reklama

Chcete velkou úrodu zeleniny? Vysázejte k ní květiny

Zelenina si dobře rozumí s květinami Foto: Zelenina si dobře rozumí s květinamiFoto: www.my-garden-school.com

Květiny v zeleninové zahrádce nejsou jen pro ozdobu

Zeleninovou zahrádku už jistě máte založenou, možná je ale čas přidat do ní pár pěkně barevných květin. Také pěstujete každý rok rajčátka, okurky, cukety, k tomu pár brambor a možná nějakou kořenovou zeleninu? A napadlo vás někdy, že mezi touto zeleninou mají své místo i pestrobarevné květiny? Nejsou tam jen pro ozdobu, mají spoustu důležitých rolí, a proto je nejvyšší čas zasadit do země ještě pár semínek.

Květiny v zahrádce přitahují opylující hmyz, který pak opyluje též květy fazolí, hrachu, rajčata a všech těch plodin, jejichž úroda je na opylování přímo závislá. V některých případech pak kromě opylovačů lákají i škůdce, kteří by mohli zeleninu poškodit, a predátory, kteří se škůdci živí. Takové mšice si přelezou na pěknou květinu a pak přiletí beruška, vosa či vosička též přitahovaná květem a všechny je sežere. Ne, že bychom to těm mšicím přáli, ale aspoň nebudou hodovat na naší zelenině.

Další funkcí květin v záhoně může být i obohacení půdy o důležité minerály. A některé jen vypadají pěkně a můžete si je uříznout a dát doma do vázy. A jaké květiny tedy se zeleninou pěstovat?

Měsíček lékařský

Calendula officinalis (Měsíček lékařský) Foto: Calendula officinalis (Měsíček lékařský)Foto: www.my-garden-school.com

Tato trvalka má své místo přímo mezi zeleninou nebo ve vyvýšených záhonech a kontejnerech kolem. Včely a další opylovači zatouží po její nektaru a přitom opylují i zeleninové kvítky. Semínka z květů si můžete schovat a příští rok ji zasadit znovu. Okvětní lístky navíc můžete přidat jako zajímavé zpestření do salátů.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnice (Tropaeolum) Foto: Lichořeřišnice (Tropaeolum)Foto: www.my-garden-school.com

Mezi zeleninou se bude skvěle vyjímat, zejména ke konci sezony. Květy i listy rostliny jsou jedlé, semena se dokonce nakládají a používají se jako alternativa kapary. Kromě včel je to také magnet na housenky, které nenapadnou zeleninu v zahrádce.

Voďankovec Douglasův

Voďankovec Douglasův (Limnanthes douglasii) Foto: Voďankovec Douglasův (Limnanthes douglasii)Foto: L.Shyamal/Wikimedia Commons; CC BY 3.0

Rostlina, kterou můžete vysadit kdekoliv, kde potřebujete, aby se rojily včely. Tento nízký polštář zelených listů a zářících květů přitáhne každou včelku z okolí. Je také vhodnou rostlinou k zarytí pro podzimní zelené hnojení.

Heřmánek

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) Foto: Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)Foto: www.my-garden-school.com

Prakticky všechny jednoduché květy, jako jsou sedmikrásky, rmen či heřmánek, jsou velmi atraktivní pro včely, motýly i dravé vosy. Heřmánek můžete pěstovat v záhonech se zeleninou i v kontejnerech okolo. Jeho výhodou je, že si ho můžete přidávat do salátů, nebo sušit a dělat z něj třeba čaj proti nachlazení.

Agastache

Agastache anýzová (Agastace foeniculum) Foto:

Agastache anýzová (Agastace foeniculum)

Není to rostlina, která se často doporučuje k výsadbě mezi zeleninu, ale není důvod ji tam nemít. Například v kombinaci s květy lichořeřišnice bude vypadat prostě úžasně.

Agastache je rod rostlin z čeledi hluchavkovitých. Jsou to trvalky, oblíbené u opylovačů. Lidé je využívají jako dekoraci a koření.

Existuje bezpočet druhů této rostliny, například vrásčitá či anýzová, každá má poněkud jiné vlastnosti.

 

 

 

 

 

Aksamitník

Aksamitník (Tagetes, český název je také afrikán) Foto: Aksamitník (Tagetes, český název je také afrikán)Foto: www.my-garden-school.com

Květina, která není pro každého, neb někomu může příšerně zapáchat. Je to proto, že obsahuje látky zvané pyrethriny, které odrazují hlístice v půdě. Rostlina přitahuje vosičky a některé druhy se líbí i včelám, takže mšice nemají šanci.

Svazenka

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia) Foto: Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia)Foto: www.my-garden-school.com

Někdy též nazývaná jako štíří plevel bývá pěstována jako zelené hnojivo. Tedy rostlina, která vyrazí ze země, aby byla následně rýčem opět zaryta pod zem. Necháte-li ji však růst, její fialové květy jsou velmi atraktivní pro opylovače a i vás pohled na ně potěší.

Jetel

Jetel (Trifolium) Foto: Jetel (Trifolium)Foto: Hugo.arg./Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0

Jetele jsou pěstovány jako hodnotné pícniny a také jako zelené hnojení, přičemž obohacují půdu dusíkem, neboť mají na kořenech, podobně jako mnoho jiných bobovitých rostlin, hlízkové bakterie vázající vzdušný dusík. Díky tomu se hodně používá v ekologickém zemědělství. Nejenže krásně vypadá, ale je také velice atraktivní pro opylovače, takže se vyplatí mít ho poblíž zeleniny.

Krásenka

Krásenka (Cosmos) Foto: Krásenka (Cosmos)Foto: www.my-garden-school.com

Na světě existuje okolo dvaceti druhů krásenek neboli kosmosů, jak zní počeštěný výraz latinského rodového jména Cosmos. Každá potěší nejen vaše oči, ale milují je včely, motýli a další opylovači. Jejich velkou výhodou je, že kvetou celé léto, takže k vašim fazolím i rajčátkům nalákají hmyz i na konci srpna či v září. Budete se tak moct těšit z plodů co nejdéle.

 

Kostival lékařský

Kostival lékařský (Symphytum officinale) Foto: Kostival lékařský (Symphytum officinale)Foto: Jutta234/Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0Má rád stinné kouty zahrady, takže se hodí do zahrádek, které nejsou na přímém slunci. Také je možné jej pěstovat pod ovocnými stromy. Kromě pěkného vzhledu je to i léčivá bylina. Sbírá se především kořen, někdy i list a měl by se užívat zevně, protože obsahuje alkaloidy, které mohou být karcinogenní a při delším vnitřním užívání mohou poškozovat organismus. Používá se především jako mast nebo na obklady – na zlomeniny, při zánětu žil, při pohmožděninách. Květy jsou dobrým zdrojem nektaru a listy skvělý doplněk do kompostu.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Dejte zelenině volnost Foto:

Chcete velkou sklizeň zeleniny? Vysejte všechny druhy dohromady

Dříve v přírodě také rostliny nerostly ve skupinkách podle druhů, ale promíchané dohromady. Zkuste se k tomu vrátit.

reklama