reklama

Inspirace z Gondíků: Proměnili jsme záhon u bazénu ve svěží moderní kout

Při revitalizaci záhonu jsme chtěli vnést do tohoto zákoutí modernější vzhled Foto: Při revitalizaci záhonu jsme chtěli vnést do tohoto zákoutí modernější vzhledFoto: FTV Prima

Jehličnany jsou skvělé, ale pokud chcete vzdušnou zahradu, neměly by zahradě dominovat.

V pořadu Gondíci s. r. o. jsme se rozhodli předělat záhon kolem bazénu u vily Gondíků a osázet jej trvalkami. Pozvali jsme zahradního architekta ing. Davida Horáka, který s kolegy z ateliéru udělal návrh, a nyní jsme se pustili do rekonstrukce. Musíme pečlivě předem vybrat materiály i rostliny, potřebujeme záhon krásný, ale také s dlouhou životností. Začneme likvidací starého záhonu, poté pečlivě založíme záhon nový a teprve vysazujeme trvalky.

Základem je studie, podle níž budeme postupovat. "Vezmu si výrazný sprej a přesně vyznačím plochu, které se bude změna týkat. Na první pohled tedy vím, kolik práce mne bude čekat, co zůstane, co se změní. Plocha není tak velká, abychom sem museli dopravovat mechanizaci. Přidáme několik silných paží a vše zvládneme," říká zahradní architekt David Horák. Pilkou bez nostalgie vyřežeme dřeviny, které zbytečně zahušťují a zjednotvárňují plochu. Ponecháme jen dva sloupovité jalovce a borovici. Potom vyčistíme plochu od štěrku a dalšího mulčovacího materiálu, aby se nám později nemíchal se substrátem. Dále vybereme veškerý starý porost z půdy, zvládneme to rycími vidlemi a rýčem. Vybereme ještě poslední zbytky, zhruba uhrabeme, srovnáme prohlubně. Potom doplníme substrát a podle druhu rostlin zapravíme také hnojivo. Nakonec dočista urovnáme povrch.

Původně kameny obklopovaly jehličnany Foto: Původně kameny obklopovaly jehličnanyFoto: FTV Prima

Dobré je tvar záhonu podpořit neviditelným obrubníkem, který nám garantuje trvalost tvaru záhonu. Dáme nový substrát a můžeme začít sázet. 

Použité rostliny

Dva sloupovité jalovce a borovici doplníme z keřů ještě buxusem (zimosrázem), který je už zastřižen do kulovitého tvaru. Buxus roste velmi pomalu, takže víme, že nám nepřeroste ostatní výsadbu. Použijeme běžně dostupné keře vysoké 30/40 a 40/50 cm.

Článek

Poskládat keře v zahradě dohromady je pěkná věda Foto:

Základní pravidla, jak vybrat keře do zahrady

Vzhledem k tomu, že opadavé dřeviny jsou ve středoevropských podmínkách téměř půl roku holé, nabízí se hrozící depresivní podívanou rozbít pomocí stálezelených keřů....

Podobné tipy najdete v pořadu Gondíci s. r. o. vždy v sobotu v 17.35 na Primě.  Základ záhonu budou tvořit trvalky, které vytvoří pohledovou dominantu, a traviny, které vnesou do prostoru snění a pohyb. Barevné ladění jsme vybrali "stříbrné léto" plus bílo-růžová barva trvalek. Vybrali jsme rostliny v kontejnerech velikosti 9 cm a traviny v 3 l kontejnerech. Budeme dávat 8–12 rostlin na m2. Porost se pak hezky zapojí, méně se zapleveluje a záhy vypadá hezky. Z travin jmenujme miscanthusy a molinie, z květin pak svíčkovec („Kleopatřina jehla“), gaura v bílé a růžové barvě, sytě žluté krásnoočko, stříbřitý pelyněk, vytrvalé astry… Dále uplatnění našly kavyl péřovitý, třapatka, záplevák, sasanka lesní, hvězdnice chlumní, hvězdnice zlatohlávek, oman mečolistý... Přímo u domu našly místo bylinky.

Jak správně trvalky sázet?

Již v podvečer jsme trvalky důkladně zalili. Opatrně si je vyklopíme z kontejneru, abychom nerozrušili bal. Nyní podle velikosti rostliny lopatkou nebo rýčem vyhloubíme jamku tak, abychom do ní mohli vsadit neporušenou trvalku. Pod kořeny nesmí zůstat vzduchová kapsa, podle potřeby můžeme ještě doplnit i substrát. Trvalku vysadíme tak hluboko, jak rostla v kontejneru. Důkladně ji po vysazení zamáčkneme/utužíme. Větší rostliny ještě můžeme lehce sestříhnout, aby se v tomto horku lépe ujaly na stanovišti.

Článek

Tisy jsou vděčné keře, které se mnohdy množí samy od sebe Foto:

Stálezelené keře, které snesou stín

Zahrada osázená příhodně zvolenými a rozmístěnými keři člověku zpříjemní život. K tomu, aby dřeviny stínily, chránily soukromí, zakrývaly nepěknosti typu rušné silnice či...

Práci skončíme zálivkou

Určitě na závěr vše důkladně prolijeme vodou, samozřejmě počkáme, až slunce nebude pražit na záhon, abychom rostliny nespařili.

Po zapojení záhonu zde dochází k tzv. autoregulaci – záhon si bez velké péče poroste vlastním životem a bude dlouhodobě půvabný. Volili jsme druhy, které dobře snášejí prosluněné stanoviště. Na pozadí bazénu jsme se nemuseli bát výšky.   

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Komule Davidova (Buddleia davidii) neboli také motýlí květ Foto:

Ideální keře pro slunná místa

Na omezeném prostoru zahrady není místo pro chyby. Při výsadbě dřevin, které obvykle zaberou i několik metrů, je třeba zohlednit nároky či odolnost daných druhů na...

reklama