reklama

Flora Marita. Seznamte se s novým tulipánem

Viděli jsme ho jen krátce, uložený jako poklad v chladničce pod olomouckým výstavištěm. Je jednoduše půvabný. Září oranžovo-červenou barvou a jde o odrůdu ze skupiny crispa tulipánů, tedy těch s okvětními lístky na koncích jemně kadeřavými. Třepenitý okraj u některých kousků mívá jiný barevný tón.

Novinka představená na jarní olomoucké Floře pochází z křížení max durand a noranda, které bylo provedeno v roce 1983. Tento skvost poprvé vykvetl v roce 1999 a v současnosti je namnožen do počtu dvou tisíc kusů.

Skupina třepenitých tulipánů je vhodná pro ornamentální výsadby i pro řez květů

Cibule tohoto okázalého krasavce bude uvedena na trh během letošního roku. Tulipán byl pokřtěn minulý týden jako Flora Marita. Jméno dostal podle své kmotřenky, kterou se stala velvyslankyně Peru Marie Susana Landaveri Porturas. 

Zahrádkáře bude zajímat, že se jedná o vitální odrůdu, dosahující výšky 45 centimetrů, odolná je vůči výkyvům počasí. 

 

Jak pečovat o tulipán v záhonu?

Skoro jako chlupaté. Crispa tulipány jsou ty s okvětními lístky na koncích třepenitými. Foto: Zuzana Schneidewind - Během květu svědčí rostlinám mírně vlhká půda. Když jsou v suchu, oslabují se a rychleji odkvétají.

- Po uvadnutí odštípneme květní stonek. 

- Tvorbou plodů se tulipán zbytečně vysiluje.

 - Povadlou rostlinu odstraňujte co nejpozději, nejlépe až suchou (cca v červnu až v červenci). Z odumírajících listů ještě čerpá živiny, které se stahují do cibule.

 

Všechny ještě neodkvetly. Jednoduché rané kvetou od konce března a dorůstají výšky 20 až 35 cm. Pozdní ale kvetou od května až do června. Foto: Zuzana SchneidewindVšechny ještě neodkvetly. Jednoduché rané kvetou od konce března a dorůstají výšky 20 až 35 cm. Pozdní ale kvetou od května až do června.Foto: Zuzana Schneidewind

 

Autor: Zuzana Schneidewind, video: Jan Kundera

Článek

Tulip Dance. Tato fotka vyhrála 2. místo v soutěži International Garden Photographer of the Year v roce 2013 v sekci European Garden Photography Award, pro více info o soutěži jdi na www.igpoty.com Foto: Josette Taylor: Tulip Dance

Foto dne: Kde se vzaly černé tulipány?

Za vlast tulipánů je dnes považované Holandsko. Tato rostlina však pochází z Asie a do Evropy přišla přes pražský královský dvůr.

Článek

Také se těšíte na jaro? Tohle by měl vidět každý alespoň jednou v životě... Foto: David Forster

Za chvíli je tady jaro... Malá tulipánová ochutnávka (fotogalerie)

Tato původně divoká květina pochází ze Střední Asie. V 17. století si ji od svého přítele z Konstantinopole přivezl biolog Carolus Clusius, působící na nizozemské ...

Článek

Za touto nádherou stojí 150 rostlin druhu Wisteria Foto: raredelights.com

Místo, které musíte vidět: Zahrada z vistárií Kawachi Fuji

20 různých druhů vistárií stojí za touto nádherou v zahradě Kawachi Fuji v Japonsku.

Článek

Mahonie neboli mahon Foto: Miroslav Honsů

Mahónie je tajný tip do zahrady

Mahónie neboli mahon je podceňovaný keř, který se ovšem v zahradě postará o velkou parádu.

reklama