reklama

Jak dostat hryzce vodního ze zahrady? Představujeme účinnou pastičku

Hryzec má žně. Nedejte mu své výpěstky.

Na obrázku roztomilý plyšák, na zahradě vytrvalý škůdce, který miluje kořenovou zeleninu, brambory, byliny a nepohrdne ani kůrou stromů, převážně jabloní. Proč nás zajímá právě teď? Do poloviny října se samičky z jarních vrhů rozmnožují.

Hryzec vodní (Arvicola terrestris) je urostlý hlodavec s tělem dlouhým 12–14 cm, zbarveným do tmavohněda. Mláďata jsou až černá. Daří se mu na vlhčích místech, kde si buduje spletité systémy nor se zásobárnami.

Jak poznáte, že u vás řádí zrovna hryzec? Na povrchu půdy vytváří ploché a nepravidelně rozmístěné hromádky vyhrabané půdy.

Jak funguje pastička?
Past „šitou“ hryzci na tělo si prohlédněte ve videu na začátku článku. Vypadá jako domeček. Protože tito hlodavci rychle ucpávají rozkopané chodby, budete v lovu úspěšní, když past nastražíte jedním koncem ven z jeho chodby.

Milujete zahradu? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Účinné je též plynování chodeb kouřovými patronami, případně aplikace granulovaných rodenticidních nástrah do nor. K přímé ochraně slouží podpora křovin a jiných úkrytů kolem pozemku – pro přirozené predátory, jako jsou poštolka, kalous atd. Někdo na hryzce používá ochočenou fretku.

Autor: Zuzana Schneidewind, kamera: Jan Kundera

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Myši na podzim hledají potravu na zimu Foto: Thinkstock

Odborník radí: Jak na myš

Nejen nás to s příchodem chladnějšího počasí láká do tepla domova. Do našich obydlí se na podzim stahuje také lecjaká venkovní havěť. K nejčastějším nevítaným hostům...

Článek

Děti vám rády pomohou Foto: Thinkstock

Přízemní mrazíky přicházejí. Ochraňte si svou úrodu a květiny

Máte doma připravenou netkanou textílii a místo, kam můžete uklidit choulostivé rostliny v truhlících?

Článek

Krása travin Foto: Archiv Marty Pawlicové

Okrasné traviny vnášejí do zahrady svobodu. Vyberte si svůj druh

Traviny jsou zajímavým architektonickým prvkem zahrad, trvalkových záhonů i skalek.

 

 

reklama