reklama

Co s hyacinty po odkvětu?

Konečně barvy Foto: Konečně barvyFoto: Thinkstock

Hyacinty patří k nejkrásnějším jarním rostlinám.

V teple a s dostatkem zálivky je hyacint efemérní záležitostí. Udělá bombastickou parádu a během tří až pěti dnů je pryč. Pokud si chcete jeho společnost užít delší dobu, dejte ho do chladna, do místnosti, kde netopíte (tam ale asi moc nebýváte, že). Pokud máte stará špaletová okna, tak do prostoru mezi nimi.

Buďte krutí, nedejte mu vodu
Životnost hyacintu prodloužíte i tak, když ho nebudete zalévat, ale jen rosit. Ne však navždy, i tak jednou odkvete. To ale neznamená, že byste ho museli vyhodit. Po odkvětu odlomte či odřežte květenství, aby rostlina nezačala tvořit semínka, což by ji vysilovalo. Pak jí dejte čas, aby jí postupně zežloutly listy a mohla si je sama zatáhnout, v žádném případě je neodstříhávejte. Už ji také nezalévejte. 

Poté cibulku vyndejte z hlíny a dejte na suché tmavé místo, ideálně do papírového pytlíku, na který si napište hyacint a třeba i barvu květu. Na přelomu září a října ji vysaďte na záhon. Zasaďte ji tak hluboko, aby nad ní byla stejná tloušťka zeminy, jako je výška cibulky. Vyberte jí místo pod jinými rostlinami, které zkraje jara ještě odpočívají. Hyacint tak na jaře dostane dostatek slunce, v létě ho okolní rostliny zastíní. 

Pokud nemáte zahradu, dejte ho na podzim do květináče, ideálně tak velkého, abyste ho přes zimu mohli dát na balkon (velkého proto, aby v něm bylo dostatek půdy, která nepromrzne).

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Petrklíče, narcisky, hyacinty... Foto:

Hyacinty, narcisy, petrklíče aneb Jarní hrnkovky: Jak je vybírat, aby dlouho vydržely

Jsou notoricky známé, na jaře nám dělají radost, ale víte, jak se o ně starat? Vhodnou péčí můžete krásu takové rostlinky prodloužit o řadu dní. Detailně vám ji ukážeme na...

Článek

Jiří Dvořák květinářství Serafin Foto:

Co s mísou po babičce?

Terina neboli polévková mísa – ve které domácnosti se ještě používá? Najdeme vám pro ni uplatnění.

reklama