reklama

Dopřejte květinám lázeň. Zelená abeceda pěstování pokojovek (2. část H–N)

Tlustice/Crassula schmidtki Foto: Tlustice/Crassula schmidtkiFoto: Jindřich Votýpka

Jak množit, nakupovat a umisťovat pokojové rostliny?

Hnojení, je-li provedeno správně, zaručuje květinám dobrý vývoj. V každém případě se řiďte zásadou, že je lépe přihnojovat častěji a ve slabších dávkách. Při přehnojení totiž hrozí poškození kořenového systému a následně chřadnutí rostliny.

Chladnomilným rostlinám, jako je například myrta, oliva nebo citroník, můžete nadměrnou teplotou místnosti „pěkně zatopit“. Potřebují totiž chladné a světlé prostředí s teplotami mezi 5 až 10 °C. Spolu s teplotami by na minimum měla klesnout i zálivka.

Jednotlivé druhy pokojovek najdete v naší encyklopedii.

I sukulentní rostliny (například zástupci rodů Crassula, Kalanchoe, Bryophyllum a další) potřebují vodu. Zejména během vegetačního období a teplého slunečného počasí jim dopřejte dostatečnou zálivku.

Jak důležité je pro květiny správné umístění? Pokud rostlina nepatří ke stínomilným druhům, na místě dál od okna začne rychle chřadnout a „táhnout“ za světlem. I květiny umístěné u okna však mohou v důsledku kratšího zimního dne trpět nedostatkem světla stejně jako lidé. Důležitá je i teplota místnosti. Mějte na paměti, že většina rostlin nesnáší průvan.

Když rostlina přeschne, poskytněte jí urychleně první pomoc. Ponořte ji celou do nádoby s vlažnou vodou. Nemáte-li nádobu tak hlubokou, postačí, aby voda přesahovala květináč. Ponechte ji v lázni, dokud z vody vystupují bublinky vzduchu. Pak ji vyjměte a nechte přebytečnou vodu okapat.

Článek

Anturie si dobře poradí s amoniakem z čistících prostředků Foto: Thinkstock

Pokojovky se u vás doma postarají o detox

Tapety, koberce, nábytek z dřevotřísky. To vše uvolňuje látky, které doma příliš nechcete. V boji proti nim vám pomohou pokojové rostliny.

Letnění rostlinám prospívá. V létě je můžete postavit na dvorek či na zahradu, nejlépe do mírného polostínu. Ideální je zapuštění květináčů přímo do půdy. Letnit lze většinu pokojových květin s výjimkou některých tropických rostlin.

Množením rostlin v domácnosti se dnes zabývá již málokdo, neboť na trhu je dostatek poměrně levných exemplářů. Chcete-li květinu pěstovat opravdu od řízku, můžete vybírat ze sazenic pokojových květin v malých květináčích.

Článek

Za touto nádherou stojí 150 rostlin druhu Wisteria Foto: raredelights.com

Místo, které musíte vidět: Zahrada z vistárií Kawachi Fuji

20 různých druhů vistárií stojí za touto nádherou v zahradě Kawachi Fuji v Japonsku.

Nákup nových květin je malý obřad. Vždy si zjistěte jména rostlin a vyptejte se na jejich základní nároky, aby se u vás doma netrápily. Vybírejte nepovadlé exempláře bez známek začínajících chorob.

Tady najdete rady od A do F:

Článek

Azalka/Azalea indica Foto: Jindřich Votýpka

ZELENÁ ABECEDA. Jak pěstovat pokojové rostliny (1. část A–F)

Každá pokojová rostlina pochází z jiného koutu světa, a má tak i jiné životní nároky.

O-Z zde:

Článek

 

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Tneto krasavec byl pokřtěn jako Flora Marita. Jeho cibule určitě ještě nemáte. Začnou se prodávat až letos.

Flora Marita. Seznamte se s novým tulipánem

Viděli jsme ho jen krátce, uložený jako poklad v chladničce pod olomouckým výstavištěm. Je jednoduše půvabný. Září oranžovo-červenou barvou a jde o odrůdu ze skupiny ...

Článek

Netývkavky patří k nejoblíbenějším letničkám. Nyní si můžete vybrat klasiku do stínu i novinku na slunné místo Foto: Zuzana Schneidewind

Nová netýkavka snese přímé slunce

Kdo by je neznal. Oblíbené netýkavky zdobily záhony nebo truhlíky už našich prababiček. Širokou škálou barev rozzáří kdejaký kout či okno. Většina druhů má ráda stinná ...

reklama