reklama

Pěstujte doma angínovník čínský. Získáte lékárnu v květináči, která navíc nádherně kvete

Angínovník čínský (Belamcanda chinensis) Foto: Angínovník čínský (Belamcanda chinensis)Foto: Brighterorange/Wikimedia Commons; CC BY 2.5

Angínovník čínský: malá lékárna v květináči, kterou můžete mít za oknem. Využívají se konečky mladých čerstvých listů nebo odvar z oddenku a jak už český název napovídá, nejčastěji je užíván proti angíně, ale také proti kašli, při zahlenění nebo onemocnění hlasivek.

Vypadá trochu jako kosatec, krásně kvete a navíc obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. Po kousku listu angínovníku můžete sáhnout vždy, když budete mít pocit, že na vás něco leze. Latinsky se jmenuje Belamcanda chinensis, je to vytrvalá bylina, kterou můžete pěstovat venku na zahrádce, ale stejně úspěšní budete, když ji zasadíte do květináče a poskytnete jí nějaké pěkné světlé místečko a pravidelný přísun vody u vás doma. Patří do čeledi kosatcovatých, dorůstá do výšky 60 až 100 centimetrů a během celého léta ji zdobí žluté nebo oranžové květy se skvrnami připomínajícími kresbu leopardí kůže.

Článek

Bazalka na okně Foto:

Pěstujte si bazalku doma i přes zimu. Poradíme, jak

Bazalka přináší chuť Středomoří. A čerstvou ji lze sklízet i v zimě. Musíte však vybrat vhodnou odrůdu.

Pálí to, ale angínovník pomáhá

Angínovník pochází z Číny, kde byl a stále je využíván v tradičním léčitelství. I u nás si postupně získává své příznivce. Využívají se konečky mladých čerstvých listů nebo odvar z oddenku a jak už český název napovídá, nejčastěji je užíván proti angíně, ale také proti kašli, při zahlenění nebo onemocnění hlasivek. Žvýkání (ne polykání) kousku listu – nejdéle 30 sekund maximálně šestkrát denně – dokáže divy. Odvar z oddenku má zase močopudné účinky, takže jej můžete vyzkoušet například při zánětu močových cest, ale pomůže i při zácpě nebo nadýmání. Do léčebných pokusů s angínovníkem by se ale neměli pouštět alergici a v žádném případě těhotné ženy, pokud si nejste jisti, poraďte se s lékařem. Pěstitelé, kteří už mají s rostlinkou praxi, doporučují na poprvé vyzkoušet opravdu malý kousek listu a připravit se na nepříjemné pálení v krku.

Článek

Rýmovník neboli molice (Plectranthus argentatus) Foto:

Zázračná rostlinka proti rýmě? Můžete si ji pěstovat i doma

Nejenže vám uleví při rýmě, ale ještě odpuzuje komáry.

Venku, nebo doma?

Jak už bylo zmíněno, angínovník můžete pěstovat i na zahradě. V tom případě se ale připravte na to, že na zimu zatáhne listy. Zahradníci radí záhon s angínovníkem chránit chvojím nebo slámou, jiní doporučují nechat rostlinu přezimovat v chladnější místnosti v květináči. Problematické není ani množení, a to buď dělením trsů nebo jarním výsevem semen při pokojové teplotě, ke klíčení by mělo dojít zhruba za čtrnáct dní. Pokud zatím nemáte z čeho množit a uvažujete o tom, že angínovník vyzkoušíte, můžete už nyní u profesionálů nakoupit semena nebo počkat do jara a pořídit sazeničku, jejíž cena se pohybuje kolem padesáti korun. S angínovníkem určitě neprohloupíte, je nenáročný, krásně kvete a navíc budete mít kam sáhnout při kašli, bolení v krku nebo jiných zdravotních problémech.

Rádi pěstujete bylinky? Inspirujte se v naší Encyklopedii. (bras)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Řeřicha setá (Lepidium sativum) Foto:

Nejzdravější zelenina na světě? Vypěstujete si ji sami doma

Zapomeňte na jahody nebo na vitamíny nabušené citrusové plody. Nejvíc vitamínů a minerálních látek na světě má...

Článek

Čerstvý špenát z vlastní zahrádky si můžete dopřát klidně i v lednu Foto:

Lednová sklizeň špenátu? Špenát můžete pěstovat i pod sněhem!

Čerstvé lahodné špenátové listy můžete sklízet i v lednu. A to i bez skleníku nebo pohádkové Marušky a jejích dvanácti měsíčních přátel. My jsme to vyzkoušeli a špenát byl...

Článek

Vánoční hvězda Foto:

Co s vánoční hvězdou po Vánocích? Rozhodně ji nevyhazujte!

Vánoční hvězda není rostlinou na jedno použití, při správné péči vám za rok zase pokvete.

reklama