reklama

Guerilla gardening

Guerilla gardening. Tato fotka vyhrála 1. místo v soutěži International Garden Photographer of the Year v roce 2014 v sekci Greening the City, pro více info o soutěži jdi na www.igpoty.com Foto: Guerilla gardening. Tato fotka vyhrála 1. místo v soutěži International Garden Photographer of the Year v roce 2014 v sekci Greening the City, pro více info o soutěži jdi na www.igpoty.comFoto: Tom Gilks Space Invaders

Pomsta naštvaného zahradníka? Ne, jen guerilla gardening.

V roce 1973 se v betonové džungli New Yorku zrodilo hnutí, které začalo vést partyzánskou válku s netečností úřadů i obyvatel města. Na betonových a asfaltových plochách, v oknech opuštěných budov, kolem ohrad a zdí skladišť a továren se přes noc začaly objevovat truhlíky s květinami, stromky a keře, trsy trávy nebo bylinky. Vznikl guerilla gardening – hnutí, které chtělo lepší svět a místo zbraní vzalo do ruky hlínu, lopatku a kytky.

Většinou v noci, tajně a často s rizikem perzekuce se guerilloví zahradníci od Portugalska po Čínu, ale také na jihu Afriky, v Latinské Americe nebo v Kanadě vydávají do ulic, aby bojovali proti jednotvárnosti a šedi velkých měst. Hnutí není nijak organizované a v řadě zemí najdete hned několik organizací, které se k němu hlásí.

Výjimkou není ani Česko. V Praze se tak vloni začaly objevovat květiny vysazené ve starých ošoupaných botách, v Brně zase aktivisté „zaútočili“ slunečnicemi na prostranství před Janáčkovým divadlem.

Guerilloví zahradníci si na internetu vyměňují návody na výrobu „osevních bomb“ (sáčky se semeny odolných rostlin, která můžete nenápadně sypat třeba podél betonového chodníku), jednoduchých zavlažovacích systémů (někdy stačí nechat u macešek trčících z pukliny v asfaltu ceduli s nápisem „prosíme, zalévejte nás“) i užitečných tipů pro vyjednávání s městskou policií a úřady.

(mir)

Úvodní fotografie díky:

International Garden Photographer of the Year Foto: www.igpoty.com

Foto: www.igpoty.com

 

Článek

Přírodní materiály, vintage styl spolu s uměleckými prvky oživí vaši zahradu Foto: flera.cz

6 praktických rad, jak na moderní zahradu

Budování zahrady je běh na dlouhou trať a změny potřebují čas. Přinášíme vám však i tipy, které vaši zahradu promění okamžitě.

Článek

Tak jdete do toho?  Foto: Isifa

Vše, co jste chtěli vědět o stěrkách v koupelně

Stěrky nejsou jen krásné, jsou i praktické. Díky nim vaše koupelna získá neotřelý luxusní vzhled a tam, kde není dobré odvětrání, přestanete bojovat s plísní. Přesvědčíme...

 

reklama