teplotu

Tím nemyslíme svou, ale své zahrady.

Moderní předpovědi počasí jsou skvělá věc. Alespoň ty krátkodobé, ty vycházejí v podstatě na sto procent. Jinak je to s dlouhodobými, tam se to rovná věštění z kávové sedliny. Jednu slabost ale i tak krátkodobé předpovědi počasí mají, dokážou říct, jak bude ve vašem kraji, ale jak konkrétně na vaší zahradě, to už vám nikdo neřekne. Přitom v citlivých obdobích, jako je jaro a podzim, velmi záleží na tom, jak bude v noci, zda přijdou mrazíky, nebo ne. Protože stačí jedna mrazivá noc a máte po úrodě.

Když budete tušit, že by v noci mohlo mrznout, můžete rostliny chránit například bílou netkanou textílií.

Článek

Kam s nimi? S dětmi na hřiště, s dýněmi do sucha a tepla Foto: Archiv Marty Pawlicové

Chcete si na čerstvých dýních pochutnávat i v únoru? Poradíme, jak je uchovat

Jak zařídit dýním na zimu pohodlné bydlení? Není to vůbec těžké, jen musíte vědět, čeho se především vyvarovat.

A jak to celé souvisí s měřením teploty? Začněte na své zahradě v části, kde pěstujete zeleninu, měřit teplotu. Meteorologové ji měří ve výšce dva metry nad zemí, protože u země bývá tepleji, jelikož sluneční teplo se akumuluje v zemi a vyzařuje. Meteorologové měří ve dvou metrech, vy si výšku měření můžete upravit podle životního prostoru rostlin. Takže pokud vám dozrávají rajčata metr od země, měřte teplotu metr od země.

Znáte naši Encyklopedii? Bude to běh na dlouhou trať. Teplotu si pravidelně zapisujte a po pár letech uvidíte, jak a kdy přicházejí přízemní mrazíky zrovna ve vaší zahradě. Svou roli totiž hraje i sklon pozemku, zda se jedná o mrazivou kotlinu, zda po svahu stéká studený vzduch, zda je pozemek v závětří.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde se dozvíte víc.

Podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů vždy v neděli ve 12.35 na Primě. Pokud jej nestihnete, tak pak v archivu u nás na webu na Prima PLAY.

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) Foto: Thinkstock

Vypěstujte si teď na podzim vlastní zelené hnojivo

Hnojivo živočišného původu, takový pořádný hnůj, je samozřejmě mnohem výživnější než pouze hnojivo rostlinné. Ale ani to není k zahození. Navíc když je vlastní.

Článek

Dejte zelenině volnost Foto: Thinkstock

Chcete velkou sklizeň zeleniny? Vysejte všechny druhy dohromady

Dříve v přírodě také rostliny nerostly ve skupinkách podle druhů, ale promíchané dohromady. Zkuste se k tomu vrátit.

Článek

V běžném bazénu musí být mrtvá voda, aby zůstal čistý. V přírodním jezírku se život postará o čistou vodu Foto: Smart Press

Chcete na zahradě čisté koupání bez práce?

Pořiďte si přírodní bazén. Ideálně začněte teď.

reklama