reklama

Inspirace: Rostliny, které se hodí do moderní zahrady u tradiční vily

Hlavními spojovacími body zahrady jsou tři trávníkové plochy. Každá má jiný rozměr a navzájem se dotýkají. Na fotce: škornice - Epimedium x versicolor 'Sulphureum', kakost - Geranium macrorrhizum 'Ingwersen'   Foto: Hlavními spojovacími body zahrady jsou tři trávníkové plochy. Každá má jiný rozměr a navzájem se dotýkají. Na fotce: škornice - Epimedium x versicolor 'Sulphureum', kakost - Geranium macrorrhizum 'Ingwersen' Foto: FTV Prima

Projděte si fotografie z této krásné zahrady a třeba vás inspirujeme, čím osadit záhon u vás na zahradě.

Vydejte se s námi do jedné zahrady na Praze 6, která skvěle navazuje na opravenou a přistavěnou vilu.  Zahrada u této prvorepublikové vily má zachovány tradiční dispozice, okrasnou a užitkovou část. Přesto nekopíruje starý styl, využívá to krásné a funkční a doplňuje stejné plochy v soudobém pojetí, aby nebyla nadmíru náročná na údržbu. Velmi zajímavá je předzahrádka s atypickými kovovými nádobami, které přesně vymezují prostor k výsadbě.

Do zahrady za domem se vstupuje širokým schodištěm. Vzniká zde potemnělý prostor. Zprava jej lemuje záhon s rododendrony, kapradinami a okrasnými travinami. Na konci je vystřídá výsadba světlých poléhavých růží, která vše prozáří. Přechází do ovocné části, kde jsou kanadské a kamčatské borůvky s brusinkami.

V louce před květem kopretina - Leucanthemum vulgare/ ircutianum Foto: V louce před květem kopretina - Leucanthemum vulgare/ ircutianumFoto: FTV Prima

Obytný trávníkový parter přechází v užitkovou zahradu a centrálním bodem zahrady je rodinný strom – vzrostlý šácholan, magnólie Soulangeova. Jedná se o typickou, oblíbenou dřevinu první republiky. Nachází se v louce nad zídkou s pozadím starých ovocných jabloní. Hlavními spojovacími body zahrady jsou tři trávníkové plochy. Každá má jiný rozměr a navzájem se dotýkají. Největší trávník je před domem.

Borovice lesní zakrslá - Pinus sylvestris 'Watereri', hortenzie latnatá - Hydrangea paniculata 'Grandiflora', brslen křídlatý - Euonymus alatus Compactum, šanta kočičí - Nepeta x faassenii (mussinii), dochan psárkovitý - Pennisetum alopecuroides 'Moudry', Foto: Borovice lesní zakrslá - Pinus sylvestris 'Watereri', hortenzie latnatá - Hydrangea paniculata 'Grandiflora', brslen křídlatý - Euonymus alatus Compactum, šanta kočičí - Nepeta x faassenii (mussinii), dochan psárkovitý - Pennisetum alopecuroides 'Moudry',Foto: FTV Prima

Na dům navazuje terasa obklopená bylinkovým záhonem s okrasnými travinami. Přechází do obloukovitého parterového trávníku, který lemuje zídka z kamene kopírujícího obložení domu. Kromě výrazné estetické funkce tvoří současně mezník mezi dvěma výškovými úrovněmi. Navazuje trávníková plocha v podobě elipsy, která spojuje saunu se zahradním domečkem a také posezení pod košatým ořechem. Třetí a zároveň největší část tvoří louka z bíle kvetoucích rostlin, do které zasahují menší ovocné stromy.

Kolem květnaté louky ubíhá úzký chodníček z mulčovací kůry, který zabezpečí dobrou dostupnost pro sběr ovoce, ke kompostu a taky k případnému řezu trvalek do vázy. V západní části pozemku najdeme i střešní zahradu. Sortiment tvoří směs rozchodníků, půdopokryvných rostlin (např. mateřídouška) a suchomilné traviny. Vedou k ní šlapáky z terasy.

Podobné zajímavé reportáže najdete v pořadu Gondíci s. r. o. vždy v sobotu v podvečer na Primě. V předzahrádce dominují různě velké kruhovité cortenové nádoby. Volba na ně padla místo volné půdy, protože se zde nachází řada inženýrských sítí a šachet. Umožní výsadbu velkých dřevin. Ve dvou největších jsou vilín a kalina, v poslední ozdobnice čínská. Dominantou celé plochy je pyramidální habr zasazený do designové cortenové mříže. Vizuálně propojuje vlastní zahradu za domem s předzahrádkou a vyrovnává i nadlehčuje soubor hmot.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Minimalistický dům doplněný minimalistickou zahradou Foto:

Základní pravidla, jak návazat zahradu na dům

Nemusíte být architekti, abyste cítili, že vedle domu s jednoduchými geometrickými liniemi, který kombinuje leštěný beton, sklo a dřevo, nejde zaparkovat trakař s afrikány.

Článek

Zahrada vždy kombinuje živou a neživou přírodu, typickým prvkem jsou lucerny Foto:

V japonské zahradě má každá rostlina i kámen své místo

Japonci ve svých zahradách harmonicky spojují živou a neživou přírodu spolu s lidskými výtvory.

Článek

V běžném bazénu musí být mrtvá voda, aby zůstal čistý. V přírodním jezírku se život postará o čistou vodu Foto:

Chcete na zahradě čisté koupání bez práce?

Pořiďte si přírodní bazén. Ideálně začněte teď.


reklama