reklama

Dnes je svaté Barbory, uřízněte si barborky. Víte, co vše umí?

Barborky potřebují zhruba 20 dní Foto: Barborky potřebují zhruba 20 dníFoto: Thinkstock

Podle lidových tradic mají barborky kouzelnou moc.

Větvičky třešní či višní dívky řežou na sv. Barboru, což je dnes – 4. prosince. Vykvést by měly po dvaceti dnech – tedy 24. prosince. Příroda se ale nedá úplně stoprocentně naplánovat, proto to bývá plus minus nějaký ten den. Naši předci této skutečnsoti přisuzovali věštecké schopnosti – čekali, kolikátý den ve vodě větvička vykvete a podle toho měla její "majitelka" tolikátý měsíc v následujícím roce štěstí.

TIP Prima LIVINGu: Nemusíte se omezit jen na třešně nebo višně, uříznout si můžete i zlatý déšť (zlatici), šeřík, kalinu, trnku, slivoň, jabloň.

To ale není všechno, barborka dokázala – nebo stále možná dokáže – vybrat dívce i ženicha. Dívka uřízne více větviček, obdaruje jimi hochy, kteří se jí líbí, a komu vykvete první, ten je v otázce sňatku první na řadě. Docela to zjednodušuje život, nemyslíte?

Jiná tradice říká, že když si dívka uřízne větvičku na sv. Barboru, patronku mladých dívek, a větvička jí rozkvete na Štědrý den, do roka a do dne se dívka vdá.

Barborky Foto:

Když rozkvetla dříve, svatba se bude konat dříve. Důležité bylo, aby větvičky dívky řezaly ráno, když se první sluneční paprsek dotkl obzoru. Strom by měl být aspoň deset let starý – to je i praktické, protože takto statný strom ztrátu větvičky lehce unese.

Kvetousí barborky barvou svého květu, nevinnou bílou, symbolizují také příchod nového světla (slunovrat) a naděje (vykoupení) s narozením Ježíše Krista.

Trochu praktického na závěr: Pro dívky, co barborky nikdy neřezaly: udělejte šikmý řez, aby plocha, kterou větvičky budou pít vodu, byla co největší. A jak s teplotou? Barborky mějte v pokojové teplotě. Pokud je ale nestihnete uříznout 4. prosince, dejte větvičku na chvíli do vlažné vody nebo na nějakou dobu vázu s nimi postavte na topení, teplo vám pomůže dohnat ztrátu dvou tří dnů. Do vody můžete přidat výživu pro řezané květiny.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

146907656 Foto:

Nejvyšší čas koupit si brambořík! Plus dokonalý návod, aby kvetl až do jara

I když za typickou vánoční květinu je považována vánoční hvězda, stále větší oblibu si nachází i skromný, o to krásnější brambořík (cyklamen).

Článek

Aby kvetl na Vánoce, měl by začít kvést začátkem adventu Foto:

Už vám kvete vánoční kaktus? Pak ho nestěhujte!

Mezi květiny, které máme velice úzce spojeny s vánočními svátky, patří také vánoční kaktus. Pokud začne kvést začátkem adventu, máme jistotu, že na Vánoce bude plný...

Článek

Vánoční hvězda Foto:

Jak správně koupit vánoční hvězdu. A jak se o ni dobře starat

Vyberte si v obchodě zdravou rostlinu, poradíme také, jak se o ni postarat doma. Těšit se z ní můžete až do února.

reklama